Reklam
Reklam

“KEŞAN HALKININ HAKKINI ARAMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

“KEŞAN HALKININ HAKKINI ARAMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”
  • 12.02.2020
Reklam

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, bugün yaptığı basın toplantısında, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacoğlu’na yönelik eleştirilerde bulundu.

CHP Keşan İlçe Başkanlığında gündeme dair basın açıklaması…

Keşan'ın Neşe'si paylaştı: 12 Şubat 2020 Çarşamba

CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokalinde gerçekleştirilen ve saat 12.30 sıralarında başlayan toplantıya, partinin seçilmişleri ve yöneticileri ile üyeleri katıldı.

Belediye Başkanı Helvacıoğlu’nun sosyal medya ve basın karşısına çıkmayı çok sevdiğini belirten Pekcan, “Ama açıklama yaparken de bazı şeyleri doğru anlatmıyor ve biz de tekrar anlatmak zorunda kalıyoruz.” dedi.

Sahillerin kiralanmasıyla ilgili Mustafa Helvacıoğlu’nun bir önce söylediklerini hatırlamadığını dile getiren Recep Pekcan, sahillerin kiralanmasına karşı olduklarını ve bu yerlerin halkın kullanımına açık olması gerektiğini belirterek, bu düşüncelerini meclis üyelerinin meclis toplantısında da dile getirdiğini kaydetti.

“KEŞAN BELEDİYESİ DE TAŞERON OLMAK İÇİN KENDİSİNİ ORTAYA KOYUYOR”

Sahillerin kiralanmasına neden karşı çıktıklarını bir kez daha ifade eden Pekcan, “Anayasal hak olarak halkımızın kullanımına açık olan bu alanların kiralanması yanlıştır. Halkımız buradan ücretsiz şekilde yararlanması gerekir. Buralarının Keşan Belediyesine daha öncede kiralanması istenmişti ve o dönemki belediye başkanı benim işim değil, bedelsiz verirseniz alalım, halkın malı demişti. Daha önceki gerekçemiz buydu ancak ondan sonra kiralamaya çıkmamıştı. Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu da ‘Biz burasını belediye olarak kiralayacaktık ve halkın kullanımına açacaktık, CHP’li arkadaşlar <Hayır> dedi ve burası gidip başka bir şirkete kiralandı.. Sonra Millet İttifakı belediyenin bunu almasına karşı çıktı ve biz karşı çıkmadık. Başkan meclis toplantısının tutanaklarında şöyle diyor: ‘Biz kiralarsak kiralama şartı var. Ama Keşan Belediyesi aldığı zaman işletemez. O yüzen Keşan Belediyesi alsın işletsin diye bir fikir ortaya çıkarsa almamakla birlikte ben de parmak kaldırırım. Çünkü biz işletemeyiz. Bu alanları kiraya veririz.’ Şimdi burada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kendisine bir taşeron arıyor. Keşan Belediyesi de taşeron olmak için kendisini ortaya koyuyor.” diyerek, kiralama ile ilgili hem Keşan Belediyesine hem de MUÇEV’e yapılan kiralama bedellerini kıyasladı.

“BİZİ Mİ KANDIRIYORSUNUZ YA DA NE SÖYLEDİĞİNİZİN FARKINDA MI DEĞİLSİNİZ”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun sahilleri bedelsiz olarak halkın kullanımına açma gibi düşüncesi olmadığını vurgulayan Recep Pekcan, “Belediye Başkanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının taşeronluğunu yapmak istiyor. Ama halka anlatırken, ‘Alacaktım ve halka ücretsiz kullandıracaktım.’ diyor. Bizi mi kandırıyorsunuz, tutanakları mı okumuyorsunuz ya da ne söylediğinizin farkında mı değilsiniz.” diye konuştu.

“AYNI ŞEYİ DEFALARCA SÖYLEYİP İNSANLARI İNANDIRACAKLARINI SÖYLÜYORLAR”

Başkan Helvacıoğlu’nun ESTAP’a atıfta bulunarak “Bize parasız verin diye neden ısrar etmediniz.” dediğini hatırlatan Pekcan, “Bu nasıl hizmet belediyeciliği, nasıl gönül belediyeciliğidir. Hani iktidarın nimetlerinden yararlanacaktık ya AK Parti’ye geçince belediyeye. Sen belediye başkanısın, ücretsiz kiralayamıyorsan neden bakanlığa gidip bunu engelleyemiyorsun. Aynı şeyi defalarca söyleyip insanları inandıracaklarını söylüyorlar ve biz de bu doğruları her hafta anlatacağız, gerekirse bunu yazılı olarak herkese de dağıtacağız.” dedi.

“KARŞIMIZDA VAKIF YOK, BİR ŞİRKET VAR”

MUÇEV’le ilgili bilgi de veren Recep Pekcan konuşmasını şöyle sürdürdü: “MUÇEV sonu V ile bittiği için bir vakıf değil. Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın %50’ine sahip olduğu ve Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın %50’sine sahip olduğu bir limited şirket. Karşımızda vakıf yok, bir şirket var.”

“BU KONUDA KEŞAN HALKININ HAKKINI ARAMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

Pekcan, kendisine net bir cevap vermesi üzerine Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na şu soruyu yöneltti: “Eğer bu kiralamaları engelleyemediyseniz, neden bedelsiz istemediniz. 2. sorum da şu; Keşan halkının ücretsiz yararlanması ve esnafımızın orada ekmek yemesi için bu saatten sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bu konuda mahkemeye gitmeyi ve Keşan halkının hakkını aramayı düşünüyor musunuz? Lafı çevirmeden  net cevap verilirse memnun olurum.”

“NE İŞ YAPIYORSUNUZ ORADA SİZ”

Açıklamasının devamında Sazlıdere’ye yapılmak istenen FSRU Projesi’ne de değinen Recep Pekcan, bu konuda Keşan Belediye Meclisi’nin 2018 yılında limanın yapılmamasıyla ilgili tavsiye kararı alındığını, bir önceki mecliste gündeme  eklettirerek yeniden karar alınmasını istediklerini belirterek şunları söyledi: “FSRU limanıyla ilgili imar planlarına itiraz etmek istiyoruz. Bilirkişi raporu çıktı ve buna istinaden limanın yapılmamasını istiyoruz. Meclis kararını dava dosyasına koymak istedik. Ancak Başkan ve meclis üyeleri buna çıldırdı. Konu garip bir yere gitti. Bu planlar bir aydır Belediye’de askıda ve okumadıklarını söylediler. Bu konuda komisyon kurduk ve bu komisyondaki arkadaşlar raporu incelediler. Fakat Saros’la ilgili bu kadar önemli bir konu var ve siz belediyede asılı olan bunları okumadığınızı söylüyorsunuz. Ne iş yapıyorsunuz orada siz.”

“NEDEN KORKUYORSUNUZ”

FSRU ile ilgili meclis gündemine alınan maddenin oylamaya sunulmadan bir sonraki meclise bırakılmasının kanuna aykırı olduğunu kaydeden Pekcan, “Bu kararın o meclis toplantısında oylanması lazımdı. Bir sonraki toplantıya bırakılacak olsa da oylanması gerekiyordu. Başkanın nasıl bir yetkisi var ki oylanmadan gündem maddesini bir sonraki toplantıya bırakıyor. Neden korkuyorsunuz.” dedi.

“FSRU’YA KARŞI MISINIZ, YOKSA PROJEYİ ONAYLIYOR MUSUNUZ?”

Recep Pekcan, Başkan Helvacıoğlu ve Cumhur İttifakı’nın meclis üyelerine FSRU projesinin yapılıp yapılmaması konusundaki görüşlerinin net olarak ne olduğunu sorarak, “FSRU’ya karşı mısınız, yoksa projeyi onaylıyor musunuz? FSRU limanının ve sahillerin kiralanmasının Keşan’a vereceği zararları hepimiz biliyoruz. Siz de Keşan’ın belediye başkanı olarak ve bunların engellenmesi ya da iptal edilmesi için bir şeyler yapacak mısınız? AK Parti belediye başkanı mı olarak devam edeceksiniz yoksa Keşan’ın belediye başkanı olarak m devam etmeyi düşünüyorsunuz?” diye konuştu.

“SİZ HANGİ PİSLİKTEN BAHSEDİYORSUNUZ”

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun “30 yıllık geçmişini temizliyoruz ve belediyeciliği biz biliyoruz, bize bırakın.” şeklindeki sözlerini hatırlatan Pekcan, şöyle devam etti: “Siz siyasete gireli ve belediye başkanlığı yapalı daha bir yıl olmadı. Biz bu 30 yılın, belediyeyi yönettiğimiz 27 yılında bu belediyeyi yönettik. Bizim kanımızda ve kültürümüzde var. Belediyeciliği falan bildiğiniz de yok. Geriye dönüp 30 yılı yargılamaya çalışıyorsunuz. 9 Şubat’ta Belediye Başkanı rahmetli Mehmet Gemici’nin mezarı başında methiyeler düzüyor sonra da yargılıyorsunuz. Ayıptır. Bu yargıladığınız 30 yılın 3 yılı ise sizin ortağınız olan MHP’nin dönemidir. Ben şu 30 yılda neler yapılmış bir söyleyeyim: Mezbaha, Mehmet Gemici Cennet Bahçesi, Kadıköy İçme Suyu Arıtma Tesisleri, Kumdere köyünde içme suyu kuyuları açılmış, 1. ve 2. etap toplu konut projesi, Atakent 1 ve Atakent 2 yapılmış, parke taş tesisleri, çok amaçlı pazar yeri, toptancı hali, galericiler sitesi, muhtarlık binaları, Yayla Sahili’nde pazaryeri ve sosyal tesisler yapılmış, asfalt şantiyesi yapılmış, onlarca araç alınmış, parklar yeniden düzenlenmiş, balık pazarı yapılmış, 210 km kanalizasyon ve 7 km yağmur suyu projesi yapılmış, atık su arıtma tesisleri, Yayla arıtma tesisi, katı atık bertaraf ve depolama tesisi, vahşi depolama sahası rehabilite yapılmış, Paşayiğit’e kanalizasyon ve içme suyu yapılmış ve bu arada kilometrelerce asfalt ve kaldırım yapılmış. Siz hangi pislikten bahsediyorsunuz? Ne söylemek istiyorsunuz? Geçmişe saygısı olmayan insanların, geleceğinin nasıl olacağını hep beraber biliyoruz.”

“MECLİS ÜYELERİMİZ, BAŞKANIN MEMURLARI DEĞİL”

Başkan Helvacıoğlu’nun tarzını ve tavrını bir an önce gözden geçirmesi gerektiğini savunan Recep Pekcanlı, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim belediye meclis üyelerimiz, başkanın memurları değil. Onlar her biri Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsil eden ve belediyeciliğin düzgün yapılması için Keşan için oradalar. Daha önceki toplantıda koltuğundan kalkarak Alaaddin arkadaşımızın üzerine yürüdü. Son yapılan mecliste de Banu arkadaşımızı haksız gerekçelerle suçlamaya çalıştı. Bu konuda başkanı uyarmak istiyorum. Siz orada ticaret odası değil belediye yönetiyorsunuz. O nedenle meclis üyelerimize karşı davranışlarını ayarlamasında yarar vardır. Önergelerden rahatsız olmaktan da vazgeçsin. Cevapları da anlık istiyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ