Reklam
Reklam

ORTAK AMAÇ: GELECEK NESİLLERE TEMİZ BİR DOĞA BIRAKMAK

ORTAK AMAÇ: GELECEK NESİLLERE TEMİZ BİR DOĞA BIRAKMAK
  • 29.06.2020
Reklam

Bölgedeki CHP ilçe başkanları, il genel meclisi üyeleri ve ilçe yöneticileri düzenledikleri toplantıda bir araya gelerek, Saros’a yapılmak istenen ve BOTAŞ tarafından yürütülen Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’ne karşı çıkmak için tek ses oldu.

Konuyla ilgili olarak bugün CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenlendi.

 

Saat 12.00’de başlayan toplantıya; partili yöneticilerin yanı sıra CHP Edirne Milletvekili Prof. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, ESTAB Başkanı Süleyman Paçaman ve Sazlıdere Köyü Muhtarı Mehmet Özdemir ile Gelibolu İlçe Başkanı İsmail Parlak, Eceabat İlçe Başkanı Metin Öğün, Enez İlçe Başkanı Vedat Avcu, Çanakkale İlçe Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren, Edirne İl Genel Meclisi Başkan Vekili Şenol Kılıç, Çanakkale İl Genel Meclisi üyesi Ali Rıza Sayın, Çanakkale İl Genel Meclisi üyesi Nihat Öner, Çanakkale İl Genel Meclisi üyesi ve Grup Sözcüsü Güneş Pehlivan, Çanakkale İl Genel Meclisi üyesi Halil Uymaz, Çanakkale İl Genel Meclisi üyesi Ali Şinasi Tınaz, Gelibolu İlçe Başkan Yardımcısı Şefik Ay, Gelibolu İlçe Yöneticisi Engin Coşkun, Edirne İl Genel Meclisi üyesi İsmail Aliş, Edirne İl Genel Meclisi üyesi Erdinç Can, CHP Edirne İl Genel Meclisi üyesi Sezgin Gündoğdu, CHP Edirne İl Genel Meclisi üyesi Erdoğan Gümülcineli, CHP Keşan İlçe Sekreteri Saner Özdilek katıldı.

PEKCAN: “GÖNLÜMÜZ KEŞAN BELEDİYE BAŞKANI OLARAK, FSRU’YA KARŞI BİZİMLE BERABER ÇALIŞMASI”

Ev sahibi olarak toplantının açış konuşmasını yapan ve ÇED süreciyle ilgili yaşanan gelişmeleri aktaran CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, “Hukukta hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Bu olayın içindeyiz, arkasındayız, önündeyiz, her yerindeyiz. Halkın bilinçli olarak devam ettiği bu sürecin iyi yönetildiğini görüyoruz. Burada başı çekmesi gereken kişi Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’ydu. Geçende talihsiz bir açıklama yaptı ve ‘BOTAŞ Genel Müdürünü Keşan’a davet ettim. Nedir bu FSRU diye soracağım. Yaygara büyük, böyle tepki olmaz. Milleti galeyana getirip yangına körükle gidilmez.’ şeklinde ifadeler kullandı. Bu iş ile ilgili defalarca toplantılar yapıldı. Söylediğim rapor bir ay belediyede asıldı. Başkanın bu konuda bilgisi yoksa bu bir problemdir. Bilip de bir şey söylemiyorsa o başka bir problem. Gönlümüz Keşan Belediye Başkanı olarak FSRU’ya karşı olduğunu açıklayıp, yanımızda bu olay ile ilgili bizimle beraber çalışması.” dedi.

OKAN GAYTANCIOĞLU…

Daha sonra konuşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da iktidarın doğaya verdiği zararları anlatarak AK Parti’yi eleştirdi.

Ergene Nehri’nin temizlenmesi ile ilgili kimsenin ruhu bile duymadan açılış yapıldığına dikkat çeken Gaytancıoğlu, şunları ifade etti: “İki buçuk milyar liraya şimdi Ergene Nehri’ni temizlemeye çalışıyorlar. Cuma günü bir açılış gerçekleştirdiler, kimsenin ruhu bile duymadı. CHP o zaman da doğruları söyledi, çevrenin katledilmesine karşıydı, şimdi de katledilmesine karşı. Doğal gaz limanını yapmayın. Bilim adamları da karşı çıkıyor. Doğa katledilir, bitki örtüsü yok olur demişler. Köylüler yok olur demişler, tabiat dengesi bozulur demişler, kendini temizleyen körfez yok olur, gider demişler. Ama vahşi kapitalizm ve onun işbirlikçileri bunu görmezden geliyor. Susuyorlar ya da bizimle dalga geçercesine konuşuyorlar. Artık işi siyasi malzeme haline getirmeyelim. Bunu herkes görebiliyor neden Belediye Başkanımız göremiyor? Neden özellikle iktidar partinin temsilcileri <Bu yatırım yanlıştır!> diyemiyor? Bilim mi, uzmanlar mı yanlış söylüyor? Bu kadar insan mı bundan çekiniyor, endişe duyuyor?

CHP doğa ile dost yatırımlar istemektedir. Çevre hepimize lazım. Sadece bize değil, bir sonraki kuşaklara da lazım. Bu karşı duruşumuz devam edecek. Bilim adamlarının yanındayız. Çevreci örgütler ile beraber olacağız. Kent Konseyi ile birlikte hareket ediyoruz.”

İSMAİL PARLAK…

Saros’un kirlenmesinden sadece Keşan’ın değil tüm bölgenin zarar göreceğini kaydeden CHP Gelibolu İlçe Başkanı İsmail Parlak, “Gelibolu şu an otoban sistemiyle yok oldu. Bir otoban projesiyle tarım alanlarımız yok edildi. 30 yıl sonra sebze meyveyi televizyonlarda görürüz gibi geliyor. Sütlüce ve Bayırköy bizim sebze meyve depomuzdu fakat arazisini alıp götürdüler. Tarımı bitirdiler. Tarımla birlikte deniz ve ormanlarımıza da zarar vermeyin diyoruz.” dedi.

METİN ÖVÜN…

“Böyle temiz bir vatanı kazandıran atalarımı şükranla anarken, aynı teşekkürü biz evlatlarımızdan alabilecek miyiz diye düşünüyorum.” diyen Eceabat İlçe Başkanı Metin Övün, Saros’un Ergene’ye dönüşmesini istemediklerini ve CHP olarak her daim bu dayanışmanın içinde olacaklarının altını çizdi.

VEDAT AVCU…

Balıkçı barınağındaki hatalar nedeniyle Yayla Sahili’nin yok olduğunu belirten Enez İlçe Başkanı Vedat Avcu, aynı durumun tüm Saros Körfezi’nde yaşanmaması gerektiğini ve bunun için projeye karşı olduklarını ifade etti.

ŞENOL KILIÇ…

CHP Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Şenol Kılıç da şunları aktardı: “Bu kadar güzel nadide olan Saros Körfezi’nin hukuksuzca uydurma ÇED raporlarıyla oldu bittiği ile vahşice katledilmesine, Edirne İl Genel Meclisi olarak <Hayır> diyoruz. Bu konu son 2 yıldır Edirne’mizin Trakya’nın hatta Türkiye’nin gündemindedir. Bu konuda büyük mücadele veren tüm kuruluşlara basınımıza ve halkımıza teşekkür ederim.

Saros Körfezi büyük denizlerin yanında ufak bir akvaryum gibidir. Binlerce grastonluk gemiler bu akvaryumu kirletecek, bitki örtüsü değişecek balık çeşidi yok olacaktır. Deniz suyu sıcaklığı eksi yönünde azalacaktır. İkinci bir Saros Körfezi yok. Doğanın bize sunmuş olduğu bu güzel körfezi bir İzmit, Aliağa olmasın diye korumak kollamak başta siyasi iktidarlar olmak üzere hepimizin görevidir. Gelecek nesillere torunlarımıza borcumuzdur. Sarosuma dokunma yaşam alanıma dokunma.”

SADIK GÖĞÜSGEREN…

Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren de Saros’un yok edilmesine neden olacak bu projeye karşı çıkanlara teşekkür etti.

GÜNEŞ PEHLİVAN…

Son olarak söz alan CHP Çanakkale İl Genel Meclisi üyesi Güneş Pehlivan da şunları dile getirdi: “Eğer siz aynı şeyi İspanya ve İtalya’da yapamıyorsanız, yalnızca Türkiye’yi seçtiğinizde yapabiliyorsunuz burada bir tuhaflık vardır. Kusura bakmayın ama burada Türk halkı için kamu yararı değil, rant yararı sağlanıyor. Bu proje yapılabilir, ama seçilen bölgede ciddi bir sıkıntı var. Biz Türkiye’de rant ilişkilerinin bir parçası olmak istemiyoruz. Hukuki ve sivil mücadelemizde yanlarında olacağız. Biz artık Kanada’da yasak olup da Türkiye’de yasal olan madenlerden, İtalya’da yasak olan Türkiye’de yapılabilen tesislerden yıldık usandık. Burası bir hukuk devletidir ve biz onurlu bir yaşam istiyoruz. Mücadelemizi de sonuna kadar vereceğiz.”

Basın toplantısına katılanlar, Sazlıdere Muhtarı Mehmet Özdemir ile birlikte limanın yapılması planlanan alanı ziyaret etti.

Sazlıdere’deki ziyarette de konuşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Bu güzel doğayı kirletmeyelim. Çocuklarımıza temiz bir doğa bırakalım. Hepimiz doğamızı korumak, sahip çıkmak istiyoruz.” dedi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ