Reklam
Reklam

HATİCE ÖCAL: “ŞİDDETİ YOK ETMENİN YOLU ‘SEVGİYE VE EŞİTLİĞE EVET’ DİYEREK ELDE EDİLİR”

HATİCE ÖCAL: “ŞİDDETİ YOK ETMENİN YOLU ‘SEVGİYE VE EŞİTLİĞE EVET’ DİYEREK ELDE EDİLİR”
  • 25.11.2020
Reklam

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hatice Öcal, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Öcal açıklamasında, şunları ifade etti: “Bugün gazete ve televizyonlarda boy boy, sayfa sayfa ‘Kadına şiddete hayır’ diyen ilk sayfa yazılarını ve haberlerini  gördük. Ya yarın ….! Dün dündü, dünde kaldı. Şiddete devam zihniyetli bir toplumda yaşıyoruz.

1999 yılında Birleşmiş Milletler 25 Kasım’ın ‘Kadına Yönelik Şiddetin ortadan kaldırılması için Uluslararası  Mücadele Günü’ olarak benimsenmesini karar altına aldı.

İnsanlığın kadını veya erkeği yoktur. Bu nedenle kadınlarda her insan gibi saygıyı hak etmektedir. Kadına şiddet toplumumuzun en büyük sorunlarından birisidir.

Unutulmamalıdır ki kadına şiddet olan bir toplumda medeniyetten söz edilemez. Kadınlar bir toplumu ayakta tutan gizli kahramanlardır. Kadın eştir, can yoldaşıdır, annedir ve en önemlisi o bir insandır.

Soruyorum size varlığı yok olan hangi kadın sağlıklı bir gelecek yeşertecektir. Ayağında pranga olan ve bunu benimseyen bir kadın mı çocuğuna ilimden, fenden, özgürlükten bahsedecektir.

Susmayı öğrenen, itaat etmeyi huzur sanan kadın mı refahlı günlerin tohumlarını ekecektir? Kendisini kadının üstünde gören, kadının sadece kendisi için var olduğunu düşünen erkek mi bizi aydınlık yarınlara götürecektir?

Gün geçmiyor ki kadına şiddet ile bir haber olmasın. Ya çocuk istismarlarına ne demeli, çocuk gelinler günümüzde kabul edilir hale getirilmeye çalışılıyor. Kadını bir meta, bir mal olarak gören bir erkek hegemonyası ile karşı karşıyayız. Yani erkek döverde, severde nasılsa onun malı.

Bu asla kabul edilebilir bir durum değildir. Kadına şiddetin baskın olduğu zamanlar din ön plana çıkıyor. Kadın erkek eşitsizliğini ve dayağı meşru kılar hale getirmişlerdir.

Dünya üzerinde şiddeti yok etmenin yolu ‘Şiddete Hayır’ değil, ‘Sevgiye ve Eşitliğe Evet’ diyerek elde edilir.

Şiddete hayır demek; şiddet var herkes yapıyor bende yapabilirim demektir. Olmasını istediğiniz şey ile yola çıkın ‘Sevgiye Evet.’

Yüreğinize sevgi tohumları ekerseniz, tohumlar büyüdüğünde  size sevgi olarak döneceklerdir. Sevgi ile yoğrulmuş eşit ve paylaşımcı bir dünya için haydi hep birlikte mücadeleye diyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ