Reklam
Reklam

GRAM 520 TL, ÇEYREK 865 TL’YE DAYANDI

GRAM 520 TL, ÇEYREK 865 TL’YE DAYANDI
  • 07.11.2020
Reklam

Her geçen gün değerine değer katan altının yükselişi sürüyor. Önceki gün itibarıyla 520 TL’ye dayanan gram altın kimisini sevindirirken kimisini kara kara düşündürüyor.

Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan, kuyumcunun sermayesinin eridiğini belirterek, “Kuyumcular yükseliş karşısında direniyor.” dedi.

Altın, COVİD-19 salgını ve dövizin artmasıyla yükselişini sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde sıçrayış yapan altının gramı 520 TL’ye çeyreği ise 865 TL’ye dayandı.

“COVİD-19 VE DÖVİZ ALTINI ETKİLEDİ”

Altının yükselmesiyle ilgili COVİD-19’un ve dövizin etkisinin büyük payı olduğunu belirten Edirne Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Kalkan, “Döviz yükseldikçe altın otomatik olarak yükseliyor. Altın iki yönlü yukarı gidiyor. Hem döviz hem de COVİD-19 altının artmasını etkiliyor.” dedi.

Altının her geçen gün değerlenmesi ve COVİD-19, döviz etkisiyle fiyatının artması kimi vatandaşı sevindirirken kimi vatandaşı da üzdüğünü, yükselişlerde hem sevinen hem de üzülen kesim olduğunu ancak sevinen kesimin azınlıkta bulunduğuna dikkat çeken Kalkan, “Sattığını hemen yerine koyamıyorsun. Hemen yerine koyamayınca zarar ediyorsun. Altın, kuyumcuları tehdit eder hale geldi. Kapanan kuyumcular olabilir.” dedi ve şunları söyledi: “Altın şu anda her zamanki gibi yönü yukarı devam ediyor. Amerika’daki seçimler pek etkili olmaz ama COVİD-19 çok etkili oluyor. COVİD-19  altın fiyatlarını çok etkiliyor. Geçtiğimiz günlerde altında bir sıçrayış oldu. Hala yükseliyor. Gram altın 520 TL’ye dayandı. Aynı şekilde küçük altın 865 TL oldu. Altına dövizin etkisi de oluyor. Döviz yükseldikçe altın otomatik olarak yükseliyor. Altın iki yönlü yukarı gidiyor. Hem döviz hem de COVİD-19  altının artmasını etkiliyor.

‘KUYUMCUYU TEHDİT EDER HALE GELDİ”

Bu yükselişlerde hem sevinen hem üzülen kesim olur ama sevinen kesim daha az olur. Bizim de zarar ettiğimiz anlar oluyor. Örneğin sattığını hemen yerine koyamıyorsun. Hemen yerine koyamayınca zarar ediyorsun. Altının gramını 511 TL’den sattık. 2 gün geçti, şimdi 518 TL’den alıyoruz. Kuyumcuları tehdit eder hale geldi. Kapanan kuyumcular olabilir. Masraf yerinde, kazanç yok. Böyle olunca da sermayeden harcanıyor. Sermayeden de nereye kadar harcanır. Bir süre sonra çekilir. Zamanında çekilen de çok oldu. Edirne Merkez’de 3-4 tane kapanan kuyumcu var. Bir taraftan kapanan oluyor öbür taraftan açılan oluyor. Meslekte 8-10 sene çıraklığını yapmış. Sermaye bulmuş, dükkan açmış. Böyle olur da ne kadar olur? Sermaye olmadı mı olmaz. Büyük sermaye gerektiren bir iş. Sermaye bitince kuyumcu da biter. Kuyumcular şu an direnmede.

‘VATANDAŞ PAHALI DEMESİN; ALSIN’

Altın en büyük yatırım. Vatandaşlar pahalı demesinler. Düşünmeden alsınlar. Daha da pahalanacak. Şu anda küçük yatırımcının yapacağı yegane iş altına yatırımdır. Dövize değil, altına yatırım. Altının kilosu 7 bin Dolar’dan 61 bin Dolar olmuş. Altın her zaman dövizin de menkulün de önündedir. Sabırlı olup iyi saklamak gerekiyor. Düşmanı çoktur. İyi saklamak lazım.” (Aytunç ÖNÜR)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ