Reklam
Reklam

“KEŞAN HALKININ MENFAATİ YÖNÜNDE RED OYU KULLANDIK”

“KEŞAN HALKININ MENFAATİ YÖNÜNDE RED OYU KULLANDIK”
  • 08.09.2019
Reklam

Keşan Belediye Meclisinin CHP’li üyeleri, Eylül ayı Meclis toplantısında, yol, asfalt ve kaldırım yapımı için İller Bankası’ndan kredi çekilmesi yönünde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki vermeyişlerinin nedenine açıklık getirdi.

Yol, asfalt ve kaldırım yapımına değil, kredi kullanılmasına karşı olduklarını belirten CHP’li üyeler, bunun nedenini de şöyle açıkladı: “Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun yaptığı açıklamada bahsettiği gibi göreve geldikleri günden beri belediye kendi imkanları ile 6-7 km asfalt yol ve kaldırım yapılmıştır. Bunun haricinde artı çarşı projesi de kendi  imkanlarımız ile yapılmaktadır. Kunduracılar çarşısının projelendirilerek hibe kredi kullanacağı kendileri tarafından belirtilmiştir. M. Aksoy Caddesi ve Muhtar  Ali Çevikel Caddeleri de beton asfalt yapılacaktır. Bunun için ihale yapılarak yerli bir firmayla yakın zamanda sözleşme imzalanmıştır. Kendi ifadeleri ile “Keşan’a yakışan yollar yaptıklarını, yerli ve milli olması nedeniyle beton asfalt tercih ettiklerini” söylemişlerdi.

Eylül ayı meclisi toplantısın da 6. Madde olan ‘İlçemizin Muhtelif Cadde ve Sokaklarında asfalt, yol, kaldırım işi için İller Bankası A.Ş’den  kredi alınması ve Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususunun görüşüldüğü’ maddeye grup olarak red oyu verdik. Bunun sebeplerini toplantıda açıkladık, fakat kamuoyunda yaşanan bilgi kirliliğinden dolayı ve AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç’ın dünkü açıklaması ile grubumuzu suçlaması sebebiyle tekrar açıklama yapma ihtiyacı oluşmuştur. Grubumuz kredi kullanılmasına red oyu vermiştir, asfalt ve kaldırım yapılmasına değil, kredi faizinin yüksek olması, yani 1 lirayı 1,5 veya daha fazla olarak geri ödeyecek olmamız sebeplerden biridir. Bir diğer sebepte asfalt çalışması yapılacak mevsimin geçiyor olmasıdır. Kredi  başvurusu, ihale aşaması süreci düşünüldüğünde en az 2 ay geçecek ve mevsim şartları izin vermeyecektir. Çalışılabilecek mevsim gelene kadar, hem başlamadan çalışmalar yarım kalacak hem de 6 ay gibi bir süre boşuna faiz yükü altına girilecektir. Bununla beraber bu mevsimde yapılacak olan asfaltın en fazla 2 sene içinde bozulacağını geçtiğimiz senelerde tecrübe ettik. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapılacak olan yola değil çekilecek olan krediye red oyu vermiş bulunmaktayız. Mevsim şartları uygun olduğu zaman tekrar değerlendireceğimizi belirttik. Hükümetten de destek istenerek Keşan halkının iktidarın nimetlerinden faydalandırılmasını talep ettik.

Sebeplerden bir diğeri yapılacak cadde ve sokakların bütün yani tek parça halinde değil de farklı olmasıdır. Yani 200 – 300 m -900 m’lik caddeler mevsim koşulları elverdiği sürece ayrı ayrı yapılabilir. Kış mevsimi gelene kadar en az 2- 3 caddede çalışmalar bitirilebilir.

Yapılması düşünülen caddelerin bazılarında doğal gaz kutu bağlantılarının bitmediğinin ve yapılacak olan asfaltın tekrar kazılmak zorunda kalınarak, kısa bir sürede bozulacak asfalt için 7 yıl yüksek faizle borçlanılmasının yanlış olduğunun düşünüldüğü de belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “Beldiyede bu işi yapacak personel varken ihale edilerek firmalara yüksek işçilik ücretleri ödenmek zorunda kalınacaktır. Yapılacak olan yolların sanki Keşan’ın bütün yollarını kapsıyormuş gibi bir algı oluşturulduğunu düşünüyoruz fakat bahse konu olan yollar sadece 7,5 asfalt yol ve 15 km kaldırımdır.

İsraf Belediyeciliğinin örneklerini geçtiğimiz hafta içinde  İstanbul  Büyük Şehir Belediyesinde  gördük yaşadık. Yakın İlçelerimizden Enez ve İpsala’da geçmiş dönemde, iktidar belediyeleri oldukları halde kullandıkları krediler ve borçlarla devrettiklerini biliyoruz. Bu ilçelerde kişi başı 10 bin TL borçla belediyeler devralınmıştır. Keşan Belediyesinin devraldığı borç daha açıklanmamış olsa da bu ilçelerde mukayese edildiğinde kişi  başına çok daha düşük olduğunu düşünüyoruz.

Bu şartlar altında ve Keşan halkını  bize verdiği denetleme yetkisini kullanarak, borçlanmanın  Keşan halkının menfaatine olmadığını düşündüğümüzden dolayı kredi kullanılmasına red verdik.”

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ