Reklam
Reklam

ERİKLİ’NİN SONU NE OLACAK?

ERİKLİ’NİN SONU NE OLACAK?
  • 27.05.2019
Reklam

*ERİKLİ SAHİLİ TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ 11 AĞUSTOS 2019’DA KAPATILACAK.

*KEŞAN BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA HELVACIOĞLU: “ERİKLİ’DE BELEDİYE KURMALARINI BEKLEYECEĞİZ”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bugün düzenlediği basın toplantısında, 26 Mayıs 2019 Pazar günü gerçekleştirilen Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifinin genel kurulu hakkında değerlendirmelerde bulundu ve Keşan Belediyesi olarak Erikli’de belediye kurulmasını bekleyeceklerine dikkat çekti.

Makam odasında düzenlenen basın toplantısında Belediye Başkan yardımcıları Yakup Balcı ve Erhan Başaran da yer aldı.

Belediye Başkan yardımcıları Yakup Balcı, Erhan Başaran ve Zabıta Müdürü Mustafa Altay ve ilgili personelle birlikte kooperatifin genel kuruluna katıldıklarını bildiren Başkan Helvacıoğlu, “30 yıllık kooperatifin kapanma zamanı kanunlar gereği ve teorik olarak 11 Ağustos 2019. Kapanmaması için bir seçenek vardı o da ya 10 yıl uzatma kararıydı. Genel kurul uzatılmaması kararı aldı. Saygı duyarız ve burada bir sorun yok.” dedi.

     “30 YILLIK KOOPERATİFİN ARTIK ERİKLİ

     SAHİLİNİ KALDIRACAK GÜCÜ KALMADI”

Kurulduğunda nüfusu 5-10 bin seviyesinde olan 30 yıllık kooperatifin artık Erikli Sahilini kaldıracak gücü kalmadığının herkes tarafından çok iyi bilindiğine vurgu yapan Mustafa Helvacıoğlu, “50-60 bin nüfusa ulaşan Erikli Sahiline bu kooperatifin hizmet edemez hale geldiğini görüyoruz. Bugüne kadar tüm kooperatifte çalışan, seçilen başkan yönetici ile çalışanlara teşekkür ediyoruz ve haklarımız helal olsun. Hafta sonu yapılan genel kurula Keşan Belediye Başkanı ve bir Erikli sakini olarak katıldım. Gerginlik ve hararet olacaktı, stres yönetilemeyecekti ve yönetilemedi. Maalesef Keşan Belediyesini rencide eden cümleler edildi. Keşan Belediyesine ve Keşan Belediye Başkanına önemli derecede rencide edici sözler söylendi. Eleştiri olabilir, eleştiriye bugün de yarın da açık olacağız. Ama Keşan Belediyesini rencide edecek cümleler ve söylemlerde kimse bulunamaz, bulunmasına da izin vermeyiz.” şeklinde konuştu.

     “YAZIN ORTASINDA KOOPERATİF TASFİYE

     EDİLECEK, HİÇBİR İŞLEM YAPAMAYACAK”

Yeni seçilen kooperatif yönetimine hayırlı olsun dileklerini ileten Başkan Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Yeni yönetim ısrarla belediyeyi dinlemeden, takvimini bilmeden karar almıştır, oradaki kamuoyu da bu kararı almaya yönlenmiştir. Biz genel kurulda dedik ki ‘Biz Keşan Belediyesi olarak Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifini devir alacağız.’ Devir almakta hiçbir sorun yok. Erikli sakini halkımız da ‘Belediye devir alsın.’ diyor. Burada da sorun yok. Sorun şu; ne hikmetse orada iki grup arasında bir yarış oluşmuş. İki grubun birbirine olan bakışı; yarışı kazanmak, gol atmak olmuş. İki yönetim yarışa girmiş Erikli’yi düşünen yok. Keşan Belediyesi bu yarışın içinde olmaz, olmayacak da. Bize göre alınan karar Erikli’nin gelecekte sıkıntılı günler yaşamasına neden olacak bir karardır. Biz Keşan Belediyesi olarak ‘Bu sene kooperatif işletsin, seneye Keşan Belediyesi almak için yıl boyunca devir işlemleri yapalım.’ dedik. Ama kooperatif ısrarla 11 Ağustos 2019’da kooperatifi kapama yönünde karar aldı. Yazın ortasında kooperatif tasfiye edilecek, hiçbir işlem yapamayacak. Devir işlemleri yapmak için olağanüstü karar aldılar. Kooperatifin belediyenin takvimine uymasını istedik. Ancak onlar çok erkeni davrandılar.”

      “YÖNETİM İBRA EDİLMEDİ ANCAK MAHKEMEYE DE

     GİDİLMEDİ, BURADA ART NİYET VAR”

Kooperatif yönetiminin ibra edilmediğini ancak mahkemeye de gidilmediğinin altını çizen Helvacıoğlu, şöyle devam etti: “Burada bir art niyet var. Hem ibra etmemek için oy kullanıyorlar hem de mahkemeye gitmemek için oy kullanıyorlar. Nasıl bir düzendir, sistemdir anlayamadım. Keşan Belediyesi olarak bu kaosun içine girmek bizim ilkemiz ve felsefemiz değil.”

     “ERİKLİ’DE BELEDİYE KURMALARINI BEKLEYECEĞİZ”

Başkan Mustafa Helvacıoğlu kooperatifle ilgili bundan sonraki süreçte neler yaşanacağını da şöyle açıkladı: “Kooperatifi bize verene kadar bekleyeceğiz. Ama Kooperatif’ten eski yönetici Şükrü Akıllı Beyefendi, kooperatifle belediye olmak istediklerini söylüyor. Buyursunlar olsunlar. Biz Keşan Belediyesi olarak onların Erikli’de belediye kurmalarını bekleyeceğiz. Belediye kurma çalışmalarını takip edeceğiz. Bu süre zarfında mücavir alan sorumluluğumuzda oldukları için üzerimize düşen ne görev varsa da yerine getireceğiz. Kooperatif devir işlemleri için fırsat verilmedi. Fırsat vermemeyi saygıyla karşılıyoruz. Genel kurula saygımız var. Hızlı karar aldıkları için Keşan Belediyesinin takvimine uyulmamıştır. Takvimimiz dinlenilmemiştir. Apar topar, yangından mal kaçırır gibi bir an önce kooperatifi kapatmak ve pazarlamak niyetinde olan bir anlayışın karşısında biz olamayız. Devir işlemleri konusunda Keşan Belediyesi’ne devriden önce ‘Önce belediye kurmak istiyoruz.’ Dedikleri için masaya oturamıyoruz. Belediye kurmak için çaba sarf etsinler sonra masaya oturacağız. Hep beraber konuşacağız ve çalışmaları hızlandıracağız.”

     “ERİKLİ’DE VATANDAŞIMIZI MAĞDUR ETMEMEK

     İÇİN GÖREVİMİZ DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞACAĞIZ”

Keşan Belediyesinin geçmiş dönemde konuyla ilgili alığı kararı basınla paylaşan Mustafa Helvacıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Daha önce ‘İlçemiz mücavir alanı Erikli Sahili’nde, Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifince yapılan; içme suyu, kanalizasyon, atık su, arıtma tesislerinin Keşan Belediyesine devir alınması oybirliği ile kabul edildiği anlaşıldığından karara bağlanmıştır.’ Keşan Belediyesi Mehmet Özcan döneminde görevini yapmış. Yeni dönemde de biz de bu karara uymak için yaptıkları toplantıya katıldık. Ama belirlenen takvime göre adımlar atılmalı. Takvime uymadılar. Toplantıda verilen demeçler Keşan Belediyesi’ni üzmüştür. Biz şimdi onların belediye kurmalarını bekleyeceğiz. Biz Erikli’de vatandaşımızı mağdur etmemek için görevimiz doğrultusunda çalışacağız. Yayla’daki model gibi olmasını istedik ama olmadı.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ