Reklam
Reklam

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI İÇİN BAKANLIK DEVREYE GİRDİ!

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI İÇİN BAKANLIK DEVREYE GİRDİ!
  • 05.07.2020
Reklam

Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Göksel Aktaş, ikinci el otomobil piyasasındaki haksız fiyat artışları ile satış yapabilecek kişi ve kurumlar hakkında bilgi verdi.

Artık isteyen herkesin dilediği gibi araç satışı yapamayacağı belirten Aktaş, sektörde birçok firmaya ceza kesildiğini ve bakanlık kontrollerinin de sıklaştırıldığını kaydetti.

COVİD-19 pandemisi ile beraber artan döviz kurları nedeniyle sıfır otomobil almanın neredeyse hayal olmaya başladığının altını çizen Göksel Aktaş, “Bazen ikinci el otomobillerin sıfırından daha pahalı olduğu trajikomik durumlarla da karşılaştık. İkinci el piyasası beklenenden yüksek fiyatlar ile kullanıcıların karşısına çıkınca da bu defa müşteriler tekrar sıfır otomobil almak için bayilere başvuruyor.” dedi.

Artık herkesin aracını istediği gibi satamayacağını vurgulayan Aktaş, “İnternet ortamında satış yapabilmek için yetki belgesi istenecek. Satışların yapıldığı pazaryeri internet sitelerinde açılan mağaza ile fiziki mağazanın adı aynı olacak. Ekspertiz raporları satıştan en erken 7 gün önce alınmış olacak. Ekspertiz raporunda hile tespit edilirse raporu hazırlayan işletmelerin TSE yeterlilik belgeleri iptal edilecek ve 2 yıl boyunca yeterlilik belgesi alamayacaklar. Yeterlilik belgesi almak için istenen ana şartlar ise şu şekilde: Kişi meslek odasına kayıtlı olacak, vergi kayıtları, iş yeri açma ve ruhsat belgeleri bulunacak.

İkinci el alım satımı yapan firmalardaki çalışanlar da mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda olacak. Ayrıca yol ve kaldırım gibi ortak kullanım alanlarının taşıt teşhir alanı olarak kullanılması da yasaklanıyor.” diye konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ