Reklam
Reklam

ENEZ’İN SAHİBİ KİM YA DA KİM OLMALI?

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
  • 10.04.2023

Enez sahipsizdir.. Çok yerde anlattığım gibi Enez’e hep en genç Kaymakamlar gelir, Enez’in gerçek sorunlarını öğrenemeden başka ilçelere atanırlar. Nitekim son Kaymakamımız Sn. Cafer EKİNCİ 8 ayı dolmadan Hatay’a atanmıştır. Yerine yeni kaymakam da atanmamıştır.

***

Kaymakamlarımız şüphesiz ki güzel işler yapmak için gelirler, çaba harcarlar ama meyvelerini toplayamadan giderler. Kusura bakmasınlar ama yaptıkları işler Enez’in gerçek sorunlarını çözmekten çok, kendi mütevazi bütçeleri, ilgi alanları ve Ankara’da ki bürokratik çevrelerinin genişliği ile ilgili olarak başarabildikleri kadardır. Örneğin Enez Lagün Gölleri’nin su birikintisine dönüşmesinin önlenmesi konusunda hiçbir yaptırım güçleri yoktur. Bu konuda hiçbir girişimleri ve çabaları da olmaz. Mesela Enez’de “Yapılacak çok şey var” diye başlatılan bir satranç turnuvası organizasyonu bile Enez’de güzel bir farklılık yaratır ama sonra? Kaymakam tayin olur, turnuva yeni kaymakamlar için ilginç bir uğraş değilse unutulur gider.

Neyse ki biz zaten kaymakamlarımızı yaptıkları işlerden çok insani ilişkileri ve güler yüzleri ile değerlendirir ve anarız.

***

Valiler de Edirne’ye göreve geldiklerinde bir kez uğrarlar ve sonra Enez diye bir ilçe olduğunu unuturlar. Neredeyse “Hoşça kal” demeden bile ayrılan Valiler gördük. Elbette bir genelleme yapamayız. Örneğin istisnalardan biri olan son giden Valimiz, Enez limanına işlerlik kazandırma konusunda büyük bir hamle yaptı. Enez’e Kültür Merkezi, Müze sözleri verdi; hatta projeler yapıldı. Ama biz hâlâ limana bir feribot yanaşacak, Kültür Merkezi’nin temeli atılacak, Kale restore edilecek diye bekliyoruz. Şimdilerde gelen son müjde ise eski hastanenin yıkılarak yerine yeni Hükümet Binası yapılacak olması…Hali hazırda 2 katlı olan her iki binanın da güçlendirilerek daha yıllarca kullanılması mümkünken bunun adı sahipsizlik ve israf değil de ne? Soralım bakalım  Enezlilere.. Yeni Hükümet binası mı, yoksa bir Kültür Merkezi mi istiyorlar?

***

Öyleyse Enez’e kim sahip çıkacak? Belediye Başkanları mı? Onlar da seçiliyorlar. Hiçbir deneyimleri olmadıkları için bir şeyleri öğreninceye kadar süreleri bitiyor. İkinci defa da seçilemiyorlar. Seçilemedikleri gibi, kendi dünyalarına gizlenip kayboluyorlar. Siz hiç Enez’de hayatta olan 6 belediye Başkanını bir araya gelip Enez’in sorunlarını konuştuklarını, tartıştıklarını gördünüz mü? Ya da yine bu Eski Belediye Başkanları’nın yazılarıyla ya da düzenlenen toplantılara katılarak fikirlerini, deneyimlerini paylaşarak yeni yöneticilere katkı vermeye çalıştıklarına tanık oldunuz mu? Öyleyse Belediye Başkanları’nın da bu kente sahip çıkmak gibi bir çabaları yok.

Geçmiş dönem belediye Başkan aday adayları mı? Çoğunu ara da bulasın.

***

50 yıla yakın süredir izlerim; üst üste 2-3 defa, Enez Belediye Meclis üyesi seçilmiş kişi sayısı da 5-6’yı geçmez. Çoğunluğu tenzih ederim ama genellikle, seçilenler kendi ailevi sorunlarının çözümünün ardından hiçbir birikim ve deneyim kaygısı olmadan, gerek Belediye Başkan Vekilliği ya da sırayla Başkan yardımcılığı yapıp bir ek gelir sağlayarak sürelerini tamamlarlar ve onlar da kaybolup giderler. Ayrıca Enez Belediyesinin deneyimli, yenilikçi, birikimli bir bürokrasi kadrosu da olmadığından çalışanlar günlük rutin işleri sadakat ile, düzgün yapıp aldıkları maaşı hak etmekle yetinirler. Araştırarak teknolojiyi Enez’e taşıyarak, yeni projeler üreterek, bu konularda Başkanı yüreklendirip yönlendirerek gayret sarf etmeyi kendi görevlerinden saymazlar. Mesela bu konudaki en önemli makam olan Belediye Başkan yardımcılığı elden ele dolaşır ve bir kartvizit makamı haline gelir ve hiçbir üretkenliği olmaz.

***

Peki milletvekilleri Enez’e sahip çıkar mı? 15 yıldır böyle bir örnek yaşanmadı..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ