Reklam
Reklam

HARÇ, HARACA MI DÖNÜYOR?

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
  • 20.06.2024

AKP İktidarı, utanmak, sıkılmak gibi kavramları göz ardı ederek ve yasal kılıflar icat ederek, anayasayı da ihlal ederek halkı iliğine kemiğine kadar sömürmeye devam ediyor.

Şimdi de sırada YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI var. 7 yıl önce 15 TL olan sonrasında 150 TL ye çıkarılan bu harç için bu defa 1500 TL’ye varan bir ivme yaratılmaya çalışılıyor. Yani bu harç böylece 7 yılda yüz misli artırılmış oluyor. Gümrük kapılarına oturmuşlar Deli Dumrul gibi, hiçbir emekleri, hiçbir hizmetleri olmadan gelenden geçenden para toplamaya çalışıyorlar.

Seyahat özgürlüğü, yaşama hakkı gibi, kişi dokunulmazlığı gibi, din ve vicdan hürriyeti gibi Anayasa’da teminat altında olan, alınıp satılamayan, kısıtlanamayan, ticarete konu edilemeyen, devlete gelir getirme bahanesi ile bile olsa koşullara bağlanması mümkün olmayan TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER’imizdendir. Bu harç/ haraç konusu 2’nci defa döve döve alınan MTV den sonra dayatılan yeni bir skandaldır.

Anlaşılan o ki bu iktidar elimizdekileri, cebimizdekileri, birikimlerimizi almakla yetinmeyip, artık hayal kurmamıza bile izin vermemeye kararlı bir vurdum/duymazlık içerisinde dar ve sabit gelirliye, emekliye yüklenmeye devam etmektedir.

Umarız barolar başta olmak üzere tüm STK’lar bu artık harç değil, artık haraca dönüşen uygulamanın bir Anayasa ihlali olduğunu bu vurdumduymazlara anlatamasa da Anayasa mahkemesinin anlamasına yardımcı olurlar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ