Reklam
Reklam

MİLLET İTTİFAKI ÜYELERİ SALONU TERK ETTİ

MİLLET İTTİFAKI ÜYELERİ SALONU TERK ETTİ
  • 01.09.2022
Reklam

Keşan Belediye Meclisi’ni eylül ayı olağan toplantısı bugün gerçekleştirildi.

Meclis ilk olarak “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesinde bulunan ilgili gider kalemleri ile Özel Kalem bütçesinde bulunan ilgili gider kalemlerine ek bütçe tanımlanması talebi ile ilgili konunun Meclisçe görüşülmesi” gündem maddesiyle başladı.

Maddenin okunmasından sonra ilgili birim müdürlüğü Keşan Belediyesi tarafından şimdiye kadar yapılan ve bundan sonra yapılması planlanan etkinliklerle ilgili bilgi verdi.

Madde üzerinde konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, maddenin komisyonca reddedildiğini belirterek sözü grup sözcülerine verdi.

İlk olarak AK Parti Grubu Sözcüsü Nehir Gergin konuştu.

Gergin, planlanan etkinliklerin okunması sırasında salonda kaygı oluştuğunu dile getirerek, <Bu kadar etkinlik yapılırsa, çok da iyi olmaz> kaygısı oluştuğunu görüyorum. Nitekim ret vermişler.” dedi ve “Bu kadar etkinlik olursa belediyenin tanıtımı olur. Memnuniyet artar ve insanlar <Belediye çalışıyor der> demesinler. Ret verilmiş.” şeklinde konuştu.

CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer ve İYİ Parti Grup Sözcüsü Coşkun Lofçalı ise yorum yapmadan komisyon kararının oylamaya sunulmasını istedi.

Oylamadan önce konuşan Başkan Helvacıoğlu, kararın daha önce görülmediğini vurgulayarak şunları ifade etti: “Her şeye veriyorsunuz, belediye çalışmasın, etkin olmasın istiyorsunuz. Cumhurbaşkanı kararı ile bizi bizle vuracaklar ya, festival yapmayın, toplu sünnet yapmayın gariban kardeşlerimiz gülmesin, evine kapansın insanlar, Keşanlıların hakkını kısıtlayın. 1 lira yok. 500 bin lira paramız var. Sizden para istemiyoruz, faslı verin diyoruz; ama suç işleyeceğiz, yine yapacağız.”

Bu sırada araya giren Feridun Tümer, encümende faslın verileceğinin altını çizerek, “Münakale yapabilirsiniz, şov yapıyorsun şu anda.” derken, Tümer‘e tepki gösteren Helvacıoğlu, ‘Sen konuşma!’ dedi.

“O VERMEDİĞİNİZ BÜTÇEYİ BEN DELECEĞİM”

Helvacıoğlu daha sonra “Kıskanıyorsunuz” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Siz Zafer Bayramı’nın kortejine bile gelmekten acizsiniz. Bizim yanımıza gelmekten acizsiniz; çünkü siz Keşan Belediyesi’nin sahibi değilsiniz. Sahibi halk ve halkın karşısına çıkmaya yüzünüz yok. Yazıklar olsun sizlere, Keşan’ın gelişmesini engelleyemeyeceksiniz. Biz yine suç işleyeceğiz, yine hepsini yapacağız. Siz de bizi Cumhuriyet Başsavcılığı’na verin. O vermediğiniz bütçeyi ben deleceğim.”

Helvacıoğlu’nun konuşması sırasında meclis üyelerinden yükselen seslerle birlikte Başkan Helvacıoğlu ile katip üyeler Banu Saygı ve Özlem Uybaş arasında söz alma tartışma yaşandı.

Mecliste siyasetin bir kenara bırakılıp hizmete çalışılması konusunda ricada bulunan Meclis Üyesi Müslüm Çekiç, Helvacıoğlu bütçeyi eğer kendi çıkarına kullanacaksa ben de sizinle birlikte el kaldırıp, hayır demeye varım; ama burada sünnet şölenine katılacak olan ailelerimizde babaları hapis yatan ve durumları müsait olmayan kardeşlerimiz de var. Gelin bu aileleri mutlu edelim. Birlik olalım. Siyaseti bir kenara koyup, Keşan’a hizmet etmek için varız.”

Müslim Çekiç’in konuşmasının ardından katip üyesi Özlem Uybaş, meclis üyesi Olcay Soran‘ın da söz almak istediğini Helvacıoğlu‘na iletmesi üzerine ikili arasında tekrar tartışma başladı.

“SİZ CHP’YE YAKIŞMIYORSUNUZ”

Bu sırada Helvacıoğlu “Siz yine kavga ettiler diye mi gazetelere yazdırmak istiyorsunuz? Nasıl bir gündemcisiniz? Siz CHP’ye yakışmıyorsunuz.” şeklindeki sözleri üzerine CHP’li üyeler de masalara vurarak tepki gösterdi.

“CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NİN KAPISINDAN DÖNDÜN”

Tartışmalar sırasında CHP’li üyeler, Başkan Helvacıoğlu‘ndan sözlerini geri almasını istedi; ancak Helvacıoğlu sözlerini geri almayı reddderken Tümer, “Sen hangi partiye yakışıyorsun? Cumhuriyet Halk Partisi’nin kapısından döndün. Sen kapı kapı gezdin!” ifadelerini kullandı.

CHP’li Meclis Üyesi Alaaddin Öztürk, “Demokrasisi gelişmiş ülkelerde, iktidar muhalefete hesap verir; ama bizim gibi diktatörlükle yönetilen ülkelerde, tıpkı sizin yaptığınız gibi iktidar muhalefetten hesap sorar hale geliyor. Bu ne rezillik? Sizin tutumunuzu tenkit ediyorum.” derken, Helvacıoğlu da şöyle konuştu: “Çalıştırmamak için her şeyi yapıyorlar, gündemi kavgaya götürüyorlar.” Öztürk ise Helvacıoğlu’nun kendilerini provoke ettiğini söyledi. Feridun Tümer ise “Siz dün akşamdan yaptınız toplantıda, ‘Meclisi karıştıracağım’ diye grubunuza konuşmuşsunuz.” dedi. Helvacıoğlu da mecliste kavga çıkması sebebiyle meclisi tatil edeceğini söyledi, söz sırası istedi. Söz almak isteyen Tümer‘e ise daha önce konuştuğunu söyleyerek söz vermedi, söz sırası CHP’li Meclis Üyesi Olcay Soran‘a geçti.

Nehir Gergin ve Mustafa Helvacıoğlu’nun niyet okuduğuna dikkat çeken Olcay Soran, komisyon kararı gerekçesi hakkında bilgi verdi. Son çıkan genelgeye göre karar verildiğini aktaran Soran, Tasarruf tedbirleri konulu genelgede “Gezi, kokteyl, yemek vb. davetler düzenlenmeyecek. Hediye edilmeyecek, temsil ve ağırlama ödenekleri zorunlu haller dışında kullanılmayacaktır. Yılbaşı ve bayram dönemlerinde kamu görevlileri tarafından gönderilecek tebrik, telgraf ve benzeri posta hizmetlerine ilişkin kağıt, baskı, posta ve benzeri giderler hiçbir şekilde kurum ve kuruluşların bütçesinden ödenmeyecek, mevzuat gerekleri dışında kurum ve kuruluşların tasarruflar altında bulunan kaynaklardan ajanda, takvim, plaket, hatıra, hediye, eşantiyon basım ve dağıtımı türü işler yaptırılmayacak.” ifadelerinin geçtiğini hatırlattı.

Söz konusu genelgenin 2020 yılına ait olduğunu söyledi; ama Soran genelgenin 2021 yılına ait son çıkan genelge olduğunu ekledi.

Karşılıklı atışmalarla devam eden toplantıda Feridun Tümer, tekrar söz almak istedi. Mustafa Helvacıoğlu da Tümer’in kendisinin daha önce söz aldığını ve bu hakkı kullandığını söyleyerek talebi yine reddetti.

Tümer konuşmak için 10 dakikasının olduğunu ve bunu kullanacağına yönelik ısrarlarına devam ederken, Helvacıoğlu komisyon kararını mecliste oylamaya sundu.

Bu kez de maddenin oylanıp oylanmadığı konusunda tartışmalar başladı.

Keşan Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Soner Akgün maddenin reddedildiğini söyledi ve ikinci gündem maddesine geçti.

Akgün, ilgili maddeyi okurken CHP ve İYİ Parti’li üyeler kendilerine konuşma hakkı verilmemesi üzerine salonu terk etti.

Salondan ayrılan Millet İttifakı üyelerine ‘5 dakika duramadınız’ diye seslenen Helvacıoğlu‘na Tümer ise “Sen tahammül edemiyorsun. Sen 200 bin liralık kravat almak için para istiyorsun. Halkın seçtiklerini konuşturacaksın.” diyerek karşılık verdi.

Karar yeter sayısı düşen meclis 5 gün sonra tekrar toplanmak üzere tatil oldu ve 2. madde görüşülemedi.

Toplantının ardından Başkan Helvacıoğlu, canlı yayından oturumu izleyenlere konuştu.

“ŞENOL YALI’YI TEBRİK EDİYORUM,

5 DAKİKADA KURDUĞU MECLİS HAKİKATEN 5 DAKİKALIK MECLİSMİŞ”

Mustafa Helvacıoğlu şunları ifade etti: “Görüyorsunuz, halkın çoğunluğu seçtiği mecliste, CHP ve İYİ Parti üyeleri ‘Biz çoğunluğuz’ diyerek salonu terk ediyorlar. Halka karşı saygılarını hepiniz görüyorsunuz. Kavga çıkarmak bahanesiyle gündemi terk ederek gidiyorlar; çünkü Keşan Belediyesi’ni çalıştırmak istemeyen bir zihniyet ortada. Kültür ve Özel Kalem bütçesini ekside bırakıp, gündem yaratmayan ve üretmeyen; Keşan Belediyesi’nin batmasıyla gündem yaratmaya çalışan bir yapı var. Tüm partilere sesleniyorum, 5 dakikada meclis seçmeyin, yakışan meclisi gönderin, kaçmayan meclisi gönderin. Kararlar böyle olmaz. Sayıları bizden fazla olmalarına rağmen meclisi terk ediyorlar. Terk etmeyeceksin, mücadele edeceksin. Dilek ve temennilerde konuşacaksın. Terk etmek ne demek? Kaçmak demek. Ben onları halka havale ediyorum. Hayırları demeyi adet edinmişler, 30 yıl sonra belediyeyi vermenin zorluğunu yaşatıyorlar. Kimsenin ne konuştuğu belli olmayan, kuru bir gürültü içinde ‘Kavga ettiler’ dedirtmek için yaptıkları hareketi yine yaptılar. Bir yığın karar bizi bekliyor, karar almamak için kaçıp gittiler. Şenol Yalı‘yı tebrik ediyorum, 5 dakikada kurduğu meclis hakikaten 5 dakikalık meclismiş.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ