Reklam
Reklam

HELVACIOĞLU ANKARA’DAN ELİ DOLU GELMİŞ

HELVACIOĞLU ANKARA’DAN ELİ DOLU GELMİŞ
  • 14.03.2020
Reklam

AK Parti Keşan İlçe Başkanlığ’nda bugün düzenlenen basın toplantısında; AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç gündemi değerlendirdi.

Sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayan Aksal, Helvacıoğlu ve Kılınç ülke gündeminde olan corona virüs, Yunanistan’a gitmeye çalışan göçmen, Keşan Belediyesinin çalışmaları ve Keşan’a yapılması planlanan Gıda İhtisas OSB ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Saat 12.00 sıralarında başlayan ve partinin seçilmişleri ile yöneticilerinin katıldığı toplantıda ilk olarak Gürcan Kılınç konuştu.

KILINÇ: “CORONA VİRÜS FIRSATÇILARINA YÖNELİK WHATSAPP İHBAR HATTI AÇILMIŞTIR”

“Hiçbir virüs bizim tedbirlerimizden daha güçlü.” değildir diyen Kılınç, “Keşan Belediyemiz de corona virüsü ile ilgi tüm tedbirleri alarak vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu alanlarda, okullarımızda, camilerimizde, otobüs terminalinde, köy garajında ve birçok noktada gerekli çalışmaları sürdürüyor.

Corona virüsü nedeniyle bazı ürünlerde yapılan haksız fiyat artışı ve stokçuluk iddialarına ilişkin olarak şikayetleri almak üzere hazine ve Maliye Bakanlığımız VİBER-189 ihbar hattında uzman bir ekip görevlendirilmiştir. Konuyla ilgili şikayetlerinizi hattımıza iletebilirsiniz. Şimdi de 7 gün 24 saat hizmet verecek, görüntü paylaşabileceğiniz 0552 189 0 189 WhatsApp ihbar hattı açılmıştır.” şeklinde konuştu.

Daha sonra konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da, 4 gün boyunca Ankara’da gerçekleştirdiği ziyaretler ve bu kapsamda Keşan’a kazandırılacak projeler hakkında bilgi verdi.

Ankara’daki bakanlıklar ve diğer kurumlardan Keşan’a yatırım konusunda sözler aldığını dile getiren Helvacıoğlu’nun açıklamasındaki konu başlıkları şöyle:

– Kentsel dönüşüm konusunda Keşan’da çalışmaların başlayacağı bilgisini aldık.

– Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile görüştük, kendisinden spor salonunun ve stadyumun onarımı, semt ve basketbol sahaları ile yüzme salonu yapımı için 10 milyon TL’lik yatırım sözü aldık.

– Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Fatih Metin’le Gıda İhtisas OSB konusunda konuştuk.

Fatih Metin beyden, yaz aylarında meydana gelen orman yangınlarıyla mücadele için Keşan Belediyesine araç desteği istedik ve kendisi de memnuniyet duyduğunu belirterek kabul etti.

– Trakya’nın en büyük hayvan barınağını yapmak için çalışmalarda bulunduk.

–  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Nadir Alparslan ile görüştük. Keşan’a sanat ve kültür merkezi kavuşturuyoruz. Yarısı hibe yarısı da Belediye kaynaklı, yaklaşık 1 milyon 600 bin TL’lik bir proje.

– Kültür ve Turizm Bakanlığımız müzemize destek olacak.

– TBMM Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile görüştük ve bazı konularda desteğini aldık.

– Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş ile görüştük. Okullarımızın kütüphanelerine kitap ve destek istedik.

– Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı ile bir araya geldik. Kocadere Göleti’nin Keşan tarafına bakan ormanlık alanında 600 dönümlük bir mesire alanı oluşturmak için çalışma yaptık. Bunun sözünü aldık. Yürüyüş ve spor alanları yapacağız. 10 gün içerisinde imzaya gideceğiz.

– Keşan Küçük Sanayi Sitesi’ne duble yoldan giriş sağlıyoruz. Keşan Şehirler Arası Otobüs Terminali karşısından ana yola bir katılım yolu yapıyoruz.

– Devlet tiyatrolarını ayda bir Keşan’a getiriyoruz. İllerde yapılan bu etkinlikler ayda bir gün de Keşan’da sahnelenecek.

– Karayolları Genel Müdürlüğünde kavşaklarımızı ve bazı yollarımızı konuştuk.

– İller Bankası’nda bazı çalışmalarda bulunduk.

– AK Parti Grup toplantısına katıldık. Bu toplantıda olmaktan onur duydum.

– Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Fatma Varank ile toplantı yaptık. Sıfır atık, kentsel dönüşüm. TOKİ, geri dönüşüm, çevre ve imar, yapılaşma konularıyla ilgili görüştük.

Helvacıoğlu sözlerinin sonunda Ankara ziyaretlerinde kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür etti.

Toplantıda son olarak konuşan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da corona virüsü tedbirleri kapsamında tüm toplantıların ve kongrelerin ertelendiğini söyledi.

Türkiye’nin, corona virüsle mücadele konusunda dünyaya örnek bir çalışma sergilendiğini belirten Aksal, bu tedbirler kapsamında insanların birbirleriyle tokalaşmaması ve sarılmaması gerektiğini kaydetti.

‘LÜTFEN PANİK VE STOKÇULUK YAPMAYIN’
Corona virüse karşı ülke genelinde tüm önlemlerin alındığını kaydeden Milletvekili Aksal, “Lütfen panik ve stokçuluk yapmayın. Ne kadar çok panik yapıyorsak fırsatçılara da fırsat doğuyor. İnsanlar koşup kolonya almasalar, kolilerle evlerine makarna almasalar hem eksiklik yaşanmaz hem de fırsatçılara gün doğmaz. Dışarıda düşman askeri yok. Kimsenin dışarı çıkmasına da engel yok.” dedi.

Keşan-Enez kara yolu konusuna değinen Fatma Aksal, bu konudaki çalışmaları yakından takip ettiğini dile getirerek, “İnşallah biran önce ihaleye çıkacak. Ulaştırma Bakanımızla bu konuyu görüştüm.” dedi.

Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker ile birlikte Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüştüklerinin altını çizen Aksal, “Yenimuhacir beldemizde bir dere ıslah projemiz var. Kısa vadede inşallah onu gerçekleştireceğiz. Uzun vadede ise beldemizin bir gölet projesi var. Onu hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

Gıda İhtisas OSB ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlından genel müdürünün kendisini telefonla arayarak “Sayın vekilim hayırlısı olsun. Yer konusundaki ÇED raporuyla ilgili son imzayı attım.” dediğini vurgulayan Fatma Aksal, Gıda İhtisas OSB’nin Trakya’nın en büyük projelerinden birisi olacağına işaret etti.

Aksal, mültecilerle ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye olarak biz kültürümüze, inancımıza göre mazlumlara sırtımızı dönemeyiz. Türkiye ilk günden itibaren mazlumlara kapısını açtı. Türkiye’ye resmi rakamlara göre 4 milyon mülteci geldi. Mümkün olduğunca bütün ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Bu süreçte Avrupa Birliği dedi ki, ‘Bu süreçte siz mültecileri ülke sınırlarında tutun, biz size her türlü desteği verelim.’ 18 Mart 2016’da Avrupa Birliği ile Türkiye bir mutabakata vardı. Avrupa Birliği başka sözler de verdi. Mesela Gümrük Birliği’nin tekrar elden geçirilmesi, Türk vatandaşlarına vize serbestliği gibi. 6 milyar euro gibi de maddi bir destek sözü verdi. Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre, Mülteciler Hukuku’na göre ülkesindeki savaştan kaçan, can güvenliği olmayan insanlara kapısını kapatamaz. Bu uluslararası bir suçtur. Maalesef Avrupa Birliği, Türkiye’ye verdiği hiçbir sözü yerine getirmedi. Bu zamana kadar Avrupa Birliği’nden bize gelen para 2.7 milyar Euro civarında.”
“BUGÜNE KADAR 150 BİN KİŞİ AVRUPA’YA GEÇTİ”
Türkiye’nin yıllardır Avrupa Birliği’nin bekçiliğini yaptığını ifade eden Fatma Aksal, “Sadece 2019 yılında 127 bin mülteciyi yakalayarak, geri gönderdik. Biz artık müdahale etmiyoruz. Geçmek istiyorlarsa geçebilirler. Bugüne kadar 150 bin kişi Avrupa’ya geçti. Türkiye’nin, Yunanistan’la 204 kilometre kara sınırı var. Birçok yerden Yunanistan’a geçiş çok kolay. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile helikopterden yaptığımız incelemede gördük ki, Yunanistan’ın kara geçişlerini önleyecek bir tedbiri yok. Herkes Pazarkule Sınır Kapısı’na konsantre olmuş durumda. Burası kısa bir bölüm. Bunun dışında geçişler devam ediyor. Gitmek isteyen Avrupa’ya bir şekilde gidiyor.” diye konuştu.
“İNSANLIK SUÇU İŞLİYORLAR, YARGILANMALILAR”
Aksal
, Yunanistan’ın, göçmenlere insanlık dışı muamele yaptığını dile getirerek, şunları söyledi: “Gerçek mermi kullanıyor. Biber gazı çok sıradan oldu. Hepimiz biber gazına maruz kaldık. Plastik mermilere tel sarıyorlar. Sınırda traktörlerle tarım ilaçları sıkıyorlar, kaynar su döküyorlar. Sözde Avrupa Birliği her fırsatta Türkiye’ye insan hakları dersi veriyor. Yunanistan her fırsatta demokrasinin beşiği olduğunu söylüyor. İnsan haklarından bahseden ülkelerin ne kadar vahşi, insanlara ne kadar kötü muamele ettiğini gördük. Yunanistan ve Avrupa Birliği insanlık suçu işliyor ve bu suçtan yargılanmalıdır. Her platformda bunları gündeme getireceğiz.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ