Reklam
Reklam

KEŞAN BELEDİYESİ ‘SIFIR ATIK BELGESİ’ ALDI

KEŞAN BELEDİYESİ ‘SIFIR ATIK BELGESİ’ ALDI
  • 11.01.2021
Reklam

Keşan Belediyesi, ana hizmet binasına, 12 Temmuz 2019 tarih ve 30829 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında, Sıfır Atık Yönetim Sistemi kurarak Sıfır Atık Belgesi’ni almaya kazandı.

Konu hakkında bilgi veren Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Hasan Özer Tutulmaz, Keşan Belediyesi olarak çevre konusunda önemli çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

12 Temmuz 2019 tarih ve 30829 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında Keşan Belediyesi ana binasına Sıfır Atık Yönetim Sistemi kurarak ‘Sıfır Atık Belgesi’ almaya kazandıklarını ifade eden Tutulmaz, “Sıfır atık yönetmeliğine istinaden belediyemiz binasında atık oluşumunun azaltılmasına, oluşan atıkların kaynağında ayrı toplanmasına önem veriyoruz. Bu kapsamda binamızda sıfır atık sistemimizi kurduk. Bunun ardından da sıfır atık belgemizi aldık ve bu belgenin geçerlilik süresi 5 yıl. Biz de bu sisteme belediye binamızdan başladık. Daha sonra aşamalarda da Keşan genelinde sıfır atık sistemini yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Tutulmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Sıfır atık, israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun azaltılması, atığın oluşumu sırasında kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımını sağlayan bir sistem. Oluşan atıklarımızı ayrı toplayarak atık işleme tesislerine gönderimini sağlıyoruz. Kâğıt atık plastik atık cam atık metal atıklar bitkisel atık yağlar elektronik atıklar atık piller ve diğer atık türleri kaynağında ayrı toplanıyor. Bu kapsamda 1360 kilogram elektronik atık, 515 kilogram bitkisel atık yağı, 948.830 kilogram kağıt-karton atık, 47.020 kilogram plastik atık, 1.210 kilogram metal atık, 691.600 kilogram cam atık geri kazanımını sağladık ve 1266 metreküp hafriyat atığı topladık. Önümüzdeki süreçte bu miktarları arttırmayı planlıyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ