Reklam
Reklam

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI…

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI…
  • 01.08.2019
Reklam

Edirne Saros Turizm Merkezi Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ESTAB) Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, Yayla Sahili’ne yapılması planlanan ‘Dalgakıran Projesi’ ile İlgili bilgi verdi.

Paçaman açıklamasında şunları ifade etti: Yayla Sahilinde Ulaştirma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanliği I. Bölge Müdürlüğü tarafından Keşan Yayla Köyü Balıkçı Barınağı yaptırılmıştır. Balıkçı Barınağı 2007 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Balıkçı Barınağının tamamlanmasından sonra zamanla sahilin diğer kısmında kıyı erozyonu baş göstermiş olup bununla birlikte organik ve katı madde birikimleri de gözlenmiştir.

Bununla ilgili 2004 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik Laboratuvarı tarafından bir rapor yayınlanmıştır. Raporda biriken organik ve katı maddelerin durgun suda çözünerek su kalitesini düşürdüğü ayrıca çevre sakinlerini ve turistleri rahatsız eden bir koku yaydığı açıklanmıştır.

Yine bu raporda bölgedeki asıl problemin bu organik maddenin kıyıya taşınması değil, balıkçı barınağının doğusundaki ölü bölgeden denize geri dönemediği için bu bölgede birikmesi olduğu, bu kısır döngüden dolaylıda kıyının hassas dengesinin tehlikede olduğu belirtilmiştir.

Bu sorunlara çözüm olarak kıyı erozyonunu önlemek için, kıyıdan açıkta, kıyıya paralel, batık, 7 adet ayrık dalgakıran yapılmasına karar verilmiştir. Batık dalgakıranlar kıyıyı dengeli bir seviyede tuttuğundan hem kıyı erozyonunu önleyeceği hem daha az yosun birikmesine neden olacağı hem de kıyı şeridinde doğal görünümü bozmayacağı öngörülmüştür.

Proje, Mevcut Balıkçı Barınağından kaynaklanan sorunu çözmek için yapılmış olup işin sahibi dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığıdır.Proje, bir kamu yatırımı olduğundan ÇED raporu alındıktan sonra 2014 yılı yatırım programına alınması planlanmıştır. Bakanlık tarafından belirlenen takvime göre projenin 2017 yılında tamamlanmış olması gerekiyordu. Proje kamu yatırımı olması sebebiyle yatırım Bakanlığın kendi ödenekleriyle gerçekleştirilmesi gerekmektedir.”

HELVACIOĞLU, YAYLA’NIN ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞMASI İÇİN TÜM GAYRETİNİ GÖSTERECEK…

Bakanlığın bir bütün olarak hazırlamış olduğu bu projenin bir an önce faaliyete geçirilmesi için kurum olarak gerekli başvuruları yapmak için hazırlıklarını tamamladıklarını bildiren Paçaman, “Keşan Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu ile koordineli bir çalışma yürütüyoruz. Başkanımız bu projenin hayata geçirilip, Yayla Sahilinin eski günlerine kavuşması için tüm gayretini göstereceğinin sözünü verdi. Yakın zamanda Sayın Valimiz Ekrem Canalp’ı ziyaret ederek konuyu tüm detayları ve önemi ile arz edeceğiz. Sayın Valimizin Saros’un sorunları konusundaki hassasiyetini bildiğimizi için bu konuda somut adımlar atılacağına inanıyoruz.” dedi.

OKAN GAYTANCIOĞLU DA MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERECEK…

Süleyman Gürsel Paçaman, ESTAB Başkanı seçildiğinden bu yana projeyi tüm detaylarıyla incelediğini ve gerekli yerlerle görüşmeye başladığını da vurgulayarak, “Edirne Milletvekilimiz Sayın Okan Gaytancıoğlu ile görüşerek, durumu ona açıkladım. Kendisi bununla ilgili en kısa sürede meclise bir soru önergesi verecek ve konunun takipçisi olacaktır. Bundan sonraki süreci de tüm kamuoyu ile paylaşıyor olacağız.” şeklinde konuştu.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ