Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “ÜRÜNLER YOK PAHASINA SATILIYOR”

GAYTANCIOĞLU: “ÜRÜNLER YOK PAHASINA SATILIYOR”
  • 14.09.2019
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, ayçiçeği alımlarının durdurulması konusunda eleştiride bulunurken, üreticilerin mağduriyetine dikkat çekti.

Daha önce yaptıkları basın toplantısında, bu seneki %40 oranında yağlı ayçiçeği için 2 bin 500 TL, her %1 pirim artışı içinde 50 TL artış istediklerini ve bu taleplerinin Tarım Bakanlığı tarafından dikkate alındığını belirten Okan Gaytancıoğlu, “Trakya Birlik Yönetim Kurulu toplanarak buna paralel bir fiyat açıklaması yaptı. Bunun nedeni geçtiğimiz yıl Dolar’da çok yüksek bir artış olması. Türkiye ayçiçeğinde ve ham yağda net ithalatçı bir ülke olduğu için, dışa bağlılığımız ciddi anlamda artıyor. Dışarıdan gemiye koyup hangi ülkeye getirilirse getirilsin, Türkiye’ye maliyeti 2 bin 500- 2 bin 600 civarındaydı. Türkiye yurtdışından ithal etmesin, en azından hasat döneminde çiftçinin ürünü para etsin, alın terinin karşılığını alabilsin. Trakya Birlik gibi bir çiftçi kooperatifinin finansman gücü son derece sınırlı. Devlet desteğinden mahrum. Ama burada sevindirici olan Tarım Bakanı kameraların karşısına çıkıp açıklama yaptıktan sonra Tarım Kredi Kooperatifi de açıklama yaptı ve alıma başladı.” dedi.

Gaytancıoğlu, AK Parti’nin iktidara geldiğinde üreticinin toplam borcunun 1 milyar iken, şu anda 115 milyarı aştığına dikkat çekerek, “Üreticimiz ciddi anlamda borçlu, borcu olmayan üreticimiz neredeyse hiç yok. Bu kadar borçlu çiftçi kitlesinin Tarım Kredi gibi kooperatif birliğine borcu olmaması mümkün değil. Bu borcun yaklaşık 11-12 milyarı Tarım Kredi Kooperatiflerine ait. Hasat eden çiftçi ürününü borca karşılık Tarım Kredi Kooperatifine devrediyor ve borcu azalıyordu. İki gün önce aldığımız bilgiye göre Tarım Kredi Kooperatifleri üreticiden ayçiçeğini almayı kesmiş. Borca karşılık ayçiçeği alımı da kesilmiş. Üreticinin piyasada bir alıcı bulamamasına ve ürününü tüccara satmasına neden oluyor. Bu da fırsat bilinip alımlar ton başına 200-300 TL düşürüldü. Her yerde fiyatlar 2 bin 100-200 arası gerilemiş durumda. Döviz artıyor, Türkiye’nin yağ açığı belli. Tarım Bakanı açıklama yapıyor, Trakya Birliğinin alım gücü var, ancak parası yok. Trakya Birlik de ürün fiyatını iki taksitte yapabiliyor. Üretici borçlu, borçluyken gideceği tek yer Tarım Kredi Kooperatifi. Tarım Kredinin alım yapabilecek potansiyeli olduğunu biliyoruz. Daha iki katı ürün alabilecekken neden ayçiçeği alımlarını kesiyor. Üreticinin mağdur olduğunu görmüyor mu? Daha birçok yerde hasat devam ediyor. Hasadın tamamlanmasına az kaldı.” şeklinde konuştu.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin Yönetim Kurulunu göreve de davet eden Okan Gaytancıoğlu, şunları ifade etti: “1 ay önce bize açıkladıkları gibi, bizi yeniden rahatlatsınlar, üretici alın terinin karşılığını görsün. Üretici çok zor durumda, ürünler bekletiliyor bazıları da yok pahasına satılıyor. Bu üründe bizim üretim politikamız yetersiz, kendi kendimize yetmiyoruz, yurtdışından ithalat yapıyoruz. İthalatı kesebilecek bir potansiyelimiz var. Bu sene rekoltede yüksek, bir artış bekleniyor. AK Parti burada maalesef hep aynı senaryoyu kuruyor. Gümrük vergilerini sıfıra çekmedi ama alım yaparak, piyasaya üreticiyi borçlandırarak, üretime devam ettiriyor.”

Açıklanan TÜİK verilerine de dikkat çeken Gaytancıoğlu, “Türkiye’de süt üretimi düştü. Ülkenin nüfusu, insanların ihtiyaçları sürekli artıyor. Hele ayçiçeği gibi bir üründe kendi üretim potansiyelimiz varken dışa bağımlı olmamız, bizleri son derece üzüyor. Tarım Bakanlığı verdiği sözleri tutmuyor. Piyasalar hiç takip edilmiyor mu, maliyetlerin ne olduğu binmiyor mu? Tarım Bakanı tekrar sözlerinde dursun. Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kuruluna bir direktif versin, Kooperatifler yeniden ayçiçeği alımlarına başlansın.” dedi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ