Reklam
Reklam

PEKCAN, KÖY GARAJI ESNAFININ MAĞDUR EDİLMEMESİNİ İSTEDİ

PEKCAN, KÖY GARAJI ESNAFININ MAĞDUR EDİLMEMESİNİ İSTEDİ
  • 21.09.2020
Reklam

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, bugün düzenlediği basın toplantısında, Köy Garajı’ndaki belediye kiracılarının yaşadığı sıkıntılarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Partide düzenlenen ve saat 13.30’da başlayan toplantıya, parti yöneticileri ve bazı belediye meclis üyeleri katıldı.

PEKCAN: “DÜZENLEME MÜMKÜN DEĞİL İKEN ESNAFIN ÇIKMASI NİYE İSTENİYOR?”

Köy Garajı’ndaki dükkânların yıkılmasıyla ilgili konuşan Pekcan, şunları ifade etti: “Geçtiğimiz günlerde eski köy garajında bir takım esnafımızın dükkânlarını boşaltmaya başladığını görüldü. Meclis üyelerimiz esnafı dolaştı, durum tespiti yaptık. Olayın ilerleyişinde bir takım sıkıntılar var. Ne yapılabilir, esnaf mağdur edilmeden bu iş nasıl çözülebilir? Bu alanla ilgili hem bizim hem de AK Partili arkadaşların da projeleri vardı. Bir meydan çalışması yapılabilirdi. Oradaki esnafların dükkânlarının boşaltılması istenebilirdi. Birkaç başka bina ile beraber bu alandaki binalar için deprem dayanıklılık testi yapılmıştı. Bu binalar depreme dayanıklı değilse bu alanların boşaltılması lazımdı. Bu alanlarda hem şahsa hem belediyeye ait dükkânlar var. Bunlardan biri akaryakıt istasyonudur. Akaryakıt istasyonunun yarısı şahsa, diğer yarısı belediyeye ait. Bu alanda eğer bir inşaat yapılacaksa buraların halledilmesi gerekiyor. Hemen yanında parkın da bu alana dahil edilip bir meydan projesi vardı. Ancak, parkın 2023 yılına kadar yeni bir sözleşmesi var. Bu alanda yeni bir inşaat ve yeni bir düzenleme yapılması mümkün değil. Bu düzenleme mümkün değil iken oradan ailesine ekmek götüren esnafın çıkması niye isteniyor? Bu bölgeye yapılan deprem dayanıklılık testinin sonucu ne, hiçbir fikrimiz yok. Başkan yaptırdı ama bunun sonucu ne geldi bilmiyorum. Yeni bir inşaat yapılana kadar bir düzenleme yapılabilir. Yapılması gereken, esnafa, ‘çıkın, gidin, ne haliniz varsa görün’ demek, olmaması gerekiyor. Örneğin şu anki belediye binasının yapımında, o bölgedeki esnaf ile ilgili bizim dönemimizde de bir uygulama yapılmıştı. Olabildiğince yararlanabildiğimiz kadar eski itfaiyenin orada dükkânlar yapılmıştı. Eski alanda oturan esnaf için elimizden geldiğince çözümler üretmiştik.

Birtakım esnaf burayı boşaltmış, muhtemelen güvenlik nedeniyle olmuş olabilir. Ekonomik olarak işyerlerinin başka bir yerde devam etmesi durumu olmayacak, esnaf çıkmış. Görüştüğümüz diğer esnafta sıkıntı çok büyük. Burada yaşayan bir sürü esnaf var ve bu esnaf buradan çıktığında ne yapacak? Birçoğu işini kapatacak. Yeni yer bulmaları ve kiralamaları, orada, oraya özel iş yapmaları mümkün değil. Buraya yakın zamanda inşaat yapılması da mümkün değil. Eğer depreme dayanıklı değilse orası ve oradaki esnafın güvende olmadığını düşünüyorsak geçici bir çözümle burada bir inşaat yapılana kadar esnafımızı istihdam ettirmemiz gerekiyor. Mesela İzzetiye ile ilgili başkanın birtakım çalışmaları var. Erikli’ye sapan yolda konteynerler var. Oradaki vatandaşlarımız satış yapsınlar diye konteynerler koyulmuş, aynı şey burada da yapılabilir. Bu dükkânlar illaki boşaltılacaksa, depreme dayanıklı değilse, bu alan düzeltilir, toparlanır, konteyner değil de geçici prefabrik binalar da yapılır. İnşaat başlayana kadar esnafımız işlerini bu şekilde yapar. Bu alan sıkıntılı bir alan. Başkanın buna çözüm bulmasını istiyoruz. Oradaki esnafımız mağduriyet yaşıyor, ekmeklerinden oluyorlar. Bir çözüm üretilmesi lazım. Biz CHP olarak bu geçici çözümün, buraya inşaat yapılana kadar esnafın orada kalması ile ilgili elimizden geleni yapmaya hazırız.”

Basın açıklamasının ardından Recep Pekcan ve beraberindeki partililer, Köy Garajı’ndaki esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinlendi.

SAVCU: “BELEDİYE BAŞKANI İSTERSE DOZERLERİ GETİRSİN BEN ÇIKMIYORUM”

Köy Garajı’nın bulunduğu bölgede yaklaşık 20 yıldır seyyar satıcıcık yaptığını ve daha sonra belediyeden dükkân kiraladığını kaydeden Ercan Savcu, şunları söyledi: “20 yıldır esnaflık yapıyorum. Bu dükkânı Keşan Belediyesi’nden 2018’in Ağustos ayında devraldım. Buraya 100 bin TL yatırım yaptım, hala kredi borçlarım var. Şu anda Keşan Belediye Başkanımız burasını yıkmakta ve bize hiçbir yer göstermemekte. Bize resmen ‘çık’ diyor. Mağdur durumdayız. Bize yer gösterilmesi lazım. Resmen ortada kaldık. Ben buradan çıkarsam nerede hemen işyeri bulabilirim. Kredimi nasıl öderim? Bir imkân tanımıyorlar. Keşan Belediyesinden resmi sözleşmem olduğunu söylediğim halde ‘o hiçbir şey ifade etmez’ diyorlar. Bu sözleşmeyi neye dayanarak yaptılar bize? Bu Keşan Belediyesinin resmi sözleşmesi ve benim adıma yapıldı. Benim buraya yaptığım yatırımın mağduriyeti ne olacak? Kredi çektim, hala borcum var. Ben hane sahibiyim, evliyim ve çocuklarım var. Burada yıkım yapacağız, buradan çıkın, bu ne demektir? Biz hem Keşan halkı hem Keşan esnafıyız. Senin bizim yanımızda durman, bize çare bulman lazım. Ne bir çare buluyorlar ne de yer gösteriyorlar. Birileri sesimizi duyup bize yardımcı olsun. Bu eşyaları alıp evime mi götüreceğim? Buradan çıktığımda bu eşyaları eve götüreyim o zaman. Burada resmen esnafın ekmeği ile oynanıyor. Kimse esnafa sahip çıkmıyor. Ben bu şekilde buradan çıkmıyorum. Belediye Başkanı isterse dozerleri getirsin ben çıkmıyorum. Ayrıca 2021 yılının ağustos ayına kadar sözleşmem devam ediyor.”

AKIN: “HEM ÇIKACAĞIZ HEM DE ZAM YAPMIŞLAR”

Bulunduğu işyerinde 42 yıldır esnaflık yaptığını dile getiren Nedim Akın da şöyle konuştu: “Burada 42 yıldır esnafım. Yıkılacaksa çıkacağız, devlete karşı gelemeyiz. Ne yapalım kader ne ise onu yaşayacağız. Mecbur kaldık mı taşınmak, çıkmak zorundayız. Burada 570 TL kira veriyordum, bu ay 65 TL daha eklemişler, hem çıkacağız hem de zam yapmışlar. Bu paraya çarşı merkezinde kiralık dükkân bulmam mümkün değil. Sağda solda bir yer bakacağız. Elimiz ayağımız tutarken hala çalışmak istiyoruz”

DENİZ: “YARIN PANDEMİDEN DOLAYI İŞLETMEMİZ KAPANDIĞINDA NE YAPACAĞIZ?”

Esnaf Halil Deniz de mağdur olduklarına dikkat çekerek, “Pandemi döneminde bu sürenin biraz daha uzatılmasını istiyoruz. Bir yer bulmamıza yardımcı olunursa bunu bekleriz. Bizler, günlük yaşayan insanlarız. Ben de mağdurum. Baktığımız yerler salgın nedeniyle sıkıntılı ve çok pahalılar. Yarın pandemiden dolayı işletmemiz kapandığında ne yapacağız? Yarını görebilmiş olsak daha farklı sonuçlar da olur. Salgın dönemi normalleşmesinden sonra ne yapılacaksa yapılır.” dedi.

PEKCAN: “SOSYAL BELEDİYECİLİKTE BUNUN YAPILMAMASI LAZIM”

Ziyarette bulunduğu esnafı dinleyen CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan da şöyle dedi: “Burada bir şekilde bir şey yapılacaksa bile, asıl sorun ‘çıkın ne yaparsanız yapın, dükkân bulun, biz karışmıyoruz, dükkânı boşaltın’ denmesinde. Sosyal belediyecilikte bunun yapılmaması lazım. İlla boşalacaksa bu dükkânlar yer bulunması lazım. Sosyal belediyecilik yapılacaksa, bu şekilde olmamalı, bizim de çözüm için katkılar sağlamamız lazım. Derdimiz bu; siyaset yapmak değil. Bu insanlar ne olacak? Koskoca bir belediye buna çözüm üretebilir, daha önce de çözüm üretilmişti, şimdi de üretilebilir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ