Reklam
Reklam

ERDOĞAN: “ASIL ASGARİ ÜCRET TESPİTİNİ, YILBAŞINDA YENİDEN GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

ERDOĞAN: “ASIL ASGARİ ÜCRET TESPİTİNİ, YILBAŞINDA YENİDEN GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”
  • 01.07.2022
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi dönüşü Dolmabahçe’de asgari ücrete yapılan ek zammı açıkladı.

Asgari ücrete yüzde 30 ara zam yapıldı. Yeni asgari ücret tutarı 5.500 lira olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Asgari ücreti yükseltirken yapılan artışın yükünü işveren üstüne yıkmadık. Devlet olarak ciddi fedakarlıkta bulunarak asgari ücret yanında tüm maaşların asgari ücret kadar kısmından alınan vergiden vazgeçtik.

Arkadaşlarımızdan gereken hazırlıkları yapmaya başlamalarını istedik. Kamu çalışanlarımız ve emeklilerimizin maaşlarına yüzde 40’ın üzerinde artış zaten yapılacak. Asgari ücretlilerimizin kayıplarını telafi etmek gerektiğini gördük.

Bakanlığımız talimatımızla asgari ücret komisyonunu toplantıya çağırdı. Bakanlığımızın tüm taraflarla görüş ve anlayış birliği içerisinde yaptığı çalışma sonunda yeni asgari ücret rakamını belirledik.

Şimdi size yeni asgari ücreti açıklamak istiyorum. Temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında bir ara artış yapıyoruz.

Yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere 100 lira destek verecektir. Yeni asgari ücretin tüm çalışanlarımıza ve geliri buna endeksli kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu bir ara artıştır asıl asgari ücret tespitini yılbaşında yeniden gerçekleştireceğiz.

Yılbaşında devreye aldığımız asgari ücret kadarki gelirin vergi dışı bırakılması sebebiyle kamu çalışanları ve emeklilere artış ortalama 300 lira olarak yansıyacaktır.

Türkiye büyüdükçe elindeki imkanları milletin ferdiyle paylaşmayı sürdürecektir. Asgari ücret komisyonunu taraflarına teşekkür ediyorum yeni asgari ücrete ve buna bağlı olarak pek çok farklı ödemelerde gerçekleşecek artışların ülkemize, işverenlerimize tekrar hayırlı olmasını diliyorum sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ