Reklam
Reklam

İŞÇİMEN: “ÖNÜMÜZDE 10 AYIMIZ VAR”

İŞÇİMEN: “ÖNÜMÜZDE 10 AYIMIZ VAR”
  • 28.02.2023
Reklam

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) yöneticileri, konaklama tesislerinde yeni uygulanacak olan sürdürülebilir turizm sertifikası hakkında bilgilendirmede bulundu.

Meclis Başkan Yardımcısı Cüneyt Yüksekdağ, Meclis üyesi Mustafa İşçimen ve Meclis Üyesi Onur Şapçı, bugün konuyla ilgili açıklama yaptı.

İlk söz alan Mustafa İşçimen şunları söyledi: “Odamız olarak güvenli turizim sertifikası ve sürdürebilir turizm sertifikası arasında bazı çelişkilerin yaşandığını Türkiye Tanıtımı ve Geliştirme Ajansına ilettiğimizi de üyelerimize aktardık. Ocak 2022’de imzalanan Türkiye’deki sürdürülebilir turizm programında 31.12.2023 tarihine kadar özellikle üç aşamalı olan bu sertifika programının birinci aşamasını Basit Konaklamalı Turizm İşletmeleri ile turizm işletme belgesi işletmelerin alma zorunluluğu üyelerimize bildiriyoruz.

Bu konuda bütün konaklama tesislerinin özellikle danışman firmalardan destek almaları çok önemlidir. Çünkü yol haritasında açılması gereken çok konular var. Eğitimler var bu eğitimlerin alınması lazım. Burada esas amaç şu esas amaç dünyadaki sürdürebilir turizmi veya dünyadaki turizm olayına Türkiye’nin turizmine entegre etmektir. Alt yapısıyla tamamen birebir örtüşmesi sağlamak amacıyla yapılan bir programdır. Mal alımından, sıfır atığa, enerji tasarrufunu da içeren bir programdır.”

“ÖNÜMÜZDE 10 AYIMIZ VAR”

Şartların yerine getirilme süresinin 31 Aralık 2023 tarihinde sona ereceğini belirten İşçimen, “Otellerden sosyal hayatımıza kadar yansıyacak bir program olacak. Biz Keşan TSO olarak, konaklama sektöründeki üyelerimize özellikle 31 Aralık 2023’ün son zamanları kalmamasını tavsiye ediyoruz. Uzun uğraşlı bir süreç bu süreçte mutlaka eksiklerimiz olacak. En azından bir iki denetleme geçirip eksiklerimizi tamamlamayı daha uygun görüyoruz. Bu işler yaklaşık bir buçuk ayda olacak işler değil. O yüzden önümüzde 10 ayımız var. Hem çok uzun süre hem çok kısa süre olarak tanımlıyoruz. Bu konuda konaklama sektöründeki üyelerimizin bizden her zaman destek alabileceklerini bildirmek istiyorum.” dedi.

Bakanlık tarafından kapsamlı bir çalışma başlatıldığını vurgulayan Onur Şapçı da “Güvenli Turizm sertifikasına benzer bir sürecin daha da detaylandırılmış bir versiyonunu görüyoruz. Amaç burada konaklamayı Türkiye genelinde standart bir yapıya dönüştürmek.” diye konuştu.

YÜKSEKDAĞ: “GÜNLÜK RAPORLAMASI BİRAZ ZORLAYACAK”

Son olarak söz alan Cüneyt Yüksekdağ ise programla işletmelerde personel artışına neden olabileceğini kaydederek şunları aktardı: “Satın almaları ayrıştırıp bir yerde toplamak ve bunların tüketimini azaltmak, aynı zamanda işte enerji tasarrufu biraz daha yenilebilir enerji ve minimum katı yakıtlar ya da bu tarzdaki enerjiyi yapmak, su tüketimini azaltmak bunları istiyorlar. Bunları isterken otelcinin fazladan iki ya da üç eleman kullanıp günlük raporlaması biraz zorlayacak. Katı atıkların yine ayrıştırılması belki yine 2-3 elemanı denk gelecek. Bunlarla ilgili geçiş süreçleri var yaşanacak ama hep beraber göreceğiz.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ