Reklam
Reklam

MAHMUT YILDIRIR: “SOKAK HAYVANLARI SAHİPSİZ DEĞİL KEŞAN HALKININDIR”

MAHMUT YILDIRIR: “SOKAK HAYVANLARI  SAHİPSİZ DEĞİL KEŞAN HALKININDIR”
  • 01.10.2020
Reklam

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Veteriner Hekimi Mahmut Yıldırır, ‘4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’ nedeniyle mesaj yayınladı.

Yıldırır mesajında şu ifadelere yer verdi: “İnsanlar, hayvanlara karşı yapılan haksızlıkların farkına vararak onları korumak istiyorlardı. Bu doğrultudaki dernekler birleşerek Hollanda’nın Lahey kentinde Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdu.1931 yılında İtalya’nın Floransa kentinde toplanan bu kuruluş <4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü> ilan etmiştir. Ülkemizde de 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanmaktadır.

Keşan Belediye Başkanlığı olarak sadece 4 Ekim’de değil yılın her günü sokak hayvanlarının refahını tesis etmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Sokak hayvanları sahipsiz değil tüm Keşan halkındır. Sokak hayvanlarını korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını, onların daha iyi koşullarda beslenmelerini, barınmalarını sağlamak, yıllardır hayvanlara karşı yapılan haksızlıklardan kötü muameleden korumak ve toplum bilinci oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Tüm bireylerin hayvanları sevme zorunluluğu yoktur. Ancak her medeni insan gibi hayvanlarında hakları olduğunu bilerek saygı göstermeliyiz.

Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü 2005 yılından bu zamana kadar 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve uygulama yönetmeliği esaslarına göre çalışmalarını sürdürmektedir. Müdürlüğümüz sokak hayvanlarının kontrolsüz üremelerini önlemek, tedavi etmek, kuduz hastalığına karşı aşılama ve koruyucu hekimlik yapmaktadır. Keşan Belediyesi ve mücavir alanlarında bu güne kadar 5600 civarında sahipsiz sokak hayvanı rehabilitasyonunu (Kısırlaştırma, kuduz, iç parazit, dış parazit aşıları, küpe, mikroçip ile işaretleme vb.) gerçekleştirmiş olup, doğal yaşama bırakılmıştır. Daha sonralarında doğal yaşam alanlarında takipleri yapılarak destek sağlanmıştır.

Müdürlüğümüz, Keşan Merkez ve Mücavir alanlarında birçok su ve beslenme odağı tesis ederek sokak hayvanlarının hayatlarını idame etmeleri hususunda destek olmaktadır. Su odaklarımız şebekeye bağlı olarak otomatik olarak dolmaktadır. Beslenme odakları ekiplerimizin kontrolünde sürekli takviye yapılmaktadır.

Müdürlüğümüzün Paşayiğit Mahallesi Kocayarma mevkiinde yapımı süren yeni sokak hayvanları geçici bakımevi faaliyete geçtiğinde daha fazla hayvana ulaşılabilecek ve tedavi konusunda daha geniş imkânlarımız olacaktır.

Hayvanlar oyuncak ya da eşya değildir. Hayvan sahiplenirken sorumluluk üstlenildiği, sıkılınca sokağa bırakılarak sorumluluktan kaçılamayacağı unutulmamalıdır. Müdürlüğümüz sokak hayvanları geçici bakımevinden hayvan sahiplenenlere köpek veya kedi evi ile mama, aşı desteğinde bulunulacaktır.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Kutlu Olsun.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ