Reklam
Reklam

ROMAN ÇOCUKLAR DİĞER ÇOCUKLAR İLE KAYNAŞMALIDIR

ROMAN ÇOCUKLAR DİĞER ÇOCUKLAR İLE KAYNAŞMALIDIR
  • 13.12.2020
Reklam

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan ŞALLI

Okulların kapatılması kararlarına siyasiler, eğitim sendikaları, sivil toplum örgütleri tarafından tepki ile karşılanabilmekte, beraberinde eleştirileri de getirebilmektedir. Kapatılan okullarda eğitim gören Roman çocukların olması sebebiyle Roman Eğitim Derneği sorumluluğumuz karşısında çözüm üretmek amaçlı görüşlerimizi bildirmek, paylaşmak zorunluluk haline gelebilmektedir.

Meriç ilçesi Akçadam Köyü ilkokulunun da kapanacağına ilişkin karar alınmıştır. 2015 yılında bu okulda okuyan Roman çocukların devamsızlığı ve başarı durumlarını öğrenmek için okul müdürü ile görüşmüş, okula devam etmeyen Roman çocukların devamsızlık mektuplarını köye giderek beraber dağıtmıştık. Akçadam Köyü İlkokulundaki ziyaretimde öğrencilerin düzenli olarak okula gelmediği o günkü öğrenci sayısından anlaşılıyordu. İşin garip tarafı atıl durumda bulunan okulda sağlıklı bir eğitimin yapıldığını söylemek pek mümkün değildi. Üzülerek ifade etmem gerekirse; çocukların böyle bir okulda eğitim ve öğretim görmesini yadırgamıştım. Ruh halim Roman çocuklar adeta tecrit edilmişler hissine kapılmıştım. Bu sorun çözülür umuduyla bu okuldan ayrılmıştım. Geniş bir alana sahip okul istenmeyen güvenlik sorunlarına, diğer yaşanması muhtemel olumsuzluklara çok açıktı. Taşımalı Eğitim Sistemi içinde Kavaklı köyüne taşınması gerekirken, Roman öğrenci veliler, okulun uzak olduğunu sebep göstererek bu okula çocuklarını göndermemeyi tercih etmişlerdi.

Köy halkının Roman çocukların gittiği Akçadam İlkokulunu imece usulü bazı yerlerinin boyanması, kırılan camların yeniden takılması, Atatürk büstünün yeniden düzenlenmesi olumlu bir gelişmedir. Bunca emeğin yapılmasından sonra Roman çocukların başka okullara naklinin yapılması ister istemez olumlu tepkiler yaratmamaktadır. 18 öğrencisi iki öğretmeni bulunan bu okulun tamamı Roman çocuklarıdır. Bu okulda iyi niyetli düşünülmüş olsa da Roman çocuklar ayrımcı bir uygulamaya maruz bırakılmıştır. Roman çocuklar diğer çocuklar ile kaynaşmalıdır. Üzülerek ifade ediyorum; bu okulun Roman velileri bazı alışkanlıklarından kurtulması gerekir. Çocuklarımızın eğitimi veliye, çocuğun isteğine göre şekillenmesi doğru bir yaklaşım değildir. Yıllardır ayrımcılıktan şikâyet ediyoruz. Kendi ellerimizde kendimizi ayrıştırdığımızın farkında değiliz.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ