Reklam
Reklam

İSVİÇRE’DEN GELDİ CANLARA CAN OLDU

İSVİÇRE’DEN GELDİ CANLARA CAN OLDU
  • 03.01.2020
Reklam

Aslen Keşanlı olan ancak uzun yıllardır İsviçre’de yaşayan hayırsever Sedat Çolak, Christmas (Noel) tatili nedeniyle geldiği memleketi Keşan’da canlara can oldu.

Sedat Çolak, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi arkasında kalan alanda bulunan ve onlarca hayvanın barındığı Keşan Sokak Hayvanları Koruma Derneği Canevi’nin çatısını yaptırdı, etrafını ve iç bölümleri de brandayla kaplattı.

Çolak’ın bu desteği ise Keşan Sokak Hayvanları Koruma Derneğinde gönüllü olarak çalışan üyelere ümit verdi ve mutlu etti.

Keşan Sokak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Sevinç Cebeci, İsviçre’den gelip kendilerini bulan ve Canevi’ni özellikle bu kış mevsiminde korunmasını sağlayan Sedat Çolak’a minnettar olduklarını belirtti.

İlk defa böyle bir büyük destekle karşılaştıklarını belirten Cebeci, Çolak’ın bu desteğinin tüm hayırseverlere de örnek olmasını diledi.

“Canlara umut oldu, soğuktan korunmalarına vesile oldu, kendisine minnettarız.” diyen Sevinç Cebeci, “Sedat bey barınağımızı ziyaret etti ve neye ihtiyacımız olduğunu sordu. Canlarımızın yaşaması için çatımızı tamamıyla kapattı, barınağın dört bir tarafını brandayla kaplattırdı, ara bölmelerimize de branda yapılacak. Kulübeler artık koruma altında. Bunların hepsi Sedat bey sayesinde oldu. Bundan sonra kulübelere rüzgar girmeyecek, kar girmeyecek, yağmur girmeyecek.” şeklinde konuştu.

Cebeci, Canevi’ndeki sokak hayvanlarının kısırlaştırmasının Keşan Belediyesi tarafından yapıldığını, ancak yollarda buldukları kanserli köpekleri ise özel polikliniklerde tedavi ettirdiklerini belirterek, “Bu canlarımızı kemoterapi gördürüyoruz. Yine ormanlara, tarlalara yavru köpekler atılıyor ve bize getiriyorlar. Bu yavru köpeklerimize de yazı-kışı canevimizde geçirtip yaşamlarını sürdürüyor ve büyüdükten sonra kısırlaştırıp yine doğasına salıyoruz. Ayrıca sokaklarda kaza geçiren; bacağı kolu, kalçası kırık olanların da özel klinikte kırık ameliyatlarını yaptırıyoruz.” dedi.

Derneklerin yardım ve bağışlarla ayakta kaldığını da anımsatan Sevinç Cebeci, “Bir Keşanlı olarak bu desteği Keşan’da çok fazla bulamadık. Dolayısı ile kendi çabamızla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama bizim de bütçemiz 3 senedir bazı şeylere yeterli olmayabiliyor. Bir avuç gönüllüden oluşuyoruz ve çoğalmak istiyoruz. İllaki büyük bağışlar yapılmasına da gerek yok. Okullardan mama yardımları geliyor. Şu anda eski battaniye, halı, çarşaf gibi şeylere de ihtiyacımız var. Hayvanlar üşümez diye düşünülmesin onlarda can, altlarına yayıyoruz. Bizler evimizde ne kadar eski battaniye, halı, çarşaf varsa getirdik ancak artık evimizde de kalmadı. Bu yönde de bir destek verilip, canların sıcak ortamda kış geçirmesine yardımcı olunabilir.” diye konuştu.

Canevi’nde 50’ye yakın annesiz köpek, 3 tane kemoterapi gören köpek, ameliyat olan ve istirahat eden 5 köpek, aşırı uyuzlu olan 15 köpek, doğuran ve yavruları ile birlikte bulunan 2 anne köpek bulunduğuna ve 10 köpeğin ise iyileştirilerek bugün kısırlaştırılmak üzere Keşan Belediyesi Barınağına teslim edildiğine dikkat çeken Cebeci, yavru köpek sirkülasyonu çok fazla olduğu ve aşı fiyatlarının çok yüksek olmasından ötürü ise aşılarını yaptıramadıklarını belirtti.

Sedat Çolak’a bir kez daha teşekkür eden ve desteğinden ötürü minnet duygularını ileten Sevinç Cebeci, Keşan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneğini Ziraat Bankasında hesabı bulunduğunu ve küçük bağışlarla da destek olunabileceğini anımsatarak, canları kurtarmak ve tedavi ettirebilmek için destek istedi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ