Reklam
Reklam

KEŞAN DOÇEK BİSİKLETÇİLERİ KEŞİF TURUNDAYDI

KEŞAN DOÇEK BİSİKLETÇİLERİ KEŞİF TURUNDAYDI
  • 08.06.2020
Reklam

Keşan Doğa Çevre ve Kültür Derneği (DOÇEK) Dağ Bisiklet Takımı, Paşayiğit-Çobançeşme-Karacaali-Maltepe köyleri arasındaki bölgede pedal çevirdi.
Keşan DOÇEK Dağ Bisikleti Takımının bu kez rotası yakın bölgemizde revize edilmesi düşünülen “Patlatmalı Linyit Ocağı” idi.
Son günlerde “Patlatmalı Linyit Ocağı” yapılması için ÇED Süreci başlatılan arazide çevrilen pedallar sırasında bölgenin güzellikleri de yerinde görülmüş oldu.

Deneyimli bisikletçiler, bölgedeki arazi, patika ve dere yataklarını kullanarak maden ocağı yapılmak istenen araziyi karış karış pedalladı.

Bisikletçiler Keşan’dan başladıkları turu; Çobançeşme, Karacaali, Maltepe, Paşayiğit güzergahında sorunsuz bir şekilde tamamladı.

Keşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme, “Tarım arazisi, orman ve mera vasıflarının bulunduğu alanda patlatma yoluyla açılacak linyit ocağının bölgede yaşayanlar için ne kadar zor ve sıkıntılı olacağı ortada. Patlatmalı Linyit Ocağı aynı zamanda Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için düşünülen alan ile neredeyse iç içe. 30 Haziran’da Karacaali köyünde ÇED Halkın Katılımı Toplantısı yapılacak ve projede 40 bin kilogram patlayıcı kullanılacağı belirtiliyor. Bunun bölgede yaşayan köy sakinlerine ve yetiştirdikleri küçük baş ve büyük baş hayvanlara vereceği zararı görmek için kahin olmaya gerek yok. ÇED Raporunda patlatmanın tehlike sınırının 500 metre olduğu öne sürülürken en yakın yerleşme birimi 200 metre. Bir yanda deniz, körfez; bir yanda kara, tarla, orman, mera derken her yer vasfından öte bir tehdit altında.” dedi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ