Reklam
Reklam

“MALİYET %140 ARTTI, FİYAT %25 DÜŞTÜ”

“MALİYET %140 ARTTI, FİYAT %25 DÜŞTÜ”
  • 22.10.2021
Reklam

Kılıçköylü çeltik üreticisi Mehmet Emin Meriç, bu yılki üretimin, verim ve fiyat açısında beklenenin altında kaldığını vurguladı.

Verimdeki düşüklüğün yaz aylarındaki aşırı sıcakla birlikte diğer olumsuzluklardan kaynaklandığına dikkat çeken Meriç, fiyattaki düşüklüğün sebebini ise TMO’ya bağladı.

“OFİS AÇIKLAMIŞ OLDUĞU FİYATLARIN ARKASINDA DURMADI”

TMO’nun bu yıl çeltik üreticisini perişan ettiğini dile getiren Mehmet Emin Meriç, “TMO, ürünün fiyatını 5.25 TL olarak açıkladı. Ama biz üreticinin ürününe 4.50-4.52 TL arasında fiyat veriyor. Ofis açıklamış olduğu fiyatların arkasında durmadı. Bu şartlarda, ürünümüz elimizde kaldı. Üreticinin şartları kötü durumda.

TMO, colombo cinsi çeltik için 4.20 TL fiyat açıkladı ama üreticinin ürününe, 3.80 TL fiyat veriliyor. Ama üreticinin eline geçecek para ise 3.50 TL’dir. Üreticiden, depo kirası ve hamal parası alınıyor. Kısacası, üreticinin kazancından kırptıkça kırpılıyor.” dedi.

“MALİYETLER %140 ARTTI, FİYATLAR %25 DÜŞTÜ”

TMO’nun üreticilerin mallarını depolamak için depolar kiraladığını ifade eden Meriç, şunları söyledi: “Depolar kiralanıyor ama kimse malını vermiyor. Çünkü TMO, açıkladığı fiyata bile ürün alımı yapmadı. Üretici olarak, 4.50 TL’ye elimdeki ürünü nasıl vereyim? Tüccar aynı ürüne 4,85 TL fiyat veriyor. Geçen yıl kilogramı 2 TL’ye aldığım gübre, bu yıl 4.85 TL oldu. Üre gübresi ise kilogramı 8.60 TL. Bu şartlarda ekim nasıl yapılacak? Maliyetlerimiz geçen yıla göre %140 artarken, çeltik fiyatları %25 oranında düşüyor. Fiyatlar, geçen yılın altına düşmesini anlamak mümkün değil. Geçen yıl 6.20 TL’ye ürünümüzü satmıştık ve herkes memnundu. Ancak, bu yıl üreticinin beklediği gibi olmadı.”

Kılıçköylü üretici Meriç, şöyle devam etti: “Havaların sıcak olmasından ötürü ürünler yandı ve bu durum verimi olumsuz yönde etkiledi. Geçen yıl 800 kilogram verim elde eden üretici, bu yıl 600 kilogram civarında bir verim elde etti. Hatta, Karpuzlu Beldesi civarında 400-500 kilogram civarında ürün biçiliyor.” şeklinde konuştu.

“ÜRETİCİNİN MALINI BEKLETME ŞANSI YOK”

Üretici, ürününü değerinde satış yapabilmesi için bekletme şansının olup olmadığının sorulmasıyla ilgili konuşan Mehmet Emin Meriç, şunları söyledi: “Benim depolarım var ve ürünü bekleteyim. Ama benim de ödemelerim var ve bir şekilde elimdeki ürünleri satma yoluna gideceğim. Branda altında bu ürün uzun süre beklemez. Küçük üreticilerin depoları olmadığı için elindeki ürünü bekletme şansı yok. Biran önce satışını yapıp, paraya çevirmeye çalışacaktır. Emanet ve akıllı depo sistemine geçilerek, depo ücreti alınmayacağı ifade edilmişti. Ben de bu depolara ürünlerimi koydum ama 6 ay içerisinde üretici ürününü satması gerekiyormuş. Bizler de ürünümüzü 6 ay içerisinde değil; 8 ayda sattık. 2 aylık gecikme nedeniyle, 53 bin 800 TL depo kirası ödemek zorunda kaldık.”

“TMO, ÜRETİCİNİN ARKASINDA DURMASI LAZIM”

Meriç, sözlerini şöyle tamamladı: “Pandemi nedeniyle, geçen yıl okullar ve yurtlar kapalıydı, düğün ve cemiyetler olmadığı için herkesin elinde pirinç kaldı. Mayıs içerisinde, ülkenin ihtiyacının %50’si kadar pirinç ithal edildi. TMO’nun depoları dolu olması nedeniyle, ürün almak istemiyor. 500 dönümün altında çeltik ekimi yapanların gelecek yıl ekim yapacağını tahmin etmiyorum. Bu yıl elde edilecek ürün, üreticinin maliyetini dahi karşılamaz. Gübre fiyatı, 8 TL olması durumunda üreticinin ekim yapması mümkün değil. Bizim derdimize derman olacak kurum, TMO’dur. Üreticinin arkasında durması lazım.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ