Reklam
Reklam

“KEŞAN’DAKİ OKULLAR DEPREME NE KADAR DAYANIKLI?”

“KEŞAN’DAKİ OKULLAR DEPREME NE KADAR DAYANIKLI?”
  • 01.03.2023
Reklam

Keşan Eğitim Sen Yürütme Kurulu yaptığı basın açıklamasında, Keşan’daki okulların depreme ne kadar dayanıklı olduğunu sordu.

“DEPREME DAYANIKLILIK TESTLERİ YAPILMIŞ MIDIR?”

Keşan’da 1999 depremi öncesi yapılan eğitim kurumlarının dayanıklılık testlerinin yapılıp yapılmadığı sorulan açıklamada şunlar ifade edildi: “Keşan’da 1999 depremi öncesi yapılan eğitim kurumu sayısı kaçtır? Bunların depreme dayanıklılık testleri yapılmış mıdır? Keşan’ın bölgesel zemin etüt haritası oluşturulmuş mudur? Keşan’da kaç eğitim kurumu deprem yönetmeliğine uygun yapılmıştır? Yapı ömrünü tamamlamış kaç eğitim kurumu vardır? Yapı ömrünü tamamlamış eğitim kurumları yerine yenilerinin yapılması için bir çalışma var mıdır? Keşan kamuoyu şunu biliyor ki; ilçemiz ve beldelerinde bulunan birçok yapının yapım tarihi çok eski olduğu bilinmektedir. Olası bir depremde bu yapıların zarar göreceği kaçınılmazdır.”

“KURUMLARIN ACİL ÖNLEMLER ALIP, HAREKETE GEÇMESİ ZORUNLULUK HALİNE GELMİŞTİR”

“Ülkemizi derinden sarsan ve birçok yurttaşımızın enkaz altında kalıp ölümüne sebep olan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem ülkemizdeki binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılmadığını göstermiştir.” denilen açıklama şöyle devam etti: “Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Yaşadığımız bölgenin de deprem kuşağı üzerinde bulunması nedeniyle bütün kurumların acil önlemler alıp, zaman kaybetmeden harekete geçmesi zorunluluk haline gelmiştir.

“YAPI ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ KAÇ EĞİTİM KURUMU VARDIR?”

Bu nedenle Eğitim Sen olarak soruyoruz; Keşan’da 1999 depremi öncesi yapılan eğitim kurumu sayısı kaçtır? Bunların depreme dayanıklılık testleri yapılmış mıdır? Keşan’ın bölgesel zemin etüt haritası oluşturulmuş mudur? Keşan da kaç eğitim kurumu deprem yönetmeliğine uygun yapılmıştır? Yapı ömrünü tamamlamış kaç eğitim kurumu vardır? Yapı ömrünü tamamlamış eğitim kurumları yerine yenilerinin yapılması için bir çalışma var mıdır? Keşan kamuoyu şunu biliyor ki; ilçemiz ve beldelerinde bulunan birçok yapının yapım tarihi çok eski olduğu bilinmektedir. Olası bir depremde bu yapıların zarar göreceği kaçınılmazdır.

Bütün bu soruların geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın herhangi bir deprem afetinde zarar görmemesi için yetkililer tarafından acilen cevaplandırılması gerekmektedir. Konunun aciliyeti düşünülerek bu konuda bir eylem planı hazırlanıp, harekete geçilmesi önem arz etmektedir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ