Reklam
Reklam

KAPIKULE’DE 2 TON 70 KİLO ESRAR ELE GEÇİRİLDİ

KAPIKULE’DE 2 TON 70 KİLO ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
  • 11.02.2020
Reklam

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince, Kapıkule Gümrük Kapısı’nda durdurulan TIR’da 2 ton 70 kilo esrar ele geçirildi. Uyuşturucunun, Türkiye tarihinde kara gümrük kapılarında bugüne kadar tek seferde ele geçirilen en yüksek miktardaki uyuşturucu olduğu bildirildi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre; Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’nce Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen risk analizi sonucu, İtalya’dan Gürcistan’a gitmek üzere gümrük kapısına gelen yabancı plakalı TIR riskli bulundu. Gübre cinsi eşya taşıdığı beyan edilen TIR, X-ray tarama cihazına yönlendirildi. X-ray taramasında şüpheli yoğunluğa rastlanması üzerine, araç arama hangarına alındı. Narkotik dedektör köpeklerinin de araçta bulunan bazı çuvallara tepki vermesinin ardından şüpheli çuvallar araçtan indirilerek içleri açıldı. Yapılan incelemede, 213 çuval içerisine gizlenmiş vaziyette 2 ton 70 kilo esrar bulundu. Ele geçirilen rekor miktardaki uyuşturucunun piyasa değerinin yaklaşık 124 milyon 220 bin lira olduğu tespit edilirken, söz konusu uyuşturucuyu taşıyan TIR’ın yabancı uyruklu şoförü gözaltına alındı.

Öte yandan, aynı gün İpsala Gümrük Kapısında riskli görülen bir diğer TIR’da 306 kilo esrar, bu olaydan bir gün önce ise, yine Kapıkule Gümrük kapısında durdurulan otomobilde 4,6 kilo esrar ele geçirildi.

‘YENİ BİR REKORA İMZA ATILDI’

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, gümrük kapılarında kaçakçılığa, uyuşturucuya geçit vermediklerini belirterek, şunları kaydetti: “Bakanlığımıza bağlı Gümrük Muhafaza ekiplerimizce Kapıkule’de gerçekleştirilen bir operasyonda, 2 ton 70 kilo ağırlığında esrar ele geçirilerek, yeni bir rekora imza atıldı. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Havalimanı’nda ele geçirilen 1.7 ton uyuşturucu ile ülkemiz havalimanlarında gerçekleştirilen en yüksek miktardaki uyuşturucu yakalamasını gerçekleştiren ekiplerimiz, bu defa yeni ve daha büyük bir yakalamaya imza attı. Kapıkule Gümrük Kapısı’nda şüpheli bir TIR’da yapılan arama sonucu ele geçirilen  2 ton 70 kilo uyuşturucu, ülkemiz tarihinde kara kapılarında tek seferde gerçekleştirilen en yüksek miktardaki uyuşturucu yakalaması oldu. Bu önemli yakalamayı gerçekleştiren, başta Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü olmak üzere gece gündüz demeden büyük bir özveriyle kaçakçılıkla mücadele eden Gümrük Muhafaza ekibimizi canı gönülden kutluyorum.”

NARKOTİK KÖPEKLER BULDU

Kapıkule Sınır Kapısı’na Bulgaristan’dan giriş yapıp, Gürcistan’a giden Arnavut plakalı TIR’da yapılan aramada 20 ton 70 kilo esrar geçirildi. Karayolu sınır kapısında Cumhuriyet tarihinde ele geçirilen en yüklü olduğu belirtilen uyuşturucuların ele geçirilmesinde Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Şube Müdürlüğü bünyesinde Narko Tim ekibinde görev yapan Venüs ve Benga isimli narkotik dedektör köpekler büyük rol oynadı.

‘KÖPEKLERLE ARANMASA BULMANIZ İMKANSIZ’

Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürü Haluk Cantekin, uyuşturucunun risk analizi yapılarak köpeklerin arama yapmasıyla ele geçirildiğini söyledi. Cantekin, “Riskli gördüğümüz araçları önce arama yapmak için X-Ray’a gönderiyoruz, buradaki taramasında tepki vermesinin ardından hangara çekiyoruz TIR’da daha sonra çay ya da tütün narkotik köpeklerimizle arama yapıyoruz. Bu şekilde uyuşturucuyu tespit ediyoruz. Uyuşturucu yakalanan TIR, İtalya’dan yüklediği gümrük yükü ile sınır kapımıza giriş yaptı. Yaptığımız aramada 213 gübre yüklü çuvalda 2 ton 70 kilo tek seferde ele geçirilen esrar uyuşturucu maddeyi ele geçirdik. Çok güzel gizleme yöntemi yapılmış. Gübreler içinde uyuşturucunun bulunması daha zor oluyor. TIR’ın uyuşturucu orta kısmına yüklendiğinde de baktığınızda tamamen yasal yük gibi görünüyor.Yükün indirilip köpeklerle arama yapılmadığı taktirde gizleme yöntemiyle ortada toplandığı için bulmanız çok zor.” diye konuştu.

‘BİR REKORA İMZA ATTIK’

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak, yakalanan uyuşturucunun kara sınır kapılarında tek seferde yakalanan en yüksek miktarda uyuşturucu olduğunu ve bir rekora imza attıklarını söyledi.

Ocak, “Kapıkule Sınır Kapısı’nda yakalanan 2 ton 70 kilogram uyuşturucuyla yeni bir rekora imza attık. Bu uyuşturucunun yasal yükü toprak, sahamızda yaptığımız araştırmada toprak çuvalların içinde 2 ton 70 kilo esrar maddesi yakalamamıza neden oldu. Aynı gün İpsala Sınır Kapısı’nda saç yüklü TIR’da zulalanmış şekilde TIR’da 306 kiloda esrar aldık. Bu sınır kapılarımızda yakalanan 2  ton 70 kilo en yüksek uyuşturucu oldu. Yaptığımız çalışmalar yükü indirip bindirme yöntemi ve narkotik köpeklerimizin çalışmasıyla ortaya çıkmıştır.” dedi.

Ele geçirilen uyuşturucular çuvallar içinde TIR’dan indirilerek hangarda sergilendi. Sergilenen uyuşturucu evin büyük bir odasını  kapladığı görüldü. Uyuşturucuyu koklayarak bulan narkotik dedektör köpekler Venüs ve Benga, uyuşturucunun önünde gazetecilere poz verdi. (DHA)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ