Reklam
Reklam

KEŞAN 1. DEPREM ÇALIŞTAYI’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KEŞAN 1. DEPREM ÇALIŞTAYI’ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  • 09.03.2023
Reklam

ÇOMÜ (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi) Deprem Araştırma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Bekler, deprem konusunda kalıcı ve yerinde kararların hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi, Trakya Üniversitesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ‘Keşan 1. Deprem Çalıştayı’ bugün gerçekleştirildi.

Ganos fayının Saros Körfezi’nden geçtiğine belirten Prof. Dr. Bekler, şunları kaydetti: “Bu bakımdan sadece Keşan değil, Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm kentler bu faylardan etkilenebilecek öneme haiz. Dolayısıyla yapılacak çalışmaların kısa vadeli, kalıcı ve yerinde kararlarla hayata geçirilmesi hem yerleşik hayat, hem yönetmeliklerin hayata geçirilmesi açısından, hem de sürdürülebilir kent yaşamının sonraki dönemlere aktarılması açısından oldukça önem arz ediyor. Deprem hafızamızı sürekli ayakta tutacak olan şey, depremin olması değil. Bugün Erdek’te 4,2 büyüklüğünde bir deprem oldu. Bu deprem, oradaki fayların ürettiği depremlerden bir tanesiydi.”

“O DEPREM BİR ŞEKİLDE KAPIMIZI ÇALACAK”

Benzer depremlerin önümüzdeki dönemlerde de beklendiğini dile getiren Bekler, “Bu, yer içerisinin çalıştığını gösteriyor. Bu durum, bir insanın kalbinin atmasına benziyor. Kalbinize nasıl ‘atma’ diyemiyorsanız fay hattına da ‘çalışma’ diyemiyorsunuz. Marmara Denizi’ne kıyı olan yerler, Kuzey Anadolu fayının farklı geometrideki segmentlerine oldukça yakın. Artık bir şekilde o deprem misafir olarak değil ama kapımızı çalacak. Umarım iyi karşılarız.

AFAD’ın hazırladığı il risk azaltma planları çerçevesinde, hangi paydaşların ne gibi yükümlülükleri olduğu konusu zaten raporlarda vardır. Mikro bölgeleme çalışmalarının, küçük-büyük demeden acil olarak yapılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süha Özden de ülkenin çok sıkıntılı ve önemli bir süreçten geçtiğini kaydetti.

Özellikle Saros Körfezi’nin, Kuzey Anadolu fayının kuzey kolu ile ilintili önemli bir alan olduğuna işaret eden Özden, “Dolayısıyla bu alanda önemli depremler olmuş. Bunları dikkate almak zorundayız. Güneyde de Biga Yarımadası içerisinde özellikle birkaç tane önemli aktif fayımız var. Tüm bunları düşündüğümüzde bölge, depremsellik açısından dikkate alınması gereken bir bölgedir.” dedi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da çalıştaya katılan herkese teşekkür ederek, çalıştayın ikincisinin de kısa sürede gerçekleştirileceğini söyledi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ