Reklam
Reklam

HAYRIN DA NAMAZIN DA REKLAMI OLMAZ!..

Neşe Tosun
Neşe Tosun
  • 21.02.2020

Yardımlaşma bitti, yardım toplama başladı!.. İnsanlık bitti, insanlık gösterileri başladı!.. Muhtaç insanlarımız, ihtiyaç sahibi vatandaşlar hep oldu… Birileri zengin, birileri fakirdi… Birileri hayata 1-0 önde başlarken, 2-0 hatta 3-0 yenik başlayarak dünyaya geldi kimilerimiz… Kimileri hazıra kondu, kimileri yoktan var etti, kimileri ise ne kadar çabalasa da var etmeyi başaramadı…

Konumuz bu değil tabi ki… Konumuz günümüzün yardımlaşma şekli!.. Şimdilerde yadım yaparken bile borazan çalıyoruz!.. Yemeden içmeden, gezmeden tozmadan, bir etkinlik yapmadan yardım toplamak mümkün olmuyor… 5-10 kişi bir araya gelip de sessiz sedasız bir hayır yapamıyoruz!.. Birilerine yardım mı edilecek, haydee kahvaltıya… Birilerine destek mi verilecek, haydee geziye… Bir ihtiyaç mı giderilecek, haydee etkinliğe… İlla önce bizim boğazımızdan geçecek, illa bir tur atacağız, illa kurtlarımızı döküp yardım yapacağız!.. Bağıra bağıra kendimizi göstereceğiz!.. İnsanların gözüne soka soka yardım edeceğiz!.. Ondan sonra da cümle aleme reklam edeceğiz!..

Hazır bu konuya değinmişken, bir de din dersi vereyim!.. Müslümanlığın farzı olan namazın günümüze yansıyan şekline!.. Dedelerimiz, ninelerimiz, analarımız, babalarımız, kısaca büyüklerimiz hep namaz kılardı, hâlâ da evinde 5 vakit namazını kılan milyonlarca vatandaşımız var… Kimisi camiye gider, kimisi gitmez evinde kılar… Kimisinin evi camiye yakındır, cemaatle kılmak ister, kimisinin evi camiye uzaktır, evinin bir köşesinde sessiz sedasız ibadetini yapar… Ama kimileri de vardır ki, her Cuma başka camiye gidip, mümkün olduğu kadar çok cemaate namaz kıldığını ispatlama gayretine gider!.. Sanki kıldığı namazın sevabı cemaatten gelecekmiş gibi!..

Diyeceğim o ki; yapacağınız hayrı da kılacağınız namazı da kendiniz için yapın ve kılın… Başkalarına göstermeye ya da gözüne sokmaya çalışmayın!.. Reklam olacak şeyler var olmayacak şeyler var!.. Yardımın, hayrın, bağışın, ibadetin reklamı olmaz!..

Saygılar benden size, hayırlı cumalar dilerim herkese…

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ