Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “ÇİFTÇİNİN SIRTINDAN DOYAN DOYANA”

GAYTANCIOĞLU: “ÇİFTÇİNİN SIRTINDAN DOYAN DOYANA”
  • 28.03.2022
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiyi her alanda mağdur eden bir kuruma dönüştüğünü belirtti.

Çiftçinin yanında olması, ona destek vermesi gereken bir kurumun çiftçinin sırtına yük olmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Şimdi sadece borçlu çiftçiyi değil, kefilleri de zor durumda bırakıyorlar. Borcun onlarca katı mal varlığına tedbir konuluyor.” dedi.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu açıklamasında şunları söyledi: “Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlar çiftçimizin üzerinde kara bulut gibi dolaşıyor. Ancak bir kara bulut da çiftçimize kefil olanların üzerinde. Tarım Kredi Kooperatiflerinde bir sistem kurulmuş çiftçinin ezilmesi üzerine.

Diyelim ki; bir çiftçimizin tarım kredi kooperatiflerine borcu var. Borcunu yapılandırdı ve 50 bin lira borcu oldu. Bunun da 20 bin lirasını peşin yatırdı. Kalan 30 bin lirasını da 3 yıla bir miktar faizle birlikte yaydı.

Görünüşte bu tabloda bir sıkıntı yok. Ancak işin aslı öyle değil. Kalan 30 bin lira borç için çiftçimize daha önce kefil olanların kefillikleri sürüyor. 4 kefilin üzerindeki 6-7 milyonu bulan mal varlıkları tedbirli durumda. Kefiller bu mallarını kullanamıyor başka bir işin güvence olarak gösteremiyorlar. 30 bin liralık borç için 6-7 milyonluk mala tedbir konulmuş oluyor.

İşin bir başka boyutu yapılandırmaya girmiş borçlu çiftçimizin kredi limitleri. Bu limitler yükseltilmiyor. Gübre, mazot, ilaç katlanarak artmış ama çiftçinin tarım kredi kooperatiflerindeki limitleri aynı. Çiftçi nasıl alıp, ne ekecek?

Türk çiftçisi AKP iktidarında öksüz ve yetim bırakılmıştır. Böyle olduğu için de Rusya kapılarında buğday, Ukrayna ellerinde ayçiçeği, Uruguay otlaklarında hayvan arayıp duruyoruz. Bunu da marifetmiş gibi anlatıyoruz.

Çiftçinin, köylünün yeniden milletin efendisi olacağı CHP iktidarında kaynaklar üretici için dolayısıyla bundan yararlanacak tüketici ve 85 milyon Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı için kullanılacaktır.”  

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ