Reklam
Reklam

GEMİCİ VE EKER, MEZARLARI BAŞINDA ANILDI

GEMİCİ VE EKER, MEZARLARI BAŞINDA ANILDI
  • 09.02.2020
Reklam

Keşan Belediye Başkanı merhum Mehmet Gemici 19. ölüm yıldönümü, Belediye Meclisi üyesi merhum İsmail Eker’in de 13. ölüm yıldönümü nedenilye bugün mezarları başında anıldı.

Keşan Belediye Başkanı iken 9 Şubat 2001 tarihinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Mehmet Gemici 19., Keşan Belediye Meclisi üyesi iken 10 Şubat 2007 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren İsmail Eker de, 13. ölüm yıldönümlerinde, Asri Mezarlık’taki mezarları başında anıldı.

Saat 12.00’da başlayan anma törenlerine; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Bakan yardımcıları, bazı Belediye Meclisi üyeleri, merhum Mehmet Gemici ve merhum İsmail Eker’in ailesi, yakınları, sevenleri ve siyasiler katıldı.

MEHMET GEMİCİ ANMA…

İlk anma töreni merhum Mehmet Gemici’nin Asri Mezarlık’taki  mezarı başında yapıldı.

Anma töreninde konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Gemici’yi; özlem, saygı ve sevgiyle andıklarını belirterek, şunları dile getirdi: Allah gani gani rahmet eylesin. Yıllar geçtikçe önemi daha da artan, saygısı, sevgisi olduğunu içimizden yaşıyoruz. Belediye Başkanı olduktan sonra Mehmet ağabeyinin ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Keşan için ne kadar gayretli olduğunu ve partili, partisiz Keşan adına bir şeyler yapmaya çalıştığını, ne kadar değer verdiğimizi bugünlerde daha da anlıyorum. 13. belediye başkanımızdı. 20 Mayıs 1949 yılında doğdu, 9 Şubat 2001 yılında talihsiz bir şekilde geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı. 31 Mart 1989-30 Şubat 2001 yılları arasında 3 dönem belediye başkanlığı görevini yapmaya nail oldu.

Mehmet Gemici başta şu anda kendi adıyla anılan Mehmet Gemici Cennet Bahçesi olmak üzere Keşan’a yaptığı o kadar çok hizmetler var ki, bugün hâlâ o hizmetlerle beraber yaşadığımız Keşan’ı geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. Keşanlılarla kurduğu sıcak ilişkiyi, babacanlığı, el sallaması, insanlara dokunuşunu unutamayız. Sevilip, sayılan bir belediye başkanıydı. Bugün de 19 yıl geçmesine rahmet bütün sevdiklerinin burada olması, kalabalık bir halde hâlâ onu anmamız, onun ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.

9 Şubat 2001 tarihinde bir kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Mehmet Gemici, 19. ölüm yıldönümünde anmak için hep beraber burada toplanmış bulunmaktayız. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesi ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

Geçmiş dönem belediye başkanlarına mezarları başında anma törenleri bundan önce nasıl gelenek haline geldiyse, bundan sonra da devam ettirmek hepimizin boynunun borcu olduğunu düşünüyorum. Bütün başkanlarımızı saygıyla ve rahmetle bir kez daha anıyorum. Alisine de burada oldukları için teşekkür ediyorum. Geride bıraktıklarına Allah uzun ömürler versin. Gemici, Keşan’a uzun yıllar hizmet etmişti, bunun ne anlama geldiğini şimdi bir belediye başkanı olarak daha iyi anlayanlardanım. Mehmet Gemici ağabeyimize Allah’tan rahmet dilerken; mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın. Allah dualarımızı kabul etmesi dileğiyle; kendisine gani gani rahmet diliyoruz.”

Daha sonra merhum Gemici’nin eşi Lütfiye Gemici söz aldı ve anma törenine katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları ifade etti: “Hepinize bugüne kadar vermiş olduğunuz destek, iyilik, sevgi için çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Sevgiyle kalın. Sevginiz hiç eksilmesin. Çok sağolun, teşekkür ediyorum, bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadınız, çocuklarıma, bana her zaman gereken ilgiyi, desteği gösterdiğiniz için iyi ki varsınız. Hepinize gönülden teşekkür ediyorum.”

Anma töreninde, CHP’li Belediye Meclisi üyesi Alaaddin Öztürk de bir konuşma yaparak, şunları söyledi: “Mehmet Gemici’yi kaybetmemizin üstünden geçen 19 yıla karşın, bu koca yürekli insanı her geçen yıl artan bir özlemle anmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Kaybı sonrasında onun çok aradık. Değerini bir o kadar da çok anladık. O; hak, hukuk ve adalet çizgisinden çıkmadan Keşan’a ve Keşan halkına hizmet etmiş, yaşadığı çağın çok ötesinde bir başkandı. Görev süresi boyunda halkın içinden biri olarak halkıyla bütünleşmiş, işçisinden emeklisine, yaşlısından gencine, herkesin ihtiyacına cevap verecek uzun ömürlü çözümler ve kazanımlar vermiştir. Halkçı, kamucu ve sosyal belediyecilik dönemi yaşamış olan bizler, önceliği halka hizmet olan belediyenin bir şirket mantığı ile yönetilmesini elbette ki onaylamıyoruz. Mehmet Gemici kimimizin kardeşi, kimimizin oğlu, kimimizin arkadaşıydı. Çok insanın hayatına olumlu dokunuşları olmuş, yüreklerde derin izler bırakmıştır. Benimse önceleri ağabeyimdi, sonra başkanım, sonrasında siyasi yoldaşım oldu. İlçe Başkanımızın ‘Benim adıma katılıp konuşma yapar mısın?’ dediğinde, ‘Elbette yaparım.’ dedim. İnanın iki gündür sevgili Gemici’yle yaşadığım onca anıların hepsi film şeridi gibi gözümün önünden akıp gitti. Ne söylesem eksik kalacaktır. Ben sizlere koca yürekli başkanımı iki cümleyle anlatamam, ancak şunu bilmelisiniz ki; hayatı anlamlı kılan bir davanın içinde bitiren bir ömürdür Gemici. Işıklar yoldaşın olsun sevgili  koca yürekli başkanım. Anıyor ve çok özlüyoruz.”

Konuşmaların ardından dualar okundu ve Mehmet Gemici’nin mezarına karanfil bırakıldı.

İSMAİL EKER ANMA…

Keşan Belediye Meclisi iken geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Belediye Meclisi üyesi merhum İsmail Eker’in anma töreni de Asri Mezarlık’taki mezarı başında yapıldı.

Merhum Mehmet Gemici’nin törenine katılanlar, İsmail Eker’in mezarı başında toplandı.

Burada da bir konuşma yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Yine bir büyüğümüzün başındayız. Hizmet etmiş, kıymetli, her konuştuğu ders niteliğinde, disiplinli, çok kıymetli bir büyüğümüzün kaybını hep beraber yaşıyoruz. İsmail ağabey başkanlık katında belediyede görev yaptı, kendisini çok yakından takip etmiştim. Değerli Mehmet ağabeyimiz sağ kolu değil, adeta kendisiydi. Beraber yola çıkan bu ağabeyimizin görev başında hayatını kaybetmesi Keşan’ı, bizleri, halkı o gün de üzmüştü, bugünde aynı şekilde üzüntümüz devam ediyor. Evlatlarıyla, torunlarıyla, sevdikleriyle, bu kalabalığı gördükçe üzüntümüz biraz hafifliyor. Neden hafifliyor? Gerçekten bu dünyada kavgasız, gürültüsüz iyi insan olmak, çok çalışmanın ne kadar değerli bir kavram olduğu ortaya çıkıyor. Az önce sevgili başkanım Mehmet Gemici’nin kabristanı başında, aynı topluluğu orada görünce, kıymetli başkanımın ne kadar sevildiğini gördük. Sevgili İsmail başkanım diyeceğim çünkü ben onu o değerde gören bir insandım. Bana da çok özel nasihatleri vardı Ticaret Odası yöneticiliğimde. Ben de onun o sözlerini tutarak bu güne geldim. Allah ondan razı olsun, toprağı gani gani olsun.” dedi.

Helvacıoğlu konuşmasına İsmail Eker’in hayatından bahsederek devam etti ve şunları söyledi: “İsmail Eker ağabeyimiz 25 Ekim 1956 yılında doğdu, 10 Şubat 2007 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 28 Mart 2004 tarihinde yerel seçimlerde Belediye Meclisi oldu, 3 yıl görev yaptı.

Bugün iki üzüntü, iki acı, iki kaybı beraber yaşıyoruz. Geleceğimiz yerler buraları. Bizlere de bizden sonrakiler tarafından iyi anılmak kısmet etsin. İsmail Eker ağabeyimize Allah’tan rahmet, geride kalan ailesine sevdiklerine sabırlar diliyoruz, yaptığı hizmetlerden şükranlarımızı iletiyoruz, saygı ve sevgiyle anıyorum.”

Daha sonra merhum İsmail Eker’in oğlu Ahmet Eker söz aldı. Eker, şunları dile getirdi: , “Bugün babamın aramızdan ayrılışının 13. yılı. Biz ailesi olarak kendisinin yokluğunu her geçen gün fazlasıyla hissediyoruz. Onu çok fazla özlüyoruz. İyi bir baba ve çalışkan bir insandı. Etrafındaki insanlara faydalı olmaya gayret gösteren bir kişiydi. Çok ani ve zamansız bir şekilde maalesef aramızdan ayrıldı. Kendisini tekrar özlem ve rahmetle anıyorum. Mekanı cennet olsun. Anma törenine katılan herkese de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağolun, varolun.”

Konuşmaların ardından dualar okundu ve İsmail Eker’in mezarına karanfil bırakıldı.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ