Reklam
Reklam

PAÇAMAN: “YAYLA SAHİLİ GÖZ GÖRE GÖRE YOK OLUYOR!”

PAÇAMAN: “YAYLA SAHİLİ GÖZ GÖRE GÖRE YOK OLUYOR!”
  • 02.01.2024
Reklam

Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ESTAB) Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, 2014 yılından bu yana yapımı yılan hikayesine dönen Yayla Sahili’ndeki dalgakıran projesinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

“TARİHİ KALINTILAR TAHRİBATA UĞRAYIP DENİZE GÖMÜLÜYOR”

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Paçaman, şunları ifade etti: “İlgili kişilerin verdiği son bilgilere göre proje Şubat 2022’de ihale aşamasına gelmişti. Sonrasında ‘başlamak üzereyiz, başlıyoruz, çok yakında’ gibi söylemlerden öteye geçilemedi. Geçtiğimiz aylarda şiddetli lodosun da etkisiyle sahildeki bazı işletmelerde maddi zarar meydana geldiğini öğrendik. Ayrıca sahil şeridinde bulunan tarihi kalıntılardan geriye kalanlar da tahribata uğrayıp denize gömülüyor.

Eylül 2017’de konuyu meclis gündemine de taşıyan geçmiş dönem Edirne Milletvekilimiz Merhum Erdin Bircan’ı rahmetle anıyorum. Bu sorunun devlet eliyle düzeltilmesi için çok mücadele etti ama sağlığında çözüm için adım atıldığını bile göremedi. Devamında 25-26-27. dönem Edirne Milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu, gerek basın açıklamalarıyla gerek ilgili bakanlıklara verdiği soru önergeleri ile projenin uygulanması için gerekli mücadeleyi vermişti.”

“YAYLA SAHİLİ GÖZ GÖRE GÖRE YOK OLUYOR!”

ESTAB olarak 2019 yılından bu yana projeyi kamuoyu gündemine taşıdıklarının altını çizen Süleyman Gürsel Paçaman, şöyle devam etti: “İlgilileri her fırsatta göreve davet ettik. Fakat çare olmadı, sesimiz duyulmadı. Sorunun çözümü noktasında Kasım 2019’da her siyasi partiden seçilmişlerin olduğu, oda ve borsa temsilcilerinin de bulunduğu bir kurul kuruldu. Sorunun çözümü noktasında öneri ve girişimlere rağmen bu kurul da sesini yeterince duyuramadı. Geldiğimiz noktada ülkemin en nadide köşelerinden biri olan Saros Körfezi’nin gözde yerleşkesi Yayla Sahili göz göre göre yok oluyor!

‘GÜZEL YAYLAMIZ ARTIK CAN ÇEKİŞİYOR’

2014 yılından bu yana yapımı yılan hikayesine dönen dalgakıran projesine bir an önce hayata geçirilmelidir. Devlet eliyle yapımı çok zor olmayan bu elzem proje ile yaylanın hem kıyı turizmi hem de tarihi değerleri hayatta kalacak. Güzel Yaylamız artık can çekişiyor. Bu hepimizin ortak feryadı olmalıdır. Yayla’nın kaybedecek bir ayı bile kalmadı. Vakit kulağımızın üzerine yatma vakti değildir.”

GELİŞİM SÜRECİ…

Paçaman projenin gelişim süreci hakkında da şu bilgiyi verdi:

– Yayla sahilinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü tarafından Keşan Yayla Köyü Balıkçı Barınağı yaptırıldı. Balıkçı barınağının yapımı 2007 yılında tamamlandı.

– Balıkçı barınağının tamamlanmasından sonra zamanla sahilin diğer kısmında kıyı erozyonu baş göstermiş olup, bununla birlikte organik ve katı madde birikimleri de gözlendi.

– Bununla ilgili 2004 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik Laboratuvarı tarafından bir rapor yayınlandı. Raporda biriken organik ve katı maddelerin durgun suda çözünerek su kalitesini düşürdüğü ayrıca çevre sakinlerini ve turistleri rahatsız eden bir koku yaydığı açıklandı.

– Yine bu raporda bölgedeki asıl problemin bu organik maddenin kıyıya taşınması değil, balıkçı barınağının doğusundaki ölü bölgeden denize geri dönemediği için bu bölgede birikmesi olduğu, bu kısır döngüden dolaylıda kıyının hassas dengesinin tehlikede olduğu belirtildi.

– Bu sorunlara çözüm olarak kıyı erozyonunu önlemek için kıyıdan açıkta, kıyıya paralel, batık, 7 adet ayrık dalgakıran yapılmasına karar verildi. Batık dalgakıranlar kıyıyı dengeli bir seviyede tuttuğundan hem kıyı erozyonunu önleyeceği hem daha az yosun birikmesine neden olacağı hem de kıyı şeridinde doğal görünümü bozmayacağı öngörüldü.

– Proje, mevcut balıkçı barınağından kaynaklanan sorunu çözmek için yapılmış olup işin sahibi dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’dır. Proje, bir kamu yatırımı olduğundan ÇED raporu alındıktan sonra 2014 yılı yatırım programına alınması planlandı. Bakanlık tarafından belirlenen takvime göre projenin 2017 yılında tamamlanmış olması gerekiyordu. Proje kamu yatırımı olması sebebiyle yatırım, Bakanlığın kendi ödenekleriyle gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ