Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “TMO İTHALATI YÖNETEN OFİS Mİ OLDU?”

GAYTANCIOĞLU: “TMO İTHALATI YÖNETEN OFİS Mİ OLDU?”
  • 07.07.2021
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun ithalata aracı bir kurum haline dönüştürüldüğü söyledi.

Son alınan arpa ve buğday ithalatı kararlarını değerlendiren Doç. Dr. Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Daha geçtiğimiz hafta 320 bin ton arpa ve 395 bin ithalat ihalesi yapan Toprak Mahsulleri Ofisi, önümüzdeki hafta 440 bin ton arpa ve yine 395 bin ton buğday ihalesi yapacak. Böylelikle 2 haftada 1,5 milyon tondan fazla arpa ve buğday ihalesi yapmış olacak. Bu ithalatların amacı yem fiyatlarını düşürmek, ekmek fiyatlarının artmamasını sağlamak içinmiş. Dünya fiyatları bizden pahalı olduğu sürece bu mantık yanlış. Çünkü ithalat fiyatları ortada yurtiçi arpa fiyatlarını AKP Genel Başkanı 1750 TL’den açıklamıştı, TMO 2400 TL’den satın alıyor, yine buğday fiyatları 2250 TL açıklanmıştı TMO 2450 TL’den buğday ithal ediyor.

Pekiyi bu ithalat ihaleleri bitecek mi? Hayır bitmeyecek. Çünkü çözüm ithalatta arandığı sürece kendi üreticimiz yerine başka ülkelerin çiftçileri para kazanır. Üreticilerimizi desteklemekten başka bir çare yok. Ayrıca gümrük vergilerini sıfırlayarak Hazineye de gelir aktaramayan bir politika uygulandığı sürece çözüm üretilemez.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ