Reklam
Reklam

“HAYDİ KEŞAN! ŞİMDİ DAYANIŞMA ZAMANIDIR”

“HAYDİ KEŞAN! ŞİMDİ DAYANIŞMA ZAMANIDIR”
  • 09.03.2022
Reklam

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Belkop karşısında bulunan eski taş ocağının yeniden faaliyete geçirilmesiyle ilgili olarak “ÇED gerekli değildir kararı”nın neye göre ve ne amaçla verildiğini sordu.

“YAŞAM ALANLARIMIZ İÇİNDE TAŞ OCAĞI İSTEMİYORUZ” başlığıyla yazılı açıklamada bulunan Karagöz, taş ocağının açılmasına izin verilmesinin mümkün olmadığını belirterek, bunun nedenlerini sıraladı.

Hasan Karagöz, açıklamasında şunları ifade etti: “Aşağı Zaferiye Mahallesi 328 ada ve 1 nolu parselde bulunan eski taş ocağı hukuksuz bir şekilde yeniden aktif hale getirilmeye çalışılıyor.

Keşan Yeni Mahalle’deki Belkoop ve Atakent evlerine kuş uçuşu 160 metre mesafede bulunan ve 1/25000 ölçekli Çevre Düzen Planında Kentsel Yerleşim alanının içerisinde olan taş ocağının aktif hale getirilmesi için BOTAŞ tarafından Proje Tanıtım Dosyası (PTD) hazırlatılmış.

Söz konusu dosya 2 Mart 2022 günü Edirne Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün duyurular sitesinde yayımlandı. ÇED sürecinin başladığı ve ilgililerin dosyayı inceleyebileceği duyuruldu.

Ancak ne hikmetse 3 Mart 2022 günü aynı müdürlüğün sitesinde aynı dosya ile ilgili Edirne Valiliği’nin ‘ÇED gerekli değildir kararı’ yayımlandı.

ÇED gerekli değildir kararı neye dayanılarak ve nasıl alındığını bilemiyoruz.

Çünkü;

1- Proje tanıtım dosyasına göre taş ocağı ‘Kentsel Yerleşim Alanı’ içerisindedir.

2- Kuş uçuşu Belkoop ve Atakent evlerine 160 metre mesafededir.

3- Taş taşıyacak kamyonların yol güzergâhı şehir içinden ve okul önünden geçmektedir. Bu güzergâh aynı zamanda Keşan’daki sürücü kurslarındaki ‘sürücü adaylarının’ eğitim ve sınav güzergâhıdır.

4- Taş ocağı Keşan Devlet Hastanesi’ne kuş uçuşu yaklaşık 500 metre mesafededir.

5- Tozuşma ve gürültü ile ilgili alınan önlemler belirsiz ve yetersizdir.

6- Proje hiçbir mevsimsel gözleme dayanmamakta tamamen kopyala yapıştır yöntemiyle oluşturulmuştur.

7- Proje de hiçbir kurum görüşü ve izni yoktur.

Tüm bunlar değerlendirildiğinde bu projeye ÇED gerekli değildir kararının nasıl verildiğini anlamak mümkün değildir.”

Bu durum karşısında Keşanlılar olarak neyi ve nasıl yapmalıyız sorularının yanıtlarını hep birlikte oluşturabilmek için Keşan’da kuruluşu bulunan tüm oda, dernek, sendika ve siyasi parti temsilcileri ile Belkoop ve Atakent sakinlerini Blok yöneticilerini duyarlı davranmaya 10 Mart 2022 Perşembe günü saat 15.30’da Keşan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün bulunduğu binanın 4. katında Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilecek toplantıya katılmaya davet ediyoruz.

Haydi Keşan! Şimdi dayanışma zamanıdır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ