Reklam
Reklam

ENEZ’DE KURULAN DANIŞMA PLATFORMU VE SOLCULUK ÜZERİNE

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
  • 14.03.2020

ENEZ MEKTUBU/Ulaş Demiray

Solcu olmak kolay değildir.. Lafla solcu olunmaz.. Solcu iseniz barış, çağdaş hukuk, sosyal adalet, çevre, doğa, sürdürülebilir kalkınma, insan hakları, emeğin önceliği, eşitlik, özgürlük gibi pek çok kavram sizi bağlar. Bunlardan birinden bile vaz geçseniz solculuktan söz edemezsiniz. Buna solculuk yerine ÇAĞDAŞLIK demek belki de daha kapsayıcı olur. Yani çağdaşlık Mustafa Kemal’in, “Asrilik nedir?” diye soran sarıklıya verdiği yanıttır: “Çağdaşlık adam olmaktır”

***

Bu kavramlar bu kadarla da sınırlı değildir. Örneğin sol / çağdaş bir belediyecilik dendiğinde şeffaflık, katılımcılık, danışma, ortak akıl gibi başka kavramlar da ortaya çıkar.. Bunlardan birisi ortada yoksa o işin içinde bin türlü başka işler, kötü kokular var demektir. Yerel yönetimlerdeki Başkan + Meclis ve Encümen üçgeni katılımcılık  ve ortak akıl anlayışı için yeterli değildir.

***

Sağda siyaset yapanlar da bazen bu kavramları kullansalar da içerikler farklıdır. Çünkü onlar lider partileridir. Örneğin onlar DANIŞMA yerine İSTİŞARE kelimesini kullanırlar. İstişare dedikleri de bir kişinin, yani liderin konuşup diğerlerinin dinleyip anlasa da anlamasa da onayladıkları bir etkinliktir. Sol partilerde ise danışma kurullarının toplantılarında Genel başkanlar dahil, her kademedeki görevliler acımasızca eleştirilebilir. Sol siyasette kulluk olmaz. Dokunulmazlığı olan kutsal makamlar sol partilerde barınamaz.

***

Nereden nereye geldik? Konumuz Enez Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığının önerileri ve destekleri ile oluşturulan “ENEZ DANIŞMA PLATFORMU”… Yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen böyle bir platformun özellikle Belediyemizce kurulmasına ön ayak olunması çok güzel ve Enez demokrasi kültürü için çok önemli bir girişimdir. Tüm kaygı verici yanlışlarına rağmen, başta Belediye Başkanı Özkan GÜNENÇ olmak üzere katkı veren herkesi kutluyorum. Bu oluşum ÇAĞDAŞ BELEDİYECİLİĞİN OLMAZSA OLMAZI’dır. Bir fantezi değildir. Enez için çok önemli bir başlangıçtır. Ama sadece başlamış olmak yeterli değildir. Halkın içine sinmesi, gönülden katkı vermesi, demokratik bir işleyişle örnek kararlar alması, alınan kararların uygulanması, sistemin düzenli çalışması ve sonuçta Enez’in demokrasi ve kent kültüründe vaz geçilmez bir şekilde kurumsallaşması gerekmektedir.

***

Araştırmak, sorgulamak, eleştirmek, kolay beğenmemek solcuların doğasında vardır. O nedenle kendimi çok seviyorum. Kabullenmek, razı gelmek, görmezden gelmek, susmak, içime sindirmek benim için çok zor. O nedenle, bende yılların hayali olan Enez’de ORTAK AKIL yolundaki bu güzel girişim için önümüzdeki günlerde söyleyeceklerim var.

Umarım dikkate alınır..

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ