Reklam
Reklam

KEŞAN KENT MÜZESİ’NDE 1 YILDA 397 ENVANTER TOPLANDI

KEŞAN KENT MÜZESİ’NDE 1 YILDA 397 ENVANTER TOPLANDI
  • 17.12.2020
Reklam

Keşan Kent Müzesi Koordinatörü Aslı Avcı, bir yıldır faaliyette bulunan Keşan Kent Müzesi’nin çalışmalarını anlattı.

Çalışmaların; 2019’un Aralık ayında, binanın, kent müzesi olarak kullanılması için Keşan Belediyesine tahsisi ile başladığını belirten Avcı, projenin önceliğini oluşturan bina restorasyonu için gerekli Anıtlar Kurulu onayını, pandemi şartlarında kurulların toplanamaması ve yoğunluk yaşanması nedeniyle Ekim ayında aldıklarını, yeni yıl itibarıyla da gerçekleştirilecek çalışmalar için altyapı oluşturmaya başladıklarını ifade ederek, “Bu süreçte neler yaptığımızı projenin başından beri yanımızda olan ve desteğini esirgemeyen değerli Keşanlılarla paylaşmak istiyoruz.” dedi.

Koordinasyon merkezinin 2020’un şubat ayında faaliyete geçmesiyle birlikte hem kent içinde hem de kent dışında farklı kulvarda pek çok kişiyi ziyaret edip projeyi anlattıklarının altını çizen Aslı Avcı, “Kurum, kuruluş, oda-borsa, muhtar, STK, siyasi parti ve akademisyenleri içine alan 107 görüşme gerçekleştirdik. Projemizin ana hatlarını, sadece bir müze değil, içinde kütüphanesi, sergi salonu, atölyeleri; bahçesinde sineması, amfi tiyatrosu, kafesi olan bir kültür kampüsü planladığımızı anlattık. Kent Araştırmaları Merkezi (KAM), Keşan Kitabı, Keşan Sempozyumu, sözlü tarih gibi alt çalışmalarla kentin sosyo kültürel dinamiklerini etkileyecek bir proje olduğunu vurguladık.” diye konuştu.

Avcı, sözlü tarih çalışmaları kapsamında futbolcudan öğretmene, gazeteciden fotoğrafçıya, süpürgeciden oyuncuya, farklı pek çok alanda hikayesi olan 36 kişiyle röportaj yaptıklarını belirtti.

“397 ENVANTER TOPLADIK”

Aslı Avcı, şöyle devam etti: “Henüz hazırlık aşamasında ve ziyarete açılmamış bir müze olmamıza rağmen envanter bağışçılarımız dışında 143 ziyaretçi ağırladık, 397 envanter topladık. 58 yıllık geçmişe sahip Önder Gazetesi arşivinin dijitale aktarma işine başladık. 17 yıllık bölümünün taramasını bitirdik. Dijital arşiv kapsamında kullanılabilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Avcı, projeyi daha geniş ve farklı kitlelere duyurmak adına Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Burak İşçimen ile ‘Hafızanızdaki Müzeden Hayalinizdeki Müzeye’, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği ile lise son sınıf öğrencilerine mesleki bilgilendirme, Keşan FM Bunu Konuşalım programı yapımcısı Cavit Deniz ile proje tanıtımı konularında canlı yayınlar gerçekleştirdiklerini, bu tür çalışmaların önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini söyledi.

Kent müzesi olarak, kentin hafızasını yeniden canlandırma sorumluluğu kapsamında, Keşan’ın Kurtuluşu’nun 98. yıl dönümünde; Keşan’ın ilkleri, ticaret hayatı, önemli yapıları gibi başlıklar altında toplanan fotoğraflar ile açıkları ‘Hafızamdaki Keşan Fotoğraf Sergisi’ni Keşanlılarla buluşturduklarının altını çizen Aslı Avcı, açıklamasını şöyle tamamladı: “Sergimizi, kültürel miras konusunda farkındalık yaratmak için 1900’lü yılların başından beri kentteki alışverişin, ticaretin, yaşamın kalbi olan ve bu işlevini hala sürdüren, yaşayan kültür mirası Kunduracılar Çarşısı’nda gerçekleştirdik. Kültür- sanat alanındaki hedeflerimiz doğrultusunda, Keşan Belediyesi’nin AB Hibe Programlı <Renkler> projesinin resim sergisine ev sahipliği yaptık.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ