Reklam
Reklam

Lisanslı depolar doluyor, üreticilerin yüzü gülüyor

Lisanslı depolar doluyor, üreticilerin yüzü gülüyor
  • 06.07.2019
Reklam

Keşan’da, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. Şube Müdürlüğündeki lisanslı depolarda mahsul alımına başlandı.

TMO – TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. Şube Müdürlüğünde yapılan ilk alımlara, AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Sözcüsü Dr. Fatma Aksal, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz ve Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, TMO Keşan Ajans Amirliği Müdürü Ali Gücüyeter de katıldı.

Ürünlerini depoya teslim eden üreticilerle görüşen ve çalışmalarında kolaylıklar dileyen Milletvekili Fatma Aksal, önceki yılara oranla bu sezon bereketli bir yıl yaşandığını ifade ederek, şunları söyledi: “Verim tüm Edirne genelinde çok iyi. Lisanlı depolara alıma başladık. Tarımda gelecek lisanslı depoculukta. Bugün itibarıyla da alımlara başladı. Hem TMO adına alım yapıyoruz, hem de üreticimiz istiyorsa kendi adına da ürününü buraya getirip teslim ediyor. Üreticimiz kendi adına buraya ürününü teslim ediyorsa sertifikasını alıyor ve ürününün %75’i karşılığını 9 ay taksitle ve sıfır faizle Ziraat Bankasından kredi olarak çekebiliyor. Bu çok büyük bir imkan. Üretici eskiden gidiyor, birine ürününü veriyordu ve fiyatlar arttığında hesaplaşıp, satıyordu. Artık istediğinize satabiliyorsunuz ve beklemeniz de gerekmiyor. Üreticinin doğal olarak sezonda paraya ihtiyacı var. Ürünün en bol olduğu dönemde ürününüzü düşük fiyata satmak zorunda kalmıyorsunuz. Ama satmak istiyorsanız da TMO adına ürününüzü döküp, paranızı alabiliyorsunuz.” dedi.

Daha sonra sistemin işleyişi hakkında bilgi veren Keşan Ticaret Borası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz da Lisanslı Depolar’ın Keşan ekonomisine ve bölge üreticisine büyük bir katkı sağladığına dikkat çekerek, “Keşan tarımda ve ekonomide bir tık daha yukarı çıkmış durumdadır. Üreticilerimiz artık çok rahat. Ürününü ister satacak isterse depoda bekletebilecek. Depoya bin ton ürün döken üretici, 9 ay sonra yine tamı tamına bin ton ürününü satabilir. Bir gram dahi zayi olmayacak. Bu konuda desteklerini esirgemeyen başta Milletvekilimiz Fatma Aksal olmak üzere emeği geçen herkesten Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

Keşan Ziraat odası Başkanı Hasan Şen ise, “Bölgemize hayırlı olsun. Üreticimizin yüzü bu sistem ile biraz daha gülecek ve ürünü değerlenecek. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

Depoya ilk ürünü bırakan Adilhan köyünden Mustafa Ayaz da üründeki kalitenin yüksek olmasının üreticiyi sevindirdiğini vurgulayarak, şunları ifade etti: “34 ton 460 kilo buğday getirdim. Eskiye göre verim yüksek. Lisanlı depoculuğun avantajı kesinti yok. Çok memnunuz. Yeni sistem çiftçimize hayırlı olsun.” diye konuştu.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ