Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “ÖĞRETMENLER AİLELERİNE KAVUŞSUN”

GAYTANCIOĞLU: “ÖĞRETMENLER AİLELERİNE KAVUŞSUN”
  • 20.01.2021
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, yarıyıl döneminde mazeret tayini talep eden öğretmenlere il emrine tayin hakkı verilmesini istedi.

Mazeret tayinin anayasal bir hak olduğu hatırlatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Hükümetin plansızlığının, iş bilmemesinin, beceriksizliğinin bedelini maalesef her alanda vatandaşlarımız ödüyor. Eğitim de ise daha acı bir şekilde çocuklarımız, gençlerimiz, onları geleceğe hazırlayan öğretmenlerimiz ve bütün ülke bugünümüzle, yarınımızla ödüyoruz.

Bir açılıp bir kapanan okullarımız, uzaktan eğitime erişemeyen çocuklarımız, fırsat eşitliğinin yok edildiği bir eğitim sistemsizliğimiz var. Eğitimde nereye el atsak dökülüyor. Milyarlarca lirayı çöpe atanlar çocuklarımıza uzaktan eğitim olanağı sağlayamamıştır. Üstelik kimsenin inanmadığı masalları anlatmaya devam ediyorlar.

Eğitimdeki yanlışlardan çocuklarımız kadar öğretmenlerimiz de payını almaktadır. Yıllardır sözleşmeli öğretmen alımı yapılmakta ve bu öğretmenlerimize belli bir sürenin sonunda kadroya geçme hakkı tanınmaktadır.

Öğretmen olarak atanmak için KPSS’den çok iyi puanlar alan, yıllarca branşında yeterince kadro açılmasını bekleyen, daha sonra da sözleşmeli ataması yapılan öğretmenlerimiz eşine, çocuğuna kavuşmak için beklemektedir.

Yıllarca bekleyip kadroya geçtikten sonra eşinin, çocuğunun yanına mazeret tayini isteyen öğretmenler norm kadro uygulamasına takılmakta, mazeret tayini yapılmamaktadır.

Öğretmenlerimizin hakkı olan mazeret tayinini olabilmesi için il emrine tayin hakkının verilmesini istiyoruz. Yaz dönemi de öğretmenlerimiz aynı sorunu yaşadılar. O zaman da konuyu gündeme getirmiştik.  Bakanlık son anda bu hakkı tanıdı.

Kimse norm kadroya sığınmasın. Ülkemizde hemen her yerde öğretmen sıkıntısı yaşandığını, buraların ücretli öğretmenli gibi öğretmenlik mesleğine yakışmayan yöntemlerle doldurulduğunu biliyoruz. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu öğretmen alımı yapılırsa hiçbir öğretmenimiz de ücretli öğretmen gibi bir sınıflandırmada çalışmak zorunda kalmaz.

Emeklisinden, esnafına, işçisinden işsiz gencine kadar vatandaşlarımızın hiçbir kesiminde huzur bırakmayan AKP’den isteğimiz en azından öğretmenlerimize il emrine mazeret tayini hakkını vermesidir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ