Reklam
Reklam

MÜJDELER OLSUN! KAYIP ÜSMEN AGA BULUNDU…

MÜJDELER OLSUN! KAYIP ÜSMEN AGA BULUNDU…
  • 30.08.2020
Reklam

– Üsmen agam. Nerelerdesin? Kayboldun ortadan beyaa. İç gözükmez oldun. Çok meraklandık valla. Üzledik maabbetini. Doal gaz bulunmuş gibi sevindim valla seni görünce. Nabüün?

– İyiyim be İbraam, sen nabüün? Kendi çapımızda uuraşırız. Astalıktan korunmaa çalışır ayrietten memleket meselelerini de takip ederiz be kızanım.

– Müjdeden aberin olmuştur o zaman Üsmen agam. Sonunda ülke olarak şeytanın bacaanı kırdık be agam. Zengin doal gaz yatakları bulmuşuz. Artıkın zengin bir ülke olcakmışız.

– İşşallah kızanım. Ama son yirmi yılda bulduk denilen petrol ve doal gaz kaynakları gerçek olaydı dünyanın en büük petrol ve doal gaz iiracatçısı olurduk beyaa. Er sene süülerler bulduk diye de ep fos çıkar.

– Em reis em de damat bakan açıkladı beyaa. Bu sefer gerçektir eralde be Üsmen agam.

– Sana bi ikaye annatayım kızanım. Küün birinde Asan adında saf ama yakışıklı bir delikanlı varmış. Küün kızları bu Asan’a astaymış. Epicii onu kafalamak ve evlenmek istermiş. Küün kızlarından Atçe ep kendini gariban ve küün dier alımlı kızlarının yanında maadur gösterip Asan’ı evlenmee razı etmiş. Evliliklerinin ilk zamanları çok da güzel gitmiş. Dizginleri ele alan Atçe Asan’ı parmaanda uynatırmış. Asan deliler gibi çocuk saabi olmak istermiş. Atçe bir türlü amile kalmaz ama amile numarası yaparmış. Ep Asan’a ‘Müjde Asan’ım, canım çok turşu çeker galiba amileyim’ der, Asan da avalara uçarmış. Bu durum yıllarca sürmüş. Atçe ep amile olduunu süüler ama iç dourmazmış. Gene bir gün Atçe ‘Müjde Asan’ım. Galiba amileyim em de bu kez galiba ikiz demiş. Yıllarca aynı senaryoyu yaşayan Asan ‘İşşalla be Atçem. Şu ana kadar iç baba olamadım ama senin bu müjdelerin sayesinde kendimi bizim küün bütün şoparlarının babası issederim valla’ demiş.

– Deme be agam. Biz gene zenginlik ayalleri kurcaz desene.. Ama olsun, bak pandemide bile en az etkilenen ülkelerdenmişiz. Em astalıkla mücadelede em de ekonomik olarak.

– Keşke ööle olsa be kızanım. Saalık bakanlığının açıkladığı rakamlara kaç kişi inanır. Erkes bilir ki rakamlar sabunlanmakta. Ekonomide de aynı. Merkez bankası net rezervleri neredeyse eksi 35 milyar dolar.  Ülke borcu 550 milyar dolar. Döviz suyunu çekmiş. İşsizlik almış yürümüş. Kimse inanmaz TÜİK rakamlarına. Nüfus 83 milyon. Koy üstüne 5 milyon mülteci etti 88 milyon. Çalışabilir nüfus 63 milyon. İstihdam edilen ise sadece 26 milyon. Nah kalkınır ve zengin oluruz bu rakamlarla. 1 kişi çalışıp 3,5 kişiye bakar olmuş. Sadece ekonomi mi. Ukuk sistemi çökmüş. Ukukçular bile adil yargılanmak için ölüm orucuna yatar olmuşlar. Tarım, ayvancılık, kültür ve sanat, er şeyde çökmüşüz beyaa.

– İç bi şey annamadım ama Ayasofya’yı açtık ya ibadete. Yedi düvel çatladı be Üsmen agam.

– Ayasofya tüm insanlıın mirası be kızanım. Zaten 5 vakit ezan okunan ve bir bölümünde de ibadet edilen bir mekandı. Senelerce ükümetin bile karşı çıktıı bu olay cumhuriyetle esaplaşma projesine dönüştürüldü. Ben dooru bir karar olarak düşünmem. Ama açılışta Atatürk’e akaret eden Fetö artığı zatı da asla affetmem.

– Kafam iice karıştı be Üsmen agam. Adamlar der köşeyi döndük döncez, sen dersin battık batcaz. Bu kadar mı tezat. Baksana bütün dünya kıskanırmış bizi.

– Bizim küüden Üseyin agayı tanırsın. Küün en güzel evinde oturur. Onun ikayesini bilir misin?

– Tam bilmem de maddi durumu kötü derler, ep borçlarla, acizlerle uuraşırmış. Ama a bire evini büütür, avuz falan yapar baaçesine. Annamadım nasıl bir sıkıntı bu.

– Üseyin aganın bizim küüde verimli toprakları, çok sayıda ayvanları yanında da çalışanları vardı. Topraklarını çok iyi değerlendiremese de kendi kendine yeter sıkıntı çekse de ailesi ele güne muutaç olmazdı. Diğer küülüler er türlü sıkıntıya raamen topraklarını eker, ayvanlarını üretir geleceğe yatırım yapardı. Üseyin aga ise ep oturduu evi beenmez a bire yıkar daha büünü yaparak dier küülülere nispet yapardı. Evi büyüte büyüte saray yavrusuna çevirmişti. Tabi bunu yaparken toprakların çoğunu işlemedii ve ayvanlarla ilgilenmedii için epsini satmaa başladı. Aldığı paralarla evi büyütmenin yanında avuz yaptırdı. Beğenmedi yıktırdı daa büünü yaptırdı. Bunları yaparken kendisini eleştirenlere de ‘ Kıskanç küpekler, evimi avuzumu kıskanırlar’ diye ava attı. Evini, avuzunu, yollarını sürekli yenileyen Üseyin aga para yetiştirmek için bir yandan tarlalarını ve ayvanlarını sattı, bir yandan da dier zengin küülülerden borç aldı. Zamanla tarlalar, ayvanlar gitti, borç da ödenemez duruma geldi. Ama Üseyin aga ala erkesle inatlaşır ve sen kümes gibi evde oturup laf süülersin, bak bana saray yavrusunda otururum, em itibardan taviz verilmez der dururdu. Üseyin ağanın kıymetli varlıklarına konan küülüler verdikleri borçları geri alma derdine düştüler. Ev alkı da artık yavaş yavaş omurdanmaa başlamış. Ev güzel avuz güzel de paralar suyunu çekmiş. Üseyin aga borçları çevirmek için avlusunda kuyu kazıp su ararmış. Su bulup dier küülülere satmakmış amacı. İkide bir de yeni su kaynaa buldum diye aber salarmış.

– Üseyin aga iice çuvallamış be Üsmen agam. Bu çark bööle dönmez. Ben bile bunu bilirim. Ama içim karardı be Üsmen agam.

– A şunu bileydin. Üretmeden paranı gösteriş için arcarsan seni de bozuk para gibi arcarlar be kızanım.

– 30 Ağustos geldi. Zafer bayramımız ama kısıtlamalar varmış be Üsmen agam.

– Bazılarının cumhuriyete ve milli bayramlara alerjisi yeni diil. Evvelden er milli bayramdan önce asta olurlardı. Şimdi pandemi derler. Merak etmesinler, Atasını ve cumhuriyeti saiplenen Türk alkı er türlü tedbiri alarak bu bayramı gönülden kutlar, Cumhuriyet ve ATATÜRK düşmanlarını da asla unutmaz. Bu kadar lakırtı yeter. Adi kal saalıcakla.

 

SÖZÜN ÖZÜ: Kalkınıyoz diye rant ekonomisi yaratıp ülkenin geleceğine ipotek koyanlar gün gelir hesap verir, ama Cumhuriyete ve Atatürk’e kastedenler sanmasınlar ki affedilir. Hainlere inat ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN BEYAA..

Not: İkayeler özgündür ve Üsmen agaya aittir.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ