Reklam
Reklam

İL TURİZM MASTER PLANI VE 2022 EDİRNE YILI… VE ENEZ

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
  • 05.03.2022

Bir kitap… Muhtemelen 1000 adet bastırılan A-4 boyutunda, 210 sayfa, her sayfası kuşe kağıda renkli baskılı bu kitabın maliyeti tahminime göre 100 bin TL’den az değildir. İyi de… Ne işe yarıyor?

***

Edirne’de 11 Ocak tarihinde İL TURİZM MASTER PLANI adı altında bir toplantı yapıldı. Edirne Valiliği’nin, İl Kültür Müdürlüğü’nün öncülük ettiği bu toplantıya ilçelerin Kaymakamları ve Belediye Başkanları başta olmak üzere bazı STK’lar ile diğer ilgililer davetli idi. O toplantının sonrasında hazırlanarak kamuoyuna sunulmuş gibi görünse de kitabın bu toplantıdan önce zaten hazır olduğu, yapılan toplantının ise bir YASAK SAVMA ya da DOSTLAR ALIŞ/VERİŞTE GÖRSÜN anlayışının bir örneği olduğu anlaşılabiliyor. Yoksa böylesi bir Kitabın yayına hazırlanması ve basılıp yayınlanması 1-1,5 aylık bir zamanda mümkün değildir.

***

Kitabın içeriğine gelince “izinsiz kullanılamaz” ibaresi olduğu için bu konuda uzun uzun örnekler veremeyeceğim, zaten sıradan bir insanı hiç ilgilendirmeyen, her an değişen rakamlarla, sayfalar dolusu, hatta bir ölçüde gerçeklerden uzak istatistiki bilgilerle donatılmış bir kitap..  Edirne Turizminin bir adım öteye gitmesine yararı olmayan bu kitap, genel seçimlere aylar kala birilerini bir nebze daha ihya etmekten başka bir işe yaramış olamaz. Mevcut bilgilerden, içeriğindeki fotoğraflardan daha fazlası zaten üniversitelerde hatta internette bile rahatça bulunabilecek bilgilerdir. Kaldı ki bu kitapların okuru da yoktur. İnternet çağında bu tür kitapların işe yaradığını,  iletişimin sağlandığını düşünmek bile traji / komiktir.

***

Gerçi asıl konumuz, bu master plan(!) çalışmaları içerisindeki iz düşümü ve ilan edilen 2022 Edirne yılı etkinlikleri içerisinde Enez’in konumudur. İlginçtir ki yıllardır Edirne valileri ve bürokratları Enez’in bir Edirne ilçesi olduğunu görmezden gelerek Edirne’de görev yaptıklarını sanmaktadırlar. Şimdiki Valimiz Enez gümrük kapısının açılması konusundaki gayretleri ile Enez’de çok önemli bir heyecan yaratmışsa da sonrasında Edirne’de bir belediyenin yetkisi içerisinde zaten yapılabilecek işlere yönelerek O da kendisini Edirne  Belediyesi mücavir alanı içine hapsetmiştir.

***

İl kültür Müdürlüğü’nün Enez’de varlığını hissetmek sadece SİT alanlarında uygulanan yasaklarla ve cezalarla mümkün olmaktadır. Enez’de bir kültür evi yoktur. Bir kütüphane yoktur. Edirne’deki mevcut 12 ve yapılması planlanan 17 müzeye karşın Enez’de tek bir müze yoktur. Enez’de bulunup ortaya çıkarılan arkeolojik eserlerle Edirne müzesinin depoları bile dolup taşmışken Enez’de bir AÇIK HAVA MÜZESİ bile olmaması ayıptır. Enez’in turizm açısından Edirne merkezinden bile çok daha derin, çok daha çeşitli turizm olanakları varken İl kültür Müdürlüğü bu imkanları görmezden gelmektedir. Edirne bürokrasisi, hiçbir derde deva olmayacak göstermelik toplantılar ve gereksiz israflar yaparak bu gibi kitaplarla bizlere Amasya’ya, Erzurum’a yılda kaç turist gittiğinin istatistiklerini vermekle Edirne’de görev yaptığını sanmaktadır…

***

2022 Edirne yılı etkinlikleri anlaşılıyor ki Enez’i kapsamamaktadır. Yani Enez, yine, Edirne sınırları içerisinde YOK(muş) gibi davranılmaktadır. Edirne bürokratları ve yerel yöneticileri her zaman olduğu gibi Edirne Belediyesi mücavir alanının dışına çıkamamışlardır. Halbuki bu aşamada Enezliler kendi yağları ile kavrulmaya çalışarak, çırpınarak “SAKİN ŞEHİR” projesini gerçekleştirmek için çaba sarf ediyorlar. Bu proje gerçekleştiğinde Edirne’ye ve tüm Trakya’ya değer katacak bir çalışmadır. Valiliğin de, Trakya’daki tüm Üniversitelerin, Ticaret Odaları’nın, bu projeye katkı vermeleri bir lütuf değil gerçek bir hizmet olacaktır.

***

Enez’de turizm için neler yapılabilir, çok büyük yatırımlar yapılmadan bile neler başarılabilir? Bu da bir başka ve sonraki yazımın konusudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ