Reklam
Reklam

SARDOS EKİBİ, MERCAN BÖLGESİNDE YÜRÜDÜ

SARDOS EKİBİ, MERCAN BÖLGESİNDE YÜRÜDÜ
  • 17.10.2023
Reklam

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) üyeleri, geçtiğimiz hafta sonu  Pırnar köyü ve Mercan arasında Bentlidere parkurunda yürüdü.  Kalabalık bir katılımla Kartaltepe sırtlarından başlayan yürüyüş Çınarlıdere  takip edilerek, Mercan köyüne inildi. Çocuk ve gençlerin de katıldığı doğa yürüyüşü sonunda Mercan köy kahvesinde içilen yorgunluk çayı ve halk ile yapılan sohbetlerle faaliyet sona erdi.


SARDOS Dernek yetkilileri etkinlik ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Sezonun ikinci doğa yürüyüşünü yine yoğun bir katılımla ve neşe içinde tamamladık. Dere yataklarının kullanıldığı rotada geçmiş yıllarda şahit olduğumuz su gölcüklerinde dans eden çınar yapraklarını ve yosun kokularını hissedemedik. Maalesef dere yataklarımız kupkuru ve dolayısıyla göletlerimiz de yok olma aşamasında. Bu kuraklıktan Mercan Göleti’nin de oldukça etkilendiğini gördük ki bu bizleri oldukça üzdü. Yürüyüş sonunda bizleri köy kahvesinde Mercan Köyü Muhtarı Mesut Özkan ve ihtiyar heyeti karşıladı. Oldukça ilgili olan köy halkı gönüllerimizde taht kurdu.


Mercan köyü, ekonomik ve tarımsal koşullardan dolayı sanayileşmiş kentlere olan göç dalgasından fazlasıyla etkilenen köylerimizden birisi. Coğrafi konumu ve doğal güzellikleri açısından bölgemizin en güzel yaşam alanlarından birisi. Fakat bu göç dalgası her geçen gün köylerimizin nüfus oranı ile birlikte canlılığını da yitirmesine sebep oluyor. Oysa bu köyümüz de diğer köylerimiz gibi taşımalı sistemle ve genç kitlenin göçüyle boşta kalan ve sisteme inadına direnen ilkokul, lojman gibi ayakta duran yapılara sahip bir köyümüz. Bakımsız ve çürümeye terk edilmiş bu alanlarımız restore edilerek sosyal ve kültürel etkinliklerle

kullanılır hale getirilmesi hem köylerimizi eski canlılığına kavuşturacak hem de beton binalar arasında sıkışmış kent insanımızın muhteşem bir uğrak noktası olacağı tartışmasız bir gerçektir. Mercan köyümüz de bu noktada mükemmel bir adrestir diye düşünüyoruz.  Etkinlik sonunda geleneksel toplu hatıra fotoğrafımızı tarihi Mercan Köprüsünde aldık. Kaybolmaya yüz tutmuş tarihi değerlerimiz arasında olan ve gerekli önem verilmezse ilerleyen zamanda sadece bir taş yığını olarak kalacak ve çıkan taşların da bahçe duvarlarını süsleyeceği unutulmamalıdır. Bu sebeple tarihi değerlerimize sahip çıkmanın tarihi değerlerimize, beşeri geçmişimize saygı ve sorumluluk olduğunu düşünüyoruz.
Her geçen gün yaşlanan bu koca mavi kürede tarihe, doğaya, ağaca, suya, insana verilen değerin bir virüs gibi hızla yayılması en büyük dileğimizdir.
Sardoscanlara muhteşem bir ev sahipliği yapan başta Mercan Köyü Muhtarı Mesut Özkan olmak üzere köy ihtiyar heyetine ve halkına derneğimiz adına en içten teşekkürlerimizi sunarız.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ