Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “YAPILAN YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ”

GAYTANCIOĞLU: “YAPILAN YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ”
  • 14.09.2022
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çeltikte açıklanan ton başına alım fiyatlarının hayal kırıklığı yarattığını ve yapılan yanlıştan dönülmesi gerektiğini söyledi.

CHP olarak, çeltikte orta dane için 18 TL, uzun dane için 20 TL fiyat istediklerini kaydeden Gaytancıoğlu, “Hâlbuki TMO tarafından açıklanan alım fiyatları tam bir hayal kırıklığıdır ve üreticinin cebinden hak ettiği gelirin yarısını almıştır.” dedi.

Neden destekleme primleri hariç, orta dane için 18 TL, uzun dane için 20 TL fiyatta ısrar ettiklerini de Okan Gaytancıoğlu, şöyle açıkladı: “Cumhuriyet tarihinin en fazla ithalatını yapan, üreticinin eline geçen fiyatların düştüğünü, çeltik ekilişlerinin Türkiye genelinde 250 bin dekar azaldığını görüp de sırf gıda enflasyonu yükselmesin diye çiftçisini bitiren bir Hükümet var.

Dekara 9 bin TL gömüp, 650-750 kg verim için şapka çıkaran, yani 1 kg çeltiği 13-14 TL’ye mal eden üreticiye maliyet fiyatlarını reva gören bir Hükümet var.

Sadece İtalya’da 100 bin dekar çeltiğin kuraklık nedeniyle heba olmasını görmeyen, Dünya çeltik fiyatlarının %34 gümrük vergisi hariç 800 Dolar’larda olduğunu bilerek önlem almayan kendi üreticisi dururken başka ülkelerin çiftçilerini destekleyen bir Hükümet var.

Gübre fiyatlarındaki %350, mazot fiyatlarındaki %330, tarımsal sulamadaki elektrikteki fiyatların %250 arttığını görmeyen bir Hükümet var.

Şimdi aynı çiftçi TMO tarafından açıklanan fiyatlara göre çeltiğini satacak ve mazot, gübre, ilaç satın alacak, önümüzdeki aylarda bu girdilerin fiyatları şimdiki gibi olmayacak.”

Yapılan yanlıştan derhal dönülmesi gerektiğinin de altını çizen Gaytancıoğlu, “Açıklanan fiyatlar revize edilmeli ve çiftçimize hak ettiği alım fiyatı verilmelidir. Bugün için bu fiyat orta dane için 18 TL, uzun dane için 20 TL’dir. Destekleme priminin de en az 2 TL olması gerekmektedir.

Yoksa bu kafayla gıda enflasyonu değil önümüzdeki yıl çeltik üretimimiz biraz daha düşer. Biz dışardan pirinç ararız. Vatandaşımız da çok daha pahalıya pirinç almak zorunda kalır.” şeklinde konuştu.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ