Reklam
Reklam

ONLARIN DA CANI VAR

ONLARIN DA CANI VAR
  • 26.06.2019
Reklam

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğünden bugün yapılan açıklamada; sokak hayvanları ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verildi ve onların da aynı insanlar gibi yaşama hakkı olduğuna vurgu yapılarak vatandaşlar duyarlı olmaya davet edildi.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bu günlerde sokakta yaşayan canlıların su bulmakta güçlük çektiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar dile getirildi: “Su, insanlar için olduğu kadar diğer canlılar için de en önemli ihtiyaçtır. Sokakta yaşayan canlılar için siz de kapınızın önüne bir kap su koyarak onların hayatta kalmalarına yardımcı olabilirsiniz. Keşan’da çeşitli noktalarda 11 adet, Yayla Sahilinde de 6 adet su odağı bulunmaktadır. Belediyemiz sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarını devam ettirmektedir. Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği’nin emrettiği gibi sahipsiz sokak köpeklerini bulundukları ortamdan alıp; kısırlaştırma, aşılama ve gereken tedavilerini yapıp tekrar bulunduğu ortama bırakmaktadır. Sahipli hayvanlara veterinerlik hizmetleri verilmesi bakanlık tarafından yasaklanmıştır. Belediyemiz sadece sahipsiz sokak hayvanlarına müdahale edebilmektedir. Sahipli hayvanlara yapılan hayvan hakları ihlalleri ve sahipli hayvanlarla ilgili şikayet ve talepler Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Kaymakamlık yetki alanına girmektedir.”

Keşan Belediyesine ait barınağın da geçici hayvan bakımevi olduğu ifade edilen açıklama, şöyle devam etti: “Barınak, sokaktan topladığımız köpeklerin ameliyatları ve iyileşme süreçleri tamamlanana kadar kaldıkları bir bakımevidir. Bakımevimizde 2019 yılı başından itibaren toplam 237 sahipsiz sokak hayvanının kısırlaştırılması yapılmış olup, 237 adet mikroçip, 237 adet kulak küpesi ve 237 adet aşılama (kuduz, iç ve dış parazit aşıları) yapılmıştır. 2006 yılından bugüne yaklaşık 6000 sahipsiz sokak hayvanının rehabilitasyonu sağlanmıştır.”

Yaşanılan çevrede insanların dışında yaşayan diğer canlıların da yaşama hakları bulunduğuna dikkat çeken açıklama, şöyle sona erdi: “Sokak hayvanlarının yaşam alanları kanunda belirtildiği gibi sokaklardır. Bizim de yaşam hakkına saygı göstermemiz gerekmektedir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ