Reklam
Reklam

HÜKÜMET BİNASI İHALESİ BİR MÜJDE DEĞİL…

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
  • 17.01.2024

Enez’in AKP eski İlçe Başkanı Sn. Ali Mercanoğlu yeni hükümet binası yapımı için ihale sürecine girildiği müjdesini bizlerle paylaşmış… “Artık ihtiyaca cevap vermeyen” diye nitelediği Eski Hükümet binasının yıkılıp, yerine yapılması planlanan bu binayı bir müjde olarak vermesini ben garipsedim.

Bu haber AKP iktidarının Enez’in ihtiyaçları ve öncelikleri konusunda hiçbir fikirlerinin olmadığının bir göstergesi.. Eğer deprem riski falan yoksa Enez’in yeni bir hükümet binasına hiç ihtiyacı yok. Bu bina artık Enez için simge, bir tarihi binadır. Elden geçmesi gerekebilir. Ama yıkmak, yenisini yapmayı düşünmek israftır. Yapılacaksa bile yeni bina başka bir alana yapılmalıdır.

***

Enez’in öncelikle ve acilen yıkıldı / yıkılacak şimdiki Belediye Hizmet Binası yerine yenisinin yapılmasına ihtiyacı var. Bu bina herkes için öncelikli bir tehlike arz ediyor. Bu riski görüp de ilgisiz kalmak, duymazdan gelmek artık hiç kimseyi sorumluluktan kurtaramaz.

Sonrasında Enez’in kültürel açıdan bir adım öne çıkması isteniyorsa çağdaş bir kütüphaneye, toplantı salonları, galerileri, müzik, resim, seramik vs. eğitimlerinin yapılabileceği odaları, birimleri olan yeterli bir Kültür Evine ihtiyacı var.

Bir Adliye binasına ihtiyacı var..

Bir açık ve kapalı müzeye ihtiyacı var.

Bir yüksekokula ihtiyacı var.

Kalenin restorasyonuna, ışıklandırılmasına, ihtiyacı var.

Has Yunus Bey mezarlığının düzenlenmesine ve orada yatan tarihin gün yüzüne çıkarılmasına, ziyarete açık hale getirilmesine ihtiyacı var.

Uçmayalım; Yeni Mahalle Cami ibadete kapalı.. 3 senedir onarılmayı bekliyor.

Enez-Keşan karayolu demiyorum. Onu AKP iktidarının becermek istemediği, çünkü yandaş müteahhitlere rant açısından cazip gelmediği anlaşılmıştır. Bu konu 5 yılda da gündeme gelmeyecektir.

***

Neyse… Konuyu dağıtmayalım.. Günümüzde idari yapılanmada kaymakamlık görevinin bile gerekli olup olmadığının tartışılması aşamasındayız. Kaymakamlarımız artık kendilerine verilen imkanlarla değil ancak kendi şahsi gayret ve becerileri ile hizmet verebilmektedirler. İşe yarayacak bir bütçeleri yoktur. Eskiden kendisine bağlı olan, tapu gibi, vergi dairesi gibi, nüfus idaresi gibi birimler artık teknik açıdan Kaymakamlıkların devresinden çıkarılmışlardır. İlçe özel idareleri işlevsiz haldedir.

***

Çok yakında tüm idari sistem bilgisayar ortamına gireceğinden tüm bu hizmetler için belki de tek bir oda ve 4-5 personel bu sistemi çalıştırabileceklerdir. Artık öyle büyük binalara falan gerek kalmamıştır. Kaldı ki bu birimlerin pek çoğu zamanla Belediyelerin görev alanına girebilecektir.

***

AKP, Soylu döneminde sadece Enez’de değil ülkemizin pek çok yerinde bu hükümet binası yıkıp, yapma seferberliğine sokulmuştur. Bu seferberlik sadece SOYLU’nun geleceğe dönük siyasi yatırımının önemli bir aşaması ve parçasıdır. AKP İlçe yönetimi buna alet ve kılıf olmamalıdır. AKP=BETON anlayışı ile ülkenin kaynakları savrulmaktadır. Bu savurganlık ve israf bitmediği sürece enflasyon düşmez, pahalılığa da çare bulunmaz…

***

Enez yıllardır aralıklarla Kaymakamlar tarafından yönetilmektedir.. Örneğin 2023 yılının 8 ayı kaymakamsız geçirilmiştir. Enez’de çok yakın zamana kadar Malmüdürü de yoktu. Bunları düşünmek elbette AKP İlçe Örgütü’nün görevi değil. Ama Enez’in gerçek ihtiyaçlarını bilmek, sıraya koymak ve kaynakları israf etmemek, ettirmemek veya hiç yoksa böyle BETON projelerini müjde diye vermemek görevidir.

Kendinizi de, hemşehrilerinizi de kandırmayın..

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ