Reklam
Reklam

ESTAB İŞTE BUNLARI YAPIYOR…

ESTAB İŞTE BUNLARI YAPIYOR…
  • 11.02.2020
Reklam

Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet (ESTAB) Başkanı Süleyman Paçaman, meclis üyeleri Erdoğan Gümülcineli, İsmail Özcan, Sezgin Gündoğdu ve Abdi Kıyakoğlu gündeme dair açıklamada bulundu.

AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun, ESTAB’a yönelik söylemlerine istinaden basın açıklaması yapma gereği duyduklarını ifade eden Paçaman, AK Parti İlçe Başkanı ESTAB’ı ‘Belediyenin kurumu’ diyerek tanımlamış ve ‘Ne yapıyor bu ESTAB’ diye soru sormuş. İlçe başkanı ne yazık ki eksik ve yanlış bilgi almış. Keşan Belediye Başkanının ‘ESTAB diye bir kuruluş var ama kılını kıpırdatmıyor. Ne yaptığını kendisi de bilmiyor.’ iİfadelerini de hayretle karşılıyoruz. Her konuda, herkesten önce haberi olan, 15 yıldan fazla Keşan’da yöneticilik yapan biri olarak ESTAB’ın faaliyetlerini bilmiyor olması şaşırtıcı bir durumdur. Başkan Helvacıoğlu’yla, yaptığı basın açıklamasından 1 gün önce beraber toplantı yaparak, 2020 yılı ve sonrası Keşan ve Saros Turizmi için neler yapacağızı ve ESTAB olarak Keşan Belediyesine kent merkezi ve sahillerde ne gibi destekler verebilirizi konuştuk. Kurum olarak üyemiz olan belediyelerin yanında olduğumuzu, Keşan ve sahillerde yapılacak turizme yönelik tüm hizmet ve projelerde beraber hareket edeceğimizi görüşüp, bir sonraki hafta projeler konusunda tekrar toplanmak üzere hemfikir biçimde toplantıyı bitirdik. Bir gün sonra sayın başkanın ESTAB ile ilgili ifadelerini ve üslubunu üzülerek izledim. Belediye Başkanımızın bu davranışını çok samimiyetsiz bulduğumu ifade etmek isterim.” dedi.

ESTAB İŞTE BUNLARI YAPIYOR…

Süleyman Paçaman, ‘ESTAB ne yapıyor?’ diye soran Başkanlara da ESTAB’ın yaptığı çalışmalarla ilgili şu bilgiyi aktardı: ESTAB mahalli idare birliğidir, kamu kurumudur. Herhangi bir belediyeye bağlı bir birim yada müdürlük değildir. Birlik başkanı, birlik meclisi ve birlik encümeni birliğin organlarını oluşturmaktadır. Keşan Belediyesi, İpsala Belediyesi, Enez Belediyesi, Edirne Özel idaresi ESTAB’ın üyeleridir.

ESTAB, Saros’un sosyokültürel ve turizm altyapısını geliştiren, koruyan ve sürdürülebilirliğini sağlayıcı projeler üreten kurumdur. Dünyanın en iyi yayın kuruluşları olan BBC ve Dailymail’in haber sitelerinde manşet olan ve birçok ulusal basında haberi yapılan ‘Dünyanın En Büyük Uçak Batığı’ projesini ESTAB hayata geçirmiştir. Batırıldığı günden bu yana yerli yabancı turistler dalış için Saros’a gelmektedir. Bunun yanı sıra ‘Dünyanın ilk su altı tarihi müzesi’ yapay resif projesi, Nusret Mayın Gemisi Yapay Resif projesi hayata geçirilmiştir. ‘Rüzgarın Çocukları’ projesi kapsamında, kurum bünyesindeki ekipmanları kullanarak her yaz sezonu yaklaşık 300 vatandaşımıza windsurf eğitimleri verilmektedir. Ayrıca kurumumuz demirbaşındaki ekipmanlar ile Keşan Belediyesi Can Kurtaran hizmetlerine destek olarak vatandaşlarımızın sahillerde can güvenliği sağlanmaktadır. Kum temizleme araç ve ekipmanlarımız yaz sezonu boyunca Erikli, Yayla, Danışment sahillerimizin temizliğini yapmaktadır. Bölge turizminin tanıtımına katkı sağlamak için hazırladığımız ‘Saros Tematik Turizm Haritası’ bölgemizdeki kurum ve kuruluşlara dağıtımı yapılmaktadır. ESTAB, Sadece ‘Saros ve bölgemizin Tanıtımı’ değil, ülkemizin dünyada tanıtımında önemli rol üstlenmiştir.

ESTAB, Saros Körfezi’nde yapılması planlanan SAROS FSRU projesinin tüm süreçlerinde halkın yanında olup, projenin Saros’a vereceği zararları her platformda dile getiren, Yayla Balıkçı Barınağının yapımına bağlı olarak ortaya çıkan kıyı tahribatının önlenmesi için 2010 yılından bu yana ilgili bakanlık tarafından hayata geçirilmeye çalışılan ‘Dalgakıran Projesi’nin takipçisi olan kurumdur. Sadece  2019 yılında Saros Turizminin geliştirilmesine yönelik proje faaliyetleri için harcadığımız toplam tutar 1.383.715,64 TL’dir. 

Şu sıralar gündemde olan sahillerin MÜÇEV tarafından, bakanlıktan 10 yıllığına kiralanması ile ilgili kurumumuzun isminin yanlış bir şekilde telaffuz edilmesinden rahatsızlık duyuyoruz. Temmuz 2019’daki olağanüstü belediye meclis toplantısı sonrasında Edirne’de ilgili makamlarla görüşmelerde bulunduk. Sahillerle ilgili Edirne il müdürlükleri nezdinde bir ihale olmadığını ve sahillerin önceki vasıflarının aynı şekilde devam ettiğini, sahillerimizin kıyı kanunu hükümleri kapsamında halkımızın kullanımında kalmaya devam edileceğinin bilgisini aldık. Akabinde bu sahillerin 21 Ekim 2019’da ilgili bakanlık tarafından kiralandığı haberini Ocak 2020’de aldık.

ESTAB tüzüğünün 5.maddesi olan Birliğin amacı ve üyelerce Birliğe devredilen görev ve hizmetler hükümlerinde yer alan ‘Turizmi koruma ve gelişim bölgeleriyle Turizm merkezlerinde alanın bütüncül bir anlayışla korunması’na istinaden, MUÇEV Tur. ve Tic. Ltd. Şti tarafından yapılan bu kiralamanın hukuki yönlerini avukatlarımız incelemektedir. Turizm alanlarımızda bulunan denizlerimizin, kumlarımızın; hangi kurum tarafından olursa olsun, ücretli yaparak halkın kullanımını kısıtlayan bir uygulamaya karşı olduğumuzu ifade etmek isterim. Belediyeler ve diğer kamu kurumları halkın refah ve huzur içinde yaşaması için hizmet ederler. Halka sahilleri ücretsiz kullandırma hizmeti kamu zararı değildir, olamaz.”

Paçaman, açıklamasının sonunda, “Umarım bu açıklamalarımız; ‘ESTAB ne yapıyor?’ ESTAB kılını kıpırdatmıyor, ne yaptığını kendisi de bilmiyor.’ şeklindeki ithamlara cevap olmuştur. Halkın huzuru ve refahı için yol, kaldırım, park, bahçe, meydan yapmak nasıl belediyelerin asli görevleri arasında yer alıyorsa, ESTAB’ın asli görevi de; bölge turizmini korumak, geliştirmek ve tanıtmaktır. Belediye Başkanımızın ESTAB’a olan bakışı ne olursa olsun, kurum olarak Keşan ilçe sınırları ve mücavir alanlarında, Enez ve İpsala’da  turizmin korunması, geliştirilmesi ve tanıtımı için proje üretmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ