Reklam
Reklam

MİLLETVEKİLİ AKSAL, GÜNDEME DAİR AÇIKLAMADA BULUNDU

MİLLETVEKİLİ AKSAL, GÜNDEME DAİR AÇIKLAMADA BULUNDU
  • 01.03.2022
Reklam

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, gündeme dair değerlendirmede bulundu.

Eğitim alanında son 20 yılda gerçekleşen değişimlere vurgu yapan Aksal, “Eğitim kavramının bilinci ve önemi çerçevesinde hükümet politikaları oluşturmaktayız. TBMM çalışmalarımız ile eğitimin lokomotifi öğretmenlerimize birçok yenilik içeren Öğretmenlik Meslek Kanunumuzu yasalaştırdık. Eğitim kavramının birçok alanda insan hayatına yön veren bir unsur olduğunun bilinci ile 2000’li yıllarda 500 bin olan öğretmen sayımızı 1.2 milyona ulaştırmış bulunmaktayız.

Gençlerimizin kendisini geliştirmesi, hayat serüveninde okumanın ne denli ufuklar açtığını fark etmesi adına 2 ay içerisinde kütüphanesi olmayan 16 bin 361 okula kütüphane yaptık. Kütüphanelerdeki kitap sayımızı 28 milyondan 50 milyona çıkardık.” dedi.

Milletvekili Aksal, gündeme dair şu değerlendirmeyi de yaptı: “Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği yeni düzenleme ile meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’si %18’den %8’e düşürüldü. Ayrıca meskenlerdeki düşük tarife sınırı da günlük 8 kilovatsaate, aylık 240 kilovatsaate yükseltilmiştir. Böylece tüketimine göre faturalarda net %8 ile %14 oranında bir indirim sağlanmış olacak.

Ayrıca öğrencilere ve araştırmacılara TÜBİTAK’tan sağladığımız burslarda ciddi iyileştirmeler yapıyoruz. Lisans öğrencilerine verdiğimiz aylık 750 liralık bursu %67’lik artışla 1250 liraya çıkardık.

Yeni projelerimiz ile çalışmalarımıza devam ederken diğer yandan var olanı da yenileyip modernize ediyoruz.

Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği yakın zamanda başlayacak olan ‘temel eğitimde 10 bin okul’ projesi ile de ilkokul ve ortaokullarımızın kullanım alanlarını modernize edeceğiz, atölye laboratuvar gibi alanlarını yenileyeceğiz.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ