Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “AİLE SAĞLIK MERKEZLERİ ALARM VERİYOR”

GAYTANCIOĞLU: “AİLE SAĞLIK MERKEZLERİ ALARM VERİYOR”
  • 21.01.2021
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Aile Sağlığı Merkezlerinde yaşanan personel sayısındaki yetersizliği TBMM’ne verdiği bir soru önergesiyle gündeme getirdi.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Pandemi ve COVID-19 aşılamalarında yaşanan veya yaşanacak yoğunluk göz önüne alındığında bu yerlere acil eleman alımı yapılması için bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu.

Önergesinde, “Aile Sağlığı Merkezlerinde personel yetersizliğine bağlı sorunlar yaşamaktadır. Okul aşıları ve risk grubu olan hastaların aşıları pandeminin en yoğun döneminde eksik kadroyla yapıldı. Ancak önümüzdeki günlerde COVID-19 aşılarını uygulamasında personel eksikliğinden dolayı sorunlar yaşanabilecektir.” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, seçim bölgesi olan Edirne’den örnek verdi.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Edirne’de birçok ASM’nin Aile Sağlığı Elemanı talebi bulunduğunu ancak Kamu Dışı Aile Sağlığı Elemanı Alımı için Ekim 2020’de yapılan kurada yalnızca 2 kişi için yer açıldığını ve başvuran onlarca kişi ve Aile Sağlığı Merkezlerinin mağdur olduğunu ifade etti.

CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, önergesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan şu soruları cevaplamasını istedi:

“1) Pandemi ve COVID-19 aşılamalarında yaşanan veya yaşanacak yoğunluk göz önüne alındığında bu yerlere acil eleman alımı yapılması için bir çalışmanız var mıdır?

2) Türkiye Genelinde ve Edirne İlinde ASM’lerden size ulaşan Aile Sağlık Elamanı talebi ne kadardır?

3) Eksik olan Aile Sağlık elamanı sayısını belirlemek için bir çalışma yaptınız mı?

4) Edirne ve Türkiye Genelinde 2021 yılının ilk altı ayında kaç Aile Sağlık elemanı almayı planlamaktasınız?”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ