Reklam
Reklam

KEŞAN BELEDİYESİ 17. ULUSLARARASI SATRANÇ TURNUVASI SONA ERDİ

KEŞAN BELEDİYESİ 17. ULUSLARARASI SATRANÇ TURNUVASI SONA ERDİ
  • 07.08.2022
Reklam

Keşan Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde, 2-7 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen Keşan Belediyesi 17. Uluslararası Açık Satranç Turnuvası sona ererken, ödül töreni de bugün gerçekleştirildi.

Ödül törenine; AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak, Türkiye Satranç Federasyonu As Başkanı Halil Hilmi Darı, daire amirleri, satranç oyuncuları ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan törende, Keşan Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösteri sundu.

NUMAN KURTULMUŞ…

Törende konuşan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Keşan’ın uluslararası satranç turnuvasına ev sahipliği yapmasından dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi.

Kurtulmuş, “Bizim hedefimiz yeniden güçlü bir Türkiye’yi inşa etmek. Türkiye’nin büyük ve güçlü olmasının 2 tane yolu var. Bunlardan bir tanesi şehirlerimizin çok güçlü olması. Yerleşim birimlerimizin çok güçlü olması, böylesi uluslararası bir turnuvanın serhat şehrimiz Edirne’mizin güzel ilçesi Keşan’da ev sahipliğiyle gerçekleşmiş olması ve bunun 17’ncisinin tekrarlanmış olması, Keşan’ın makul değerini arttırması bakımından fevkalade önemlidir, fevkalade kıymetlidir. Ondan dolayı başta başkanımız olmak üzere emeği geçen bütün arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ederim. İkincisi, büyük ve güçlü Türkiye’nin yolu özellikle tek tek genç kardeşlerimizin, evlatlarımızın güçlü olmasından geçiyor. Vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek bizim ortak hedefimiz. Satranç, gençlerimize çok ciddi bir özgüven kazanmalarını temenni ediyor. Biz gençlerimize her türlü imkanı sunabiliriz. Ama inanın ki genç nesillere verilebilecek en önemli katkı onların özgüvenlerini inşa etmesi. Bugün Türkiye’de genç neslin özgüveninin fevkalade yüksek olduğunu görüyoruz. İyi bir eğitim alan gençlerimizin olduğunu görüyoruz. Profesyonel işlere yönelen evlatlarımızın olduğunu görüyoruz. İnşallah özgüveni yüksek, becerisi yüksek, kabiliyeti yüksek, sporla arası iyi, insanlarla arası iyi, sosyal donanımı güçlü olan gençlerimizle birlikte geleceğin, güçlü büyük Türkiye’sini hep beraber inşa edeceğiz.” dedi.

MUSTAFA HELVACIOĞLU…

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğluda, 6’sı unvanlı sporcu, 8 farklı ülke ve 21 ilden 182 sporcuyu turnuvada ağırladıklarını belirterek, “Böyle bir turnuvanın ilçe bazında olması önemli. Keşan Belediyesi olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz, Türkiye Satranç Federasyonu iş birliğinde satranç ustalarının ve satranca gönül veren sporcuların Keşan’da olması bizi memnun etti. Tabi bunun bizim için farklı birkaç anlamı daha vardı. Çünkü her açıdan satrancın bizler için bir kültür olduğunu biliyorduk. Bizler, Keşan olarak bu kültüre sonuna kadar sahip çıktık. Daha da önemlisi gençlerimizi kötü alışkanlıklardan korumak, gençlerimize örnek olmak, onları geleceğe hazırlamak adına kıymeti tartışılmaz bir sorumluluğu yüklendik.” şeklinde konuştu.

HALİL HİLMİ DARI…

Türkiye Satranç Federasyonu As Başkanı Halil Hilmi Darı ise 7’den 77’ye tüm sporcuların bir kategoride yarıştığını ifade ederek, “Antrenörü, sporcusu eşleşmiş oynamıştır. Bazen 77 yaşındaki sporcumuz 7 yaşındaki sporcumuzla oynamıştır. Biz çocuklarla büyükleri bir araya getiren bir spordayız. Bütün turnuvalarda centilmence yarışılmıştır. Bu anlamda sporcularımızı tekrar kutluyorum.” diye konuştu.

HÜSEYİN KÜRŞAT KIRBIYIK…

Edirne Valisi Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık da şunları dile getirdi: “Satranç önemli bir spor dalı. Eğer biz gençlerimizi doğru alanlarda bir araya getirerek, doğru şekilde vakit geçirmelerini sağlayamazsak o zaman başka alternatifler oluyor. Bu da bizim açımızdan, toplumuzun geleceği açısından birçok olumsuz etkilerinin olabileceğini görüyoruz. Dolayısıyla gençlerimizin bu tür hayırlı, faydalı bir sporu ülke gelişimi açısından çok hayırlı bir şekilde görüyor, destekliyoruz.”

Konuşmaların ardından ise dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Sporcular, madalyaları ve para ödüllerini Kurtulmuş’un elinden aldı.

Türkiye Satranç Federasyonu As Başkanı Halil Hilmi Darı tarafından AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a satranç tahtası hediye edildi.

KEŞAN BELEDİYESİNE ZİYARET…

Törenin ardından Numan Kurtulmuş ve beraberindekiler Keşan Belediyesine geçti. Belediyenin çalışmaları hakkında Kurtulmuş’a bilgi aktarılırken, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından hediye de takdim edildi.

TÜGVA’NIN DÜZENLEDİĞİ KAMPTA ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberindekiler Keşan’dan Gökçetepe Sahili’ne geçti.

Kurtulmuş, Tabiat Parkı’nda, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)’nın düzenlediği kampta gençlerle bir araya geldi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ