Reklam
Reklam

ÖYLE BİR RAHATLADI Kİ SİNEK BİLE UÇMUYOR!..

Neşe Tosun
Neşe Tosun
  • 12.06.2019

Keşan trafik düzenlemesinde çağ atladı… Çarşı merkezi o kadar rahatladı ki, adeta Tekel Meydanı’nda bırakın motorlu araçları sinek bile uçmuyor!.. Bu arada esnaf da sinek avlıyor!..

Yollar yayalara kaldı anlayacağınız!.. Araç parklarına engel olamayan sorumlular ile hatalı araç parkları yapan ve kurallara uymayan sürücüler yüzünden ceza esnafa kesildi!.. Ha bu arada bir takım esnaf da bayram yaptı!.. Kimin masası sandalyesi varsa dışarıda!.. Yolları boşalttık ya kaldırımları genişletmeye de gerek kalmadı!.. Yayalar yollarda manken, kaldırımlarda oturanlar da jüri!.. Böyle bir sistem yerleşmeye başladı maalesef Keşan’ımızda… Ha eskiden de vardı hep şikayetçi olduk ama bu aralar iyice suyu çıktı!.. Neredeyse bütün caddelerdeki esnafın pılı pırtısı, masası sandalyesi dışarıda ve kaldırım üzerinde… İnsan yanlarından geçmeye çekiniyor çünkü insanı yiyecek gibi bakıyorlar!.. Gözleri göz değil ki mübareklerin!..

Biraz idareciler biraz bizler, kendimize çeki düzen vermeli ve aklıselim hareket edip, biraz da kendimizi düzeltmeliyiz…

Mesela idareciler… Önce yap geniş geniş kaldırımlarını, yayalara kaldırımdan yürüyebilecekleri imkanı sağla, ondan sonra esnafın da varsa ürünü varsa masası sandalyesi dışarı çıkarmasını imkan tanı… Hatta bu masa sandalye çıkarma olayını mümkünse trafiğe kapalı caddelerde sadece uygulanmasına izin ver… Yine o masa ve sandalyelere kurulan mübarekler, insana yiyecek gibi bakmasından artık vazgeçsinler!.. Oturuyorsa edebinle otursun, edepsizse oturmasın ve kimseye de rahatsızlık vermesin!.. Vermeye devam ederlerse de, aynı trafik uygulaması gibi, idareciler tarafından başka taraflara yönlendirilsinler!..

Ve… Keşan’da yeni bir trafik uygulaması başlattınız, Tekel Meydanı’nı rahatlattınız, peki yönlendirdiğiniz caddelere hiç baktınız mı!.. Yoksa şu 3 ayı atlatalım da kışa bakarız icabına diye mi hesap yaptınız!..

Geçici çözümler bulmak kolay… Önemli olan kalıcı çözümler yaratabilmek… Attığın adımdan geri dönmemek… Aldığın kararın arkasında durmak…

Bu kararınızın kaç gün arkasında duracağınızı dünden saymaya başladım, çetelesini tutup, zamanı geldiğinde anımsatacağım!..

Saygılarımla…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ