Reklam
Reklam

NOEL KUTLAMALARI

NOEL KUTLAMALARI
  • 03.12.2023
Reklam

Noel yaklaşıyor ya dinci basın ,yobaz ve tarikat çevreleri başlarlar yaygaraya ‘Müslüman Noel kutlamaz’. Elbette Noel kutlamıyoruz. Çünkü Noel İsa’nın doğum günüdür ve 25 Aralık’ta kutlanır.

Sorun aslında şu: bu çevreler Yılbaşı kutlamalarını Noel diye yutturma derdindeler. Bunu cahilliklerinden mi yoksa sosyal yaşam içinde kendilerine alan yaratma çabalarından mı geliyor pek belli değil.Ama topluma yalan söyledikleri kesin. Yılbaşı 31 Aralık akşamı kutlanan yeni yıla daha bir azimle, mutlulukla yeni başlangıçlarla başlamanın moral bulunduğu bir gecedir. Noel ise İsa’nın doğduğu gün olarak 25 Aralık’ta kutlanan bir anma gecesidir.

Bizim yobazlar Alah’ın tüm peygamberlerine ve kitaplarına inandık derlerde arkadan tüm dinleri kafirilan ederler.Aslında her tarikat bizde diğerine de aynı gözle bakar ve birbirlerinin gözlerini oyarlar ya, o ayrı mesele.

Noel nasıl kutlanıyor bir anımı anlatayım.

Polonya’dayız ve gündüz Noel nedeniyle kiliseleri dolaşıyoruz. Her kilise ışıklandırılmış, süslenmiş ve ”bebek İsa” heykelleri ve resimleriyle donatılmış. Soğuk ve karlı bir hava olduğundan beremle içeri girdiğimden bir papaz tarafından kibarca berem işaret edilmişti. Anladım ve hemen çıkardım. Kapalı alandı nede olsa.

Burada Noel 3 gün kutlanır ve tüm mağazalar alışveriş merkezleri kapalıdır. İhtiyaçlar bizim mahalle bakkalı dediğimiz yerlerden ya da benzin istasyonlarından sağlanır.

Gece bir aileye misafirdik. Noel buralarda ailenin en yaşlı bireyinin evinde kutlanıyor. Tüm aile burada toplanıyor. Kardeşler yeğenler kuzenler herkes bir aradadır. Ortada büyük bir masa ve çeşit çeşit yemekler dizilir. Sıcaklar servis edildikten sonra yemeklere geçilir. Geleneksel olarak bu gece içki yasaktır ama ne yaşlılar nede gençler bu geleneğe artık uymuyorlar. Bol bol votka içtik… Bizim deyişimizle fondip tek dikişte yani.

Gecenin en ilginç bölümü Neol babanın geldiği andı. Her ailenin Noel baba rolünü üstlendiği biri var sanırım. Noel baba esprili bir kişilik espri yapar insanları güldürür. Ve geceye katılan tüm bireyleri ismini okuyarak yanına çağırır. İlginç sorular sorar ve cevaplar karşısında teker teker hediyeleri verilir. Tabi sorulara doğru cevap istenir ama kopya çoktur. Her taraftan cevap yağar doğru yanıt için. Bende 3 kere çağrıldım. Demek 3 ailede bana hediye almıştı ama kimler asla söylenmiyor. Çünkü hediyeleri Noel baba getirmiş sayılır.

Aklımda kalan ya da burada yazılacaklar bunlar. Güzel bir anıydı, etkilendim. Artık Noel’in ne olduğu ve yılbaşı ile bağlantısının olmadığını tüm yobazlar anlar ama doğruyu söylerler mi onu bilemem.

Onların utanmazlığını boyutu geniş. ellerindeki telefon Noel kutlayanların, aldıkları teknolojide, sıkışınca kaçtıkları da, adaletine güvendikleri de, uygarlığı taklit ettikleri de, hastalanınca aldıkları ilacında, bindikleri uçak ya da otomobilinde, giydikleri kumaşı üreten makinenin de Noel kutlayan ülkelerden geldiğini unuturlar.

Ben onlara Allah AKIL İHSAN ETSİN DİYORUM SADECE. Çünkü gerçekten doğru akıla ihtiyaçları var. Yoksa hâlâ dua ile roket vidaları sökmeye, uçak gemileri batırmaya, ebabil kuşlarının attığı taşlarla düşmanlarını yenebileceklerine inanmaya devam edecekler.

Ben şimdiden tüm okuyucuların yeni yıllarını kutluyor. Yeni yılda yeni ümitler, doğru hükümetlerle doğru hedefler, çalışmalarının tam karşılıkları, emeklilere güzel yaşam doğru maaş diliyor ve herkesi saygıyla selamlıyorum.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ