Reklam
Reklam

MEHMET ALİ YETİM: “EDİRNE DOĞAL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ”

MEHMET ALİ YETİM: “EDİRNE DOĞAL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ”
  • 26.01.2020
Reklam

Kozköy’de çiftçilik yapan ve aynı zamanda geçmiş dönem CHP’den İl Genel Meclisi üyesi de olan Mehmet Ali Yetim, bölgede yaşanan kuraklığa dikkat çekerek, Edirne’nin doğal afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini savundu.

Bu konuda bir an önce adım atılması gerektiğini belirten Yetim, çiftçiyi zor günlerin beklediğini vurguladı.

Edirne’nin aynı zamanda tarımdan sorumlu komisyon üyesi de olan iki milletvekili bulunduğuna da işaret eden Mehmet Ali Yetim, bu konuda bir çalışmaları olup-olmadığını sordu.

Bölgede geçmiş yıllarda 700-900 ton arası buğday üretildiğine ve bunun ciddi bir rakam olduğuna kayıt düşen Yetim, bu yıl kuraklıktan ötürü üretimin yarıdan aşağı düşeceğini söyledi.

Bu durumda çiftçinin borçlarını ödeyemeyeceğini ve çiftçiliğin bitme noktasına geleceğini kaydeden Mehmet Ali Yetim, bunun da bölge ekonomisini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Şu anda barajlarda su kalmadığına da vurgu yapan Yetim, “Altınyazı Barajı’nın 33 milyon metreküp doluluk oranı olması gerekirken şu anda 5 milyon metreküp seviyesinde. Barajların %80’i boş ve su yok.” dedi.

Köylerde hayvanlar için yapılan çeşmelerin de %80’inin akmadığını ifade eden Mehmet Ali Yetim, “Yeraltında sular bitti, kaynak bitti. Böyle devam ederse hayvanların içmesi için bile su bulamayacağız.” şeklinde konuştu.

Bölge çiftçisinin en büyük geçim kaynağının buğday ve ayçiçeği üretimi olduğunu belirten Yetim, “Buğday yetiştiremezsek ayçiçeği de olmayacak. Çünkü yerin bir karış altı kuru. Ayçiçeğinde dip kök var. Dip kök aşağı gidemeyeceği için ondan da verim alınamayacak. Kar yağmadan toprak doymaz ancak şu an yağmur için bile duacıyız. Çünkü ekinler kurumaya dönecek. Buğdaylar kökünden sökülüyor.” dedi.

Edirne’nin doğal afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğine bir kez daha vurgu yapan Mehmet Ali Yetim, “Edirne çiftçisine sıfır faizle borçları ertelenmeli, tohum, mazot ve gübre desteği yapılmalı. Çiftçi biterse ekonomi çöker. Bundan bütün bölge olarak etkileniriz. Bu konuda başta bölge milletvekilleri olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, odalar, borsalar olarak Ankara’dan destek istemeliyiz.” şeklinde konuştu.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ