Reklam
Reklam

MEYDAN ESKİ İSMİNE Mİ DÖNECEK?

MEYDAN ESKİ İSMİNE Mİ DÖNECEK?
  • 09.10.2023
Reklam

Keşan Belediye Meclisi’nin ekim ayı toplantısında 14 evet oyuna rağmen 11 hayır oyuyla, Cumhuriyet Meydanı’nın ismi ‘100. Yıl Cumhuriyet Meydanı’ olarak değiştirilmek istenmesi kabul edilmemişti.

Son toplantıdaki isim değişikliği konusunda Belediye Kanunu’na göre 3’te 2’lik çoğunluk istenmesi, 3,5 yıl önce Tekel Meydanı isminin Alparslan Türkeş Meydanı olarak değiştirilmesiyle ilgili alınan kararın yanlış olduğunu ortaya çıkardı.

TEKEL MEYDANI’NDA 3’TE 2 ARANMADI!

Keşan Belediye Meclisi’nin 5 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında, Tekel Meydanı’nın ismi Alparslan Türkeş Meydanı olarak değiştirilmişti. Karar, CHP’li üyelerin 12 oyuna karşılık, AK Parti, MHP ve İYİ Parti’li meclis üyelerin 13 oyuyla kabul görmüştü.

Ancak 5 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilen Keşan Belediye Meclisi toplantısında, Cumhuriyet Meydanı’nın ismi 100. Yıl Cumhuriyet Meydanı olarak değiştirilmesi oylamaya sunulmuş ve karar; AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin 14 oyuna karşılık CHP’nin 11 oyuyla red gördü.

Oylama öncesi, CHP Grup Sözcüsü Ferudun Tümer’in de uyarısıyla 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 81. Maddesi (Cadde, Sokak, Meydan, Park, Tesislerin isim değiştirmelerinde) gereği, ismin değişmesi için oy kullananların 3’te 2 çoğunluğunun olması gerektiği ifade edildi.

Şimdi ise Tekel Meydanı isminin 12 oya karşılık 13 oyla nasıl değiştirildiği sorusu gündeme geldi.

– O gün bu karar alırken 3’te 2’lik çoğunluk aranması, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve meclis üyelerinden herhangi bir kimsenin bilgisi var mıydı?

– Belediye Meclisi’nin yanı sıra o dönemdeki Yazı İşleri Müdürü veya diğer yöneticiler, Belediye Kanunu’ndan haberdar mıydı?

Alınan hatalı kararın ardından şimdi ise ne olacağı merak ediliyor.

Tekel Meydanı ismi geri mi gelecek yoksa hatadan dolayı Meclis yargı önünde hesap mı verecek!

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ