Reklam
Reklam

“ESNAFLARIMIZ, PAZARIN BAŞKA YERE TAŞINMASINA SICAK BAKMIYOR”

“ESNAFLARIMIZ, PAZARIN BAŞKA YERE TAŞINMASINA SICAK BAKMIYOR”
  • 25.09.2023
Reklam

Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, ‘Ahilik Haftası’ nedeniyle oda üyeleri olan pazarcı esnafını ziyaret etti.

23 Eylül 2023 Cumartesi günü pazar yerindeki oda üyelerine yapılan ziyarete; Çakır ve yönetim kurulu üyeleri Aşkın Pınar, Faruk Nafiz Kılıç, Cihat Demirkiran ile Nedim Yaman katıldı.

PAZARCILARIN TALEPLERİ…

“Ahilik Haftası nedeniyle uzun yıllar bu mesleği yürüten duayenlerimizi de ziyaret edip hal ve hatırlarını sorduk.” diyen Çakır, ziyaretle ilgili şunları söyledi: “Bu ziyaretlerimizde bir çok sorunumuz olduğunu gözlemledik. Mesleğini deden toruna devam edenler, sıkıntılı günler yaşayıp işlerinde mutsuz olanlarda vardı. <Başka işimiz olmadığı için bu işi mecburen yapıyoruz.> diyenler de vardı. Sorunların en başını kamera sistemi almış, üyelerimiz pazarda artan kapkaçlardan çok rahatsız. Mutlaka güvenlik kamera sistemin olmasını talep ediyorlar. Zabıta denetiminin artırılmasını ve zabıtaların pazar bitene kadar ayrılmamasını istiyorlar. Vergisiz, kayıt dışı çalışanlarla mücadele edilmesini istiyorlar. Lavabo ihtiyaçlarını karşılayabilecek yerin temiz ve kullanışlı olmasını istiyorlar. Semt pazarlarında da lavabo ihtiyaçlarını giderecek çözüm arıyorlar. Semt pazarlarında sokakların darlığına bir de başıboş bırakılan araçlar, pazar esnafımıza zorluk yaşatıyor. Semt pazarları mahallelerin kalpleridir. Halkımız rahat alış veriş yapma ihtiyacı ister. Bunun yeri de güler yüzü, sevgi ve saygı ile mücadele ile esnafımızdır. Zincir marketlerle her sokak başında pazarcı esnafımızda mücadele ediyor, nereye kadar.

Buradan halkımıza sesleniyoruz, ucuz taze ürün sadece esnafımızdadır. Duyarlı olmaya davet ediyoruz. Esnafımıza sahip çıkalım koruyalım.”

“ESNAFLARIMIZ, PAZARIN BAŞKA YERE TAŞINMAYA SICAK BAKMIYOR”

Pazar yeri üzerinin kapatılmamasının ve bu sorunla ilgili ciddi adımların atılmamasının pazarcı esnafını üzdüğünü dile getiren Mustafa Çakır, “Esnaflarımızın çoğunluğu, pazarın başka yere taşınmaya sıcak bakmıyor. Bizler pazarlarda kiracıyız, mal sahibiz belediyemizdir. Bizlerin daha rahat ve güvenli, tezgâhlarımızın üzerlerinin yazın sıcaktan, kışın soğuktan korunacağı günlerin yakın olmasını istiyorlar. Bu konuda Belediyemize güvenleri tamdır. Zaten ekonomik şartları mücadeleler, olağan hale geldi. SGK primleri, akaryakıta gelen zamlarla mücadele, bankaların esnafımıza kredi kullanmada çıkardıkları zorluklar hiç bitmiyor. Bir de ne olacak bu pazarcı esnaflarımızın sorunları? Sabahın karanlığında başlayan, akşamın karanlığına kadar süren, kışın soğuğuyla, yazın sıcağıyla, üzerlerine yağan yağmurla ıslanan, kendinden önce tezgâhındaki malını koruyan, emeğinle ekmek mücadelesi veren esnafımızı koruyalım.

Onlar ne mi istiyor?

İşlerinde biraz huzur, hak ettikleri sevgi ve saygıyı görmek istiyorlar.

Değerli arkadaşlarımızın ziyaretimizde bizlere gösterdikleri ilgiye çok teşekkür ediyoruz.

Birlikteyiz, güçlüyüz, odamızı birlikte yönetiyoruz.

Tüm esnaflarımıza, hayırlı bereketli, bol kazançlı günler diliyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ